Материалдар / Қысқамерзімді сабақ жоспар "Бәйтерек туралы аңыз" 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқамерзімді сабақ жоспар "Бәйтерек туралы аңыз" 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқамерзімді сабақ жоспары бөлімі: Қиял. Тақырыбы"Бәйтерек туралы аңыз" 5-сынып арналған. Жаңартылған бағдармалама бойынша жасалған . Жас маман үшін және мұғалімдерге арналады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
1245
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім: Қиял

Тақырыбы:

Бәйтерек туралы аңыз

Мектеп: СҚО, Ғ.Мүсірепов ауданы, Салқынкөл орта мектебі


Күні:

Пәні:

Қазақ тілі

Мұғалімнің аты-жөні: Айткожина А.Х


Сынып: 5

Қатысқандар: 12

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Ж.1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.

Ж.3.Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

  • Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

  • Мәтінге сәйкес қарапайым жоспар құрады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Сұрақтарға жауап бере алады

  • Мәтін бөліктерінен тірек сөздерді тауып, жазады.


Кейбір оқушылар орындай алады:

  • Сюжетті суреттер желісімен әңгіме құрайды.


Тілдік мақсат:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жоспар құру, әңгіме құрастырады, тірек сөздерді жазады, мазмұндайды.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: өмір ағашы, алтын жұмыртқа,алып қарақұс.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Не себепті …. деп ойлайсыз?

  • Не себепті «Астана-Бәйтерек» монументі жапырақ жайды деп ойлайсыз?


Алдыңғы оқу

Фантазия туралы түсініктері бар.


Жоспар

Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурс-тар

Сабақтың

басы

2 мин



6 мин











Сабақтың ортасы


3 мин




1 мин





7 мин






























3 мин





3 мин











1 мин







2 мин


7 мин







Шаттық шеңбері:

«Ыстық лебіз». Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айту.


  • Фильмнен үзінді көрсету арқылы тақырыпты табу


  • Үзіндіні талдау


«Пазл» әдісімен екі топқа бөлу:

1-топ«Астана» 2-топ «Ханшатыр»



1-тапсырма «Бір айналым сөйлесу» әдісі арқылы (тақырып бойынша бір-бір сөйлем жазып,топ жалғастыра отырып мәтін құрайды. Жазған сөйлемдерін көрсетпейді,соңғы оқушы мәтіндерін тұтастай оқиды.)

1-топ: Мен бір күні Астанаға барғанда.....

2-топ: Мен Бәйтеректі көргенде....

Қ/Б: «Плюс-минус-қызықты» әдісі.

Плюс

Минус

Қызықты






2-тапсырма Мәтінмен жұмыс:

-Аудиожазбаны тыңдайды.

Бәйтерек туралы аңыз

Ежелгі ұғым бойынша «бәйтерек» деген сөздің өзі «өмір ағашы» деген мағынаны білдіреді. Міне, осы жапырақ жайған алып ағашқа ертедегі ертегілерде кездесетін қасиетті құс – Самұрық айқара жазылған кең қанаттарымен айналасын тұтас жауып ұшып келеді. Ол өмірдің өзегін өркендетіп, үмітті үкілейтін алып алтын жұмыртқа – Күнді салу үшін Өмір ағашы – Бәйтерекке ұмтыла түскен.

Бәйтерек — үш әлемді байланыстырушы дәнекер ретінде әспеттелінеді. Орта дүниені — адам, жоғарғы дүниені — қарақұс, төменгі дүниені — жылан-айдаһар көрсетеді. Қазақ ертегілерінде кейіпкер жерасты әлеміне тап болады және ұзаққа созылған сапар кезінде үлкен ағашқа жолығады, ол жерде ағашқа өрмелеп бара жатқан жыланды өлтіріп, Самұрықтың балапандарын айдаһардан құтқарып қалады. Осы ерлігі үшін Алып Қарақұс кейіпкерді жер бетіне алып шығады.

Аңыз бойынша жыл басында, яғни таңертең киелі құс Самұрық алтын жұмыртқа салады екен,ал ағаштың етегінде тұратын айдаһар кеш батқан сайын, яғни жыл соңында жұмыртқаны жұтып қоя береді.
Міне, бұл күн мен түннің алмасуын, жақсылық пен жамандықтың арасындағы тартысты бейнелейді. Бұл аңыз ауыздан- ауызға тарап, содан Есілдің сол жағалауында «Астана - Бәйтерек» монументі жапырақ жайды.


1-топ: «Лоторея барабаны» тәсілі арқылы мына сөздерді теріп жазады және ол жайлы не білетінін айтады. (бейбітшілік, Самұрық, күн, өмір ағашы, Есіл, Астана-Бәйтерек монументі.)


2-топ: Мәтін бойынша қарапайым жоспар құрастып, жазады.

Жоспар:

І. Кіріспе

1.Бәйтерек –өмір ағашы.

ІІ. Негізгі бөлім

    1. Бәйтерек — үш әлемді байланыстырушы дәнекер .

    2. Самұрықтың балапанарын айдаһардан құтқаруы.

ІІІ.Қорытынды:

1.Есілдің жағасындағы Астана-Бәйтерек монументі.


Қ/Б:«Бас бармақ» тәсілімен кері байланыс береді және дәлелдейді.

Picture 5 Picture 4

Сергіту сәті. «Қыдырып қайтайық» әуеніне билеу.


Жұптық жұмыс:

3-тапсырма: «Өз сөзіңмен жаз» әдісі. Әр топтағы оқушылар жұптасып, таңдаған суретін сипаттап жазады.


Саралау:

Т/Д-суретті таңдап,мәлімет жинақтайды.

О/Д- жоспар құрайды.

Ж/Д- тақырыпқа қатысты әңгіме жазады.

Ойлау дағдылары:

Бағалау

критерийлері

Дескрипторлар

Қолдану

-Жоспар құрып, әңгімелеу.


1.Қарапайым жоспар құра алады.

2.Сюжетті суреттер желісі бойынша әңгіме құрастырады 3.Суреттер бойынша диалогке түседі.

Жинақтау

Сипаттамалы жазба жұмысын орындайды.

1.Орфографиялық нормаларды сақтайды.

2.Сын есімдерді белсенді қолданады.

3.Әңгімені қорытады.


Көңілді әуен қосып қою.


Фильмнен үзінді



қағаз қиындылары


















Аудио

жазба




Оқулық



















Фотосуреттер

























Сергіту











Фотосуреттер



Сабақтың соңы

4 мин











Кері байланыс

4 мин







4-тапсырма «Жуан-жіңішке сұрақтар» әдісі. Мәтін бойынша жуан, жіңішке сұрақтар құрастыру арқылы сабақты қорытындылау.

Жіңішке сұрақтар:

Аңызда қандай кейіпкерлер бар?

«Бәйтерек» сөзінің мағынасы қандай?

Жуан сұрақтар:

Бәйтерек неге үш әлемді байланыстырушы дәнекер деп есептеледі?

Аңыздың негізгі идеясы қандай?

Алтын жұмыртқа деп нені атаған?

Қ/Б: Бағдаршам» әдісі бағалау


Миыңның суретін сал. Оқушылар мидың суретін салады, сабақта меңгерген материалды тірек сөздер арқылы ми қыртыстарына жазады.

























Үй тапсырмасы

2 мин

«Менің асқақ бәйтерегім» атты эссе жазу.












Қосымша ақпарат:

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

Тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс –

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтар мен байланыс

(тəрбиеэлементі).

Деңгейлік тапсырмалар беремін.

Т/Д – мәтін мазмұны арқылы жасалатын жұмыс түрлерін жүргізуге түсініктеме беремін.


О/Д –сұрақтармен жұмыс жасау кезінде қосымша қима ресурстар арқылы көмектесемін.


Ж/Д кітап беріп, өмірмен

байланыстыруға мүмкіндік жасаймын.

ҚБ: «Плюс-минус-қызықты» әдісі.

Плюс

Минус

Қызықты





Қ/Б:«Бас бармақ»

Picture 5 Picture 4

Қ/Б:

Ойлау дағдылары:

Бағалау

крите

рийлері

Дескрипторлар

Қолдану

-Жоспар құрып, әңгімелеу.


1.Қарапайым жоспар

құра алады.

2.Сюжетті суреттер желісі

бойынша әңгіме құрастырады 3.Суреттер бойынша

диалогке түседі.

Жинақтау

Сипаттамалы жазба жұмысын орындайды.

1.Орфографиялық

нормаларды сақтайды.

2.Сын есімдерді

белсенді қолданады.

3.Әңгімені қорытады.

Қ/Б: «Бағдаршам» әдісі

1.Өзін-өзі тану,музыкамен пәнаралық байланыс.

2. АКТ слайд көрсетілді. Интерактивті тақтамен жұмыс.

3. АКТ қолданудағы қауіпсіздік

ережемен таныстырылады.

4. Құндылықтармен байланыс.

Адамгершілікке, қайырымдылыққа

қамқорлыққа, жақсылыққа баулу.

Уақытты ұтымды пайдалану.



Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу

міндеттері

орындалды ма?

Бүгін оқушылар

не үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

Жоспарланған

саралаужақсы

іскеастыма?

(тапсырмалар

сəйкесболдыма?)

Уақыттықалай

пайдаландым?

Жоспарыма

қандайөзгеріс

енгіздімжəне

неге?

Өзсабағыңыздыталдауүшін осы бос орындыпайдаланыңыз. Солжақта

берілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта

берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды:


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1: Мысалы, тапсырманы жетілдірген кезде....

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!