Сабақ: Адам организмнің құрылысы мен
қызметіне жалпы шолу.
|
Мектеп: №181 орта
мектебі
|
|
|
Күні: 11.09.2017
жыл
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Балтабаева Сымбат
Аширбекқызы
|
|
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
|
Сабақтың
тақырыбы: Жасушаның
құрылысы.
|
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты:
|
Жасушаның ішкі құрылысы мен
қызметі арасындағы байланысты
түсіну.
|
|
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:
|
|
|
-
Жасушаның түрлерін
атайды.
-
Жасушаның құрылысын
атайды.
-
Жасушаның адам ағзасында
атқаратын қызметін
анықтайды.
|
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
|
Жасушаның құрылысына қарай бір
–бірінен ажыратады және
салыстырады.
|
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
|
Әртүрлі пішінді жасушалар
қандай мүшелерде кездесетінін анықтап, қызметін
талдайды.
|
|
|
Бағалау
критерийі:
|
Жасушаның түрлерін
және құрылысын біледі.
Жасушаның адам ағзасындағы
қызметін анықтай алады.
|
|
|
Тілдік
мақсаты:
|
Оқушылар
: Жасушаның құрылысы маңызы
туралы түсінеді.
|
|
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер
|
|
|
Цитология,плазмалық
жарғақша,ядро,цитоплазма.
|
|
|
Сыныптағы диалог\ жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер: Храмасомдық
аурулар.
|
|
|
Талқылауға арналған
сұрақтар.
Адам денесіндегі жасушалар
пішіндерінің әртүрлі болып келуі
неліктен?
|
|
|
|
|
|
Сіз неліктен екенін айта
аласыз ба?
|
|
|
Сіз неліктен жасушаның
құрылысы әртүрлі деп ойлайсыз
ба?
|
|
|
Құндылыққа
баулу:
|
Топтық жұмыстар арқылы сын
тұрғысынан ойлауға, құрметтеуге, бір-бірін тыңдауға,
жауапкершілікке, ашықтыққа, бірлесе жұмыс жасауға, өмір бойы білім
алуға баулу.
|
|
|
Алдыңғы
білім:
|
6 – сынып биология. Өсімдіктің
жасушалары туралы түсінік.
|
|
|
Пән аралық
байланыс:
|
Химия,экология, медицина.
информатика .
|
|
|
Сабақ
жоспар
|
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
|
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру
:
Түрлі түсті қағаздар
арқылы топқа бөлу.
1топ 3
топ
2топ 4
топ
Үй
тапсырмасы:
Бізден сұрақ
–сізден жауап әдісі
Оқушылар жасуша
дегеніміз не?
Сендер осының
алдында қандай жасушаны
өттіңдер?
Өсімдік, жануар,
адам жасушаларының айырмашылықтары болады
ма?
Өсімдік пен жануар
жасушасын салыстыр?
Бағалау: « Мадақтау»
әдісі
|
Қималар
Тақта,
бор
Плакат
Түрлі –түсті
бояулар
Стикерлер
Смайлик
|
|
|
Ортасы
|
Жаңа
сабақ:
Жасушаның құрылысы туралы
бейне жазба көрсету арқылы түрткі сұрақтар
қоямын.
Балалар бейнебаянға
қарап не айтуға болады?
Бейнебаянға қарап
қандай ой қосасыңдар?
Қандай түсті
жасушаны көрдіңдер?
Жасушаның қандай
түрлері бар екен?
« Ойлан, жұптас, бөліс»
әдісі арқылы мәтінмен
жұмыс
1.Топ
2.Топ
3.Топ
4.Топ
Қ.б.Бағалау:
«Екі жұлдыз бір
ұсыныс »
Кері байланыс:
ББҮ
Білдім-----------
Білгенім---------
Үйренгенім-----------
2. Жеке
жұмыс:
Биологиялық
диктант
1. ------------ тіршіліктің
негізгі бірлік өлшемі.
2. ---------- жасушаның сыртын қаптайды, ---------- мен -----------
заттардан түзілген.
3.Плазмалық жарғақшаның тесігі бар жерін ----------- дейді.
4.--------- жасушаның ішінде үздіксіз қозғалады.
5. Ядроның ішінде толтырып тұратын іркілдек ------------
болады.
6.бөліктерін «ген» дейді.
7.Жасушалардың бөлінуге дайындық кезеңінде ---------, басқа
кезеңінде қайта түзіледі.
Бағалау: «Смайлик
»арқылы
Сергіту
сәті:
3 . Жұптық
тапсырма:
Суретпен
жұмыс
Суретті пайдаланып, жасушаның
құрылысын жазыңдар
Бағалау:
«Жұптық
бағалау»
Дескриптор
Жасушаның құрылысын
атайды.
Жасушаның қызметін
анықтайды.
|
АКТ
www.youtobe.com
сайтынан
алынған
https:
//уоutu.be /r 3
уglp-s-4
kaq
Плакат
Көңілді
күн
Суреттер
Дәптер
|
|
|
Аяқталуы
|
Рефлексия: «Білім ағашы» әдісі
арқылы.
Үйге
тапсырма: Жасушаның құрылысын
салу.Термин сөздермен жұмыс
|
|
|
|
Саралау- Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Жаңа тақырыпты меңгере отыра
оқушы өз қабілетіне, өз деңгейіне байланысты өзіндік ойымен тірек
сызба дайындайды.
|
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау: «
Мадақтау»
Бағалау: «Екі жұлдыз бір ұсыныс
»
Бағалау: «Смайлик
»
Бағалау: «Жұптық бағалау
»
|
Пәнаралық
байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ –мен
байланыс.
Құндылықтарға
байланыс.
Информатика
,Химия
пәнімен
байланыс.
Жұппен жұмыс істеуге, пікір
таластыруға, дәлелдей білуге
үйрету.
Топ мүшелерінің іс-әрекетін
бақылауға дағдыландыру.
Сергіту: көңілді
күн
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия.
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
|
Сабақ /оқу мақсаттары
шынайы ма?
|
Сабақтың мақсаты
шынай болды.
|
|
|
|
Бүгін оқушылар не
білді?
|
Жасушаны танып білудің түрлі
әдісін білді.
|
|
|
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
|
Сыныптағы ахуал
ынтымақтастықта болды
|
|
|
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
|
Мен жоспарлаған
шаралар тиімді болды.
|
|
|
Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім
бе?
|
Мен уақыт ішінде
үлгіре алдым
|
|
|
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Тапсырмаларды
орындауда оқушыларға мобильді жұмыс
жасауды.
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.Топпен
жұмыс
2.Оқуға деген
ынтасын арттыру жұмыстары табысты
болды,
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.Ынтымақтаса жұмыс
жасау
2.Білім беру мен
білім алуға жаңа тәсілдерді сыни тұрғыдан
ойлау
Сабақ барысында
мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
білім беру мен білім
алуға жаңа тәсілдер
жас ерекшеліктеріне
сәйкес тапсырма
|
|
|