Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқаша көбейту формулалары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Қысқаша көбейту формулалары |
Мектеп: ХББ НЗМ |
|
|||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тоқтықбаева Алма |
|
|||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
Сабақ тақырыбы |
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу. |
|
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктей алады ( ; 7.2.1.15 топтау тәсілімен көпмүшелерді көбейткiштерге жiктей алады; 7.2.1.16 қысқаша көбейту формулалары көмегімен көпмүшелерді көбейткіштерге жіктей алады; |
|
|||||||||
Сабақ мақсаты |
Көпмүшелерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы көбейткіштерге жіктеу дағдыларын жетілдіреді. |
|
|||||||||
Жетістік критерийлері |
|
|
|||||||||
Тілдік мақсаттар |
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу қадамдарының тәртібі мен түйінді элементтерін анықтайды. Пәнге қатысты лексика мен терминологиялар: бірмүше, көпмүше, дәреже көрсеткіші, теңдік, коэффициент, көбейткіш, көбейткіштерге жіктеу, ортақ көбейткіш, ең үлкен ортақ көбейткіш. |
|
|||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Назарбаев Зияткерлік мектептері «қалай білім алу керектігін білетін», дербес, ынталы, қызығушылығы жоғары, сенімді, жауапты, ой-өрісі дамыған жеке тұлғаны қалыптастыруға бағытталған қағиданы ұстанады. оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу; |
|
|||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Бөлім алгебраны әрі қарай зерттеуге және математика формулаларын геометрияда пайдалануға көмектеседі. |
|
|||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Өз жұмысының сапасына жауап беру үшін өз жұмысын өзі тексеруде АКТ мүмкіншілігін қолдану. |
|
|||||||||
Бастапқы білім |
алгебралық өрнектерді; айнымалының мүмкін мәндерін; қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және үлестірімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдауды; ұқсас қосылғыштарды біріктіруді, егер олардың алдында минус (плюс) белгісі тұрса жақшаларды ашуды біледі. |
|
|||||||||
|
|
Сабақбарысы |
|
||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Топқа бөлу. Сын тұрғысынан ойлау арқылы топқа бөлу. - Сіздер топқа ортақ көбейткішті шығару, топтау әдісі, қысқаша көбейту формулалары деген ұғымдармен бөліндіңіздер. Осы үш ұғымды біз қайда қолданамыз? - Ендеше, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап көріңіздер? б) Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар түстер бойынша емес сөздер бойынша топтасу керек екендігін тауып, өздері топтасады. Өздерінің пікірлерін айтады. |
Жақсы! Мұғалім бағалау парағына әр оқушыны бағалап отырады. |
Карточкалар Презентация 1-4 слайдтар |
|
||||||
Сабақ ортасы 5 мин 15 мин 10 мин 1 мин 5 мин |
ІІ. Өткенді қайталау. а) Теорияға шолу. Көбейткіштерге жіктеу дегеніміз – Қиылған формулаларды әр топқа тарату. б) Ауызша есеп. Көбейткіштерге жікте: ІІІ. Бекеттерге саяхат. Қосымша 1. 1 1 түрлі қағазға жазылған тапсырмалар әр жерге ілініп тұрады. 11 оқушы әрқайсысы әр түрлі бекеттен есеп шығаруды бастайды. Тест түрінде берілген тапсырманың әр жауаптарының тұсында қай бекетке баратындығы көрсетілген. Барлық бекеттен өтіп, бастаған бекетіне қайтып келген оқушы жеңімпаз атанады. Ойын тоқтатылып, бекеттердің дұрыс бағыты бойынша жауаптары тексеріледі. Әр оқушы дұрыс жауаптар санын анықтап, жауап парағына өзін бағалайды. Қажет болған жағдайда есептер талданады. Бағалау критерийі: 7-9 бекетті дұрыс жүрген оқушы оқу мақсатына жетеді. ІV. Қолданбалы есеп. (Топпен жұмыс: «Карусель» стратегиясы) Алмаз квадрат түріндегі бақшасының бір қабырғасын 12 м-ге ұзартып, ал екінші қабырғасын 12 м-ге кішірейтіп бақшасын тіктөртбұрыш түріне өзгертпекші. а) Жаңа бақшаның ауданын алғашқы бақшаның ауданымен салыстыр. ә) Аудандарының айырмашылығын тап. б) Егер алғашқы бақшаның ауданы 400 болса, кейінгі бақшасына ұзындығы қандай қоршау қажет? Шешуі: Квадраттың қабырғасы х м болсын. Сонда квадраттың ауданы х2, ал тік тұртбұрыштың ауданы (х-12)(х+12)=х2-144 Аудандардың айырмашылығы 144-ке тең. Жауабы: Тіктөрбұрышты бақшаның ауданы 144 м2-қа кем, Ал қоршаудың ұзындығы 80 м. V. Үй тапсырмасы. №1. Көбейткіштерге жікте: а) б) №2. Теңдеуді шеш: VІ. Қосымша есеп. (Артық уақыт қалған жағдайда). Бір квадраттың ауданы екінші квадраттың ауданынан 11 м2-қа артық. Егер біреуінің қабырғасы екіншісінен 1 м-ге артық болса, әр квадраттың периметрін тап. |
Оқушылар өз ойларын айтады, слайдта сәйкестікті анықтайды. Фомулаларды құрастырады. Слайдпен тексереді. Есептерді ауызша орындайды. Оқушылар жеке орындайды. Номерленген бекеттердегі есептерді шығарады. Әр топ берілген тапсырмаларды ақылдасып плакатта орындайды. Есептің моделін құрып шығарады. Әр топтың өкілі келесі топтармен жауаптарымен бөліседі. Кейін өз тобына келіп, есептерін толықтырады. Үй жұмысына қысқаша талдау жасайды Оқушы жеке орындайды. |
Жақсы, өте жақсы! Мұғалім бағалау парағына әр оқушыны бағалап отырады. Әрқайсысы өзін критерийлер бойынша бағалайды. Мұғалім бағалау парағына әр оқушыны бағалап отырады. Әр топ өзін бағалайды. Мұғалім бағалау парағына әр оқушыны бағалап отырады. |
5-8 слайдтар 9-слайд 10 слайд 11-слайд (жауабы) 13-слайд 14-слайд 15-слайд (қосымша) |
|
||||||
Сабақтың соңы 1 мин |
Сабақ қорытындыланып, соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. «Бағдаршам» әдісі қолданылады. Оқушылар таңдаған түсіне байланысты өз пікірлерін ортаға салады. Қызыл – не ұнамады, қателер. Сары – қандай қиындықтар кездесті, не түсініксіз болды. Жасыл – не ұнады, не іске асырылды. |
Сабақ бойынша өз ойларымен бөліседі. |
|
16-слайд Рефлексия |
|
||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
|
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады |
Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз |
|
|
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары |
|||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
|
|
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
||||||||
|
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш:
Үй тапсырмасы:
№1. Көбейткіштерге жікте:
а)
б)
№2. Теңдеуді шеш: