Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу
мақсаты
|
Карбонилді қосылыстар,
альдегидтер және кетондар, атаулары мен изомерленуі, құрылысы, алу
жолдары, қасиеттері, қолданылуы туралы мағлұмат
беру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:. Карбонилді қосылыстар,
альдегидтер және кетондар, атаулары мен изомерленуі, құрылысы
туралы біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Альдегидтер және
кетондардардың алыну жолдары жаза алады
Кейбір оқушылар:
Альдегидтер бойынша сандық есептер шығарып,
дәлелдей алады
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, көңіл- күй сұрау,
түгендеу.
Топқа бөліну жолдарына
атаулар жазылған қағаз беріледі
Метаналь, құмырсқа
альдегиді, формальдегид
Этаналь, сірке
альдегиді, ацетальдегид
Пропанон, ацетон,
диметилкетон
Бір қосылыстың 2 түрлі
атауы бойынша 2 топқа бөлінеміз
1-топ. Метаналь,
құмырсқа альдегиді, формальдегид
2-топ Этаналь, сірке
альдегиді, ацетальдегид
«Миға шабуыл» әдісімен үй
тапсырмасына қатысты сұрақтар қойылады.
Сұрақтарға жауап ала
отырып,өткен сабаққа пысықтама жасаймыз
Ой
толғау:
|
Оқушылар 2 топқа
бөлінеді
Әдіс арқылы
қайталау
Сұрақ жауап орындайды
|
Қол
шапалақ
|
Ұялы телефон
Және интернет желілері
Кітап
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ.
Білімді жаңғырту.
0
Альдегидтерді жүйелік
номенклатура бойынша атау үшін қаныққан көмірсутектердің атауына
альдегидтер үшін «аль» деген жалғау, ол кетондар
үшін «он» жалғауын қосу арқылы
атайды.
|
құмырсқа альдегиді сірке
альдегиді
формальдегид
ацетальдигид
метаналь
этаналь
|
Изовалериан
альдегиді
3-метильбутаналь
|
изовалериан
альдегиді
3-метилбутаналь
|
Альдегидтердің
изомериясы көміртегі атомдарының тізбегінің құрылысына байланысты,
ал кетондардың изомериясы радикалдың құрылысына және карбонил
тобының орнына байланысты аталады:
Жұптық
жұмыс
|
Слайдта көрсетілген
ресурстарды талқылайды
Слайдта берілген сұрақ жауапты
орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа
жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу
дағдылары қалыптасады
|
ҚБ: «Баспалдақ» әдісі
1.Білімім төмен
2.Орташа 3.Орташадан жоғары
4. Жоғары
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін
бағалау «Ауызша мадақтау
|
Слайдар
Ашық сұрап-жауаптар
|
Сабақтыңсоңы
|
Бағалау:
* мұғалімнің бақылауы
мен комментарийлері;
* өзара
бағалау;
* мұғалімнің кері
байланысы;
Дескрипторлар бойынша тексере
отырып, әр оқушының тапсырманы орындалуына қарай ауызша кері
байланыс беремін.
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасын орындағанда жазылым дағдылары
қалыптасады.
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасын жылдам орындаған оқушыға «Ой толғаныс» әдісі арқылы
қосымша жеке тапсырма:
Кері
байланыс.
Өзін-өзі 3 түрлі арнайы
карталармен бағалайды
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына
байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Рефлексия
парағы
«Білемін –
білмеймін – білгім келеді» рефлексиясын қолдану
Оқушылар сабақ бойынша нені
түсінбегенін нені түсінгендерін жазады.
Білгім келеді осы тақырып бойынша тағы нені білгісі келетінін
жазады.
|