Материалдар / Қысқа мерзімді сабақ жспары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқа мерзімді сабақ жспары

Материал туралы қысқаша түсінік
болымды болымсыз етістікті оқушылардың жылдам анықтай алуына көмектеседі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Мамыр 2021
323
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Мектеп: Целиноград ауданы, Қоянды орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қуанғанқызы Алтын

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тілдік нормалардың қолданысы. Оқылым,

Жазылым.

Ортақ тақырып:

Атақты тұлғалар

Қатысқандар:

Сынып: 3

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Болымды және болымсыз етістік. “Ғылым таппай мақтанба”

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтемесі)


3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құру/ компьютерде теру 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау.

Сабақтың мақсаттары:

1. Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру

2. Мұғалімнің көмегімен сызбаны пайдаланып, нұсқаулық құрастыру.

3. Болымды және болымсыз етістіктерді ажырату, айырмашылықтарын анықтау.

Бағалау критерийлері:

1. Сұрақтарға жауап береді

2. Мұғалімнің көмегімен нұсқаулық құрастырады

3. Болымды және болымсыз етістіктерді ажыратады, анықтайды.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика және терминология: Болымды, болымсыз етістік.

Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері: мал шашпақ, асыл іс, рахым.

Құңдылықтарды дарыту

-Ынтымақтастық - Құрмет

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, дүниетану

Бастапқы білім

Сөз таптарының сұрақтарын біледі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта қолданылатын іс-әрекеттер

Сабақтың басы




5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1. Амандасу

2. «Күлкі сыйлау» әдісі 3. «Сөз құрастыру» арқылы топқа бөлінеді.

1-топ «Ақын»

2-топ «Ойшыл»

3-топ «Аудармашы»

DrawObject1 DrawObject2 Морфологиялық ширату ” жаттығуы арқылы тақырыпты анықтап алу.

DrawObject4 DrawObject3

Жаз Күл бар







Жазба күлме барма





Сабақтың мақсатын балаларға түсіндіру.

Ресурстар


Топтарға бөлуге арналған суреттер.




Сабақтың ортасы


28 мин













Бейнефильм «Әдеп».

Мысалы:

Мен гүлдерді жұлмаймын,

Тотықұсты қумаймын,

Айтқан сөзді тыңдаймын

Апашымды сыйлаймын.

болымды және болымсыз етістіктер туралы ақпарат беріледі.

Сұрақтар:

- бейнематериалда қандай сөз табы туралы айтылған?

- Болымды, болымсыз етістіктердің айырмашылықтары неде?

(ө) - Көшіріп жаз.

- Қосымшалы етістіктерді талда.

- Неліктен олай топтастырдыңдар?

Жүз – Жүзбе Төк – Төкпе Бар – Барма

Тақ – Тақпа Күл – Күлме Жаз – Жазба

Дескриптор:

- болымды және болымсыз етістіктерді ажыратады

- болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтай алады.

(қб) “Бағдаршам” әдісі арқылы өз жұмыстарын тексереді.

(Ж) “Күнделік” әдісі

Кестедегі берілген ақпаратты (болымды, болымсыз) толықтырып жазыңдар.

Етістіктер

Болымды

Болымсыз

Нені білдіреді?


Нені білдіреді?

Жасалу жолы:


Жасалу жолы:

Қандай сұрақтарға жауап береді?


Қандай сұрақтарға жауап береді?


Мысалы:


Мысалы:

Дескриптор:

- болымды және болымсыз етістіктің сұрақтарын анықтайды.

- болымды және болымсыз етістіктердің жасалу жолын үйренді.

- мысал келтіреді.

(қб) бірін- бірі бағалау” әдісі .

Сергіту сәті: «Қыдырып қайтайық»

Ғылым таппай мақтанба” өлеңін бейнематериал арқылы тыңдау

- өлеңнің авторын ата

- өлеңнің мағынасын түсіндір

(Т) 1-топ: Өлеңнің авторы туралы мәліметті толтыр.


Ол кім?

Туған жері

Туған жылы

Шығармалары

Абай Құнанбаев





2-топ: сызбаны пайдаланып ереже құрастыр

DrawObject5 күл

.DrawObject6 ........... ме

.DrawObject7 ...........

3-топ: Ребусты шешіп, шыққан сөзді қолдана отырып тыйым сөздер жаз.

Дескриптор:

- кестеде берілген сұрақтарға жауап береді

- болымды етістіктерді жазады

- ереже құрастырады

- ребусты шешеді

  • тыйым сөздер құрастырады .

(қб) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.



Bilim land iMektep













































https://www.youtube.com/watch?v=SCvZLP26q0E

https://www.youtube.com/watch?v=hqf4tmGJjtA

Сабақтың соңы


7 мин



(ұ) «иә, жоқ» әдісі.


иә

жоқ

Етістік болымды және болымсыз болып екіге бөлінеді.



Болымсыз етістік жасайтын жұрнақтар –ма,-ме,-ба,-бе, -па, -пе



Жұлма, қума, шашпа болымсыз етістіктер.



Тыңда, сила, жина болымсыз етістіктер.



Кері байланыс. ауызша

(ұ) Рефлексия. «Кері байланыс картасы»


Оқушының аты – жөні___________________

Меңгердім(тапсырма)____________________

Меңгергім келеді (тапсырма)_______________


Өзіме ұпай А өте жақсы

DrawObject8 Ә жақсы

Б орташа

В жаман

БDrawObject10 DrawObject9 іреуге түсіндіргім келеді иә жоқ



Үйге тапсырма: болымды және болымсыз етістіктер кездесетін мақал- мәтелдер жазып келу



















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!