Материалдар / Қысқа мерзімді сабақ жоспары жоспары М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді)
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары жоспары М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді)

Материал туралы қысқаша түсінік
мектеп ұстаздарына, дұрыс сабақ құрастыруға, әсіресе, жас мамандарға көмегі тиер деген оймен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қазан 2018
1872
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қазақстандағы ұлттар достастығы

Мектеп: «Қарасай батыр атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Есимбаева Галия Джахимовна


Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.5.1 – берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу

5.5.1.2 – лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану

Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады:

- берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап береді, шағын диалогке қатысады;

- лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата біледі, жазба жұмыстарда қолданады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

- берілген сұрақты дұрыс түсініп, диалогқа лайықты жауап беруде өз ойын еркін жеткізеді;

- лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді нақты дәлелдер арқылы ажыратады, жазба жұмыстарда қолданады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

- берілген сұрақты дұрыс түсініп, сын тұрғысынан ойлайды, диалогқа белсенді қатысады;

- лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажыратады, жазба жұмыстарда қолдана отырып, өмірмен байланыстырады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

тақырып бойынша академиялық тілді меңгереді.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

жетім, панасыз, өкімет, шалғай, жағалай.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

қымтаулы төсекте…

ұйқыға кеткен…

Талқылауға арналған сұрақтар:

Не себепті Ахмет ақсақал неміс баласын асырап алды деп ойлайсыз?

Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, ынтымақтастық.

Пәнаралықбайланыс

өзін-өзі тану

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Тақырып бойынша оқушылардың бұрыңғы білімдері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы


1 мин.










1 мин.






2 мин.

1. Жағымды психологиялық орта орнату.

«Комплименттердің бұрқасыны» әдісі

Оқушылар берілген уақыт ішінде (30 секунт) бір парақ қағазға өздерінің сүйікті адамдарынан естігісі келген комплименттерді жазады. Комплименттердің жеке сөздер (эпитеттер) түрде болмай, толық түрінде болғаны дұрыс. Жазып болған соң оқушылар бұл парақтарды домалақ қармен атқыласқандай олар бір-біріне лақтыру керек. Комплименттерді барлық оқушылардың кезектесіп оқуына да болады.


2. Топқа бөлу.

«Қағаз қиындылары» әдісі

Оқушылaр қиықтардан бүтін құрастырып, сол бойынша 2 топқа бөлінеді.


3. Оқу мақсаттарымен таныстыру:

5.2.5.1 – берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты

жауап беру, шағын диалогке қатысу.


5.5.1.2 – лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану



Әлімов А. Оқытудағы интербелсенді әдістер

Астана, 2014 ж.

169-бет.






Әлімов А. Оқытудағы интербелсенді әдістер

Астана, 2014 ж.

178-бет.


Сабақтың ортасы


6 мин.































10 мин.































































































10 мин.































5 мин.

Айтылымалды тапсырма


1-тапсырма

ТЖ.

Суретке қараңыздар. Берілген жаңа сөз және сөз тіркестерін қолданып, шағын диалог құраңыздар.


Қажетті сөз тіркестері: Ұлы Отан соғысы, өмір, жетім, панасыз, қымтаулы төсекте, ұйқыға кеткен, аш.


Дескриптор:

  • сөз тіркестерін қолданады;

  • шағын диалогқа қатысады.


ҚБ.

«Бас бармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.

Айтылым тапсырмасы


2-тапсырма

Ж.

ЖЖ.


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма


Бөлім:

Қазақстандағы ұлттар достастығы

Тақырып:


М. Мағауин «Бір атаның балалары» (үзінді)

Оқу мақсаты:

5.2.5.1 -берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты

жауап беру,шағын диалогке қатысу.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

қолдану

Бағалау критерийлері:

  • сұраққа жауап береді;

  • шағын диалогқа қатысады.

Тапсырма

Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтінде берілген ақпараттар туралы жұбыңызбен бөлісіңіз. Жұбыңыздың мәтін мазмұнын мұқият тыңдаңыз. Айтылған ақпаратқа қатысты жұбыңызға екі сұрақ қойыңыз. Сұрақтарға лайық жауап беріңіз.


Бір атаның балалары

(үзінді)

Ал, ағайын, тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал, – деді басқарма. – Өздерің білесіңдер, мен жұмысшы әкелем деп кеттім. Ақыры былай болды. Үкімет біздің Бұлғыртау ауданының тоғыз қалқозына елу төрт бала жіберген екен. Жер аяғы шалғай, мен барғанша ересектерін бөлісіп әкетіпті...Менің әкелгенім алты-ақ бала. Бәріңе жетпейді...Әзір қолда барын құдай жолымен бөлем... 

...Ал, Дәуренбек, – деді басқарма. – Дүкіметіңді оқы, балалардың мән–жайын айт.

Стройдың басында тұрған екеуі – қазақ балалары, үлкені сегізде, кішісі алтыда, мынаусы – Нартай, анаусы – Ертай, екеуі ағайынды. Бұлардан соңғы – татар баласы, аты Рәшит, жетіде. Көзі сығырайған жалпақ бет, тақырбас қара – әйел бала, қалмақ, я дүңген, жасы алтыда. Қасындағысының аты – Яков, тоғызда, қолағаштай мұрнына қарағанда жойыт тәрізді, бірақ документте орыс деп жазылған; қайдан кеп, қайдан тұрғаны белгісіз, әрі мылқау. Ең соңындағы – жаңа алдымен шыққан қасқа, жетіде. Сіздерден жасыратын не бар, тегі жаман – неміс. Бұл баланың орны детдом емес еді, әке-шешеден бірдей айрылып, панасыз қалған соң алынған екен. Өкіметтің кеңшілігі көп. Енді осы араға келіп тұрған жайы бар.

Ахмет шал балаларды жағалай басынан сипап өтті де ең шетте тұрған неміс баласының қолынан ұстады.

Мен осы мықтының өзін қаладым ... Баламның атын айт

Зигфрид Вольфганг Вагнер. Қарық болдыңыз, – деді Дәуренбек мырс етіп.

... Е, жөн-ақ, – деді Ахмет ақсақал. – Келісті, жақсы ат екен. Айналайын, жүр, үйге кеттік. Апаң күтіп отыр. Жұрттың сөзін ұрғаның бар ма, жүр үйге.

...Жылы қымтаулы төсекте жатқан, ет желініп бітпей-ақ ұйқыға кеткен Зигфрид Вагнер ертеңіне таңертең Зекен Ахметұлы Бегімбетов болып оянды.

Мұхтар Мағауин.


Бағалау критерийі

Дескриптор

  • сұраққа жауап береді;

  • шағын диалогқа қатысады.


  • мәтін мазмұнын жұбына баяндайды.

  • жұбын мұқият тыңдайды.

  • тыңдалған ақпарат бойынша жұбына екі сұрақ қояды.

  • жұбының қойған екі сұрағына лайықты жауап береді.


ҚБ.

Оқушылар бір-бірін дескриптор арқылы бағалайды.


3-тапсырма.

Ж.


Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы


Білу

Түсіну

Қолдану

Соғыс туралы не білесіз?

(2-3 сөйлем)

Неліктен Ахмет ақсақал неміс баласын асырап алғысы келді?

(2-3 cөйлем)

Мәтін бойынша диалог құрыңыз.

(2-3 сөйлем)

Талдау

Жинақтау

Баға беру

Мәтін мазмұны не жайында айтылған?

(2-3 сөйлем )

Мәтін бойынша жоспар құрыңыз.

(2-3сөйлем )

Егер сіз Ахмет ақсақалдың орнында болсаңыз неміс баласын қамқорлығы-ңызға алар ма едіңіз? Неліктен?

(2-3 сөйлем)


Дескриптор

Білім алушы:

  • ұяшықты дұрыс таңдай біледі;

  • сұрақтарға нақты жауап береді;

  • өз ойын жүйелі жеткізеді.


ҚБ.

Оқушылар дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды.


4-тапсырма

Ж.

«Т кестесі»

Мәтіннен сын есімдерді тауып, лексикалық мағынасына қарай ажыратып, кестеге салыңыз.

Заттың түрін, түсін білдіретін сын есімдер

Заттың сапасын білдіретін сын есімдер











Дескриптор

Білім алушы:

- мәтіннен сын есімдерді табады;

- лексикалық мағынасына қарай ажыратып, кестеге салады.


ҚБ.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.



























Майк Гершен. Оқыту үшін бағалау құралдары.

4 бет






Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы (Оқыту қазақ тілінде емес) 5-сынып

43 бет.


















Қазақ тілі «Бәйшешек».

Алматы:

«Көкжиек-Горизонт»,

2-бөлім.

5-сынып.

94-бет.






















































Әлімов А. Оқытудағы интербелсенді әдістер

Астана, 2014.

92-бет.






































Майк Гершен. Оқыту үшін бағалау құралдары.

4-бет.

Сабақтың соңы


5 мин.


Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:



Қосымшаақпараттар


Саралау Сізқандай

тəсілменкөбірекқолдау

көрсетпексіз? Сізбасқаларға

қарағандақабілетті

оқушыларғақандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау Сіз

оқушылардың

материалдыигеру

деңгейінқалайтексеруді

жоспарлапотырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздіктехникасын

сақтау

Сабақ барысында әрбір оқушыға қолдау көрсетіп отырамын. Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасын әрбір оқушының танымдық қажеттіліктерін ескере отырып құрастырдым. Оқушыға

жеке қолдау көрсетуде, оқу

материалы мен ресурстарды жеке

қабілеттерін ескере отырып

əзірледім.

Уақытты тиімді пайдалана

отырып, саралауды сабақтың ортасында қолданамын.

Оқушылардың

сабақ кезінде нені

үйренгендерін бағалау үшін

«Екі жұлдыз, бір тілек» және дескриптор арқылы өзін-өзі және өзара бағалау жүргізуді жоспарлап отырмын.


Сабақта

белсенді жұмыс түрлерін

қолданамын. Парталардың оқушыға дұрыс қойылуын, денсаулығына зиян келмеуін қадағалаймын.


Сабақбойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары

немесеоқу

мақсаттарышынайы,

қолжетімдіболды

ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткіздіме? Егер

оқушылар оқу

мақсатынажетпеген

болса, неліктендеп

ойлайсыз? Сабақта

саралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақ кезеңдерінде

уақыттытиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдыма

жəненеліктен?

Бұлтараудысабақтуралы рефлексия жасауүшінпайдаланыңыз.

Солбағандағыөзіңізмаңыздыдепсанайтынсұрақтарғажауап

беріңіз.



Жалпыбағалау

Сабақтаеңжақсыөткенекінəрсе (оқытуменоқуғақатысты)?

1:

2:

Сабақтыңбұдандажақсыөтуіненеоңықпалетереді (оқытуменоқуғақатысты)?

1:

2:

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нəрсеге

назараударуқажет?
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!