Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспар
ы
|
Бөлім: |
Заттар мен материалдар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Басымбекова У.К. |
|
|
Күні: |
24.11.2022 |
|
|
Сынып:6Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерітінді ортасы дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады? Бейтараптандыру дегеніміз не? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.2 тірі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажыратады және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: -зaттардың ортaсы тaбиғи қышқылдық/сiлтілік/бейтaрап болaтынын біледі Көпшілік оқушылар үшін: -әмбебaп индикатoрды қoлданып, сілтiлер мен
қышқылдaрды aнықтай алады - тaбиғи индикатoрлaрды және oлaрдың түстeрінің түрлi oртадa өзгеруін біледі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 10 мин |
1.Сәлемдесу; 2.Түгендеу; 3.Стикерлерге сабаққа мақсаттар қою; 4.Үй
тапсырмасын қайталау.Үй тапсырмасы сәйкес келгенде жаңа тақырыпты
ашуға арналған сурет ашылады. |
Мұғалімді мұқият тыңдап,стикерлерге сабаққа мақсат қояды.Мысалы:мен сабақта ең белсенді боламын. Үй тапсырмасы заттардың құрылысы мен қасиеттері тақырыбы бойынша learning apps прораммасында сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді.Ашылған сурет бойынша өз ойларын білдіреді. |
Қолпаштау сөздері арқылы бағалау. |
https://learningapps.org/watch?v=pvhjxcrwj22 |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 25 мин Сабақтың соңы |
Жаңа сабақ
тақырыбы ашылған соң оқу мақсаты мен сабақ мақсатымен
таныстырады.Жаңа тақырыпты түсіндіреді Тапсырма №1 Берілген кестені толтыр:
Тапсырма №2 Топтарға тәжірибе жасау реті жазылған қағаздар таратылады,сол ретпен жұмысты жүргізеді. Тапсырма №3 Лототрон арқылы сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: "Пошта" әдісі арқылы Үйге тапсырма:128 беттегі 16-кесте |
Тапсырманы орындайды,кестені толтырып,ерітінді ортасын анықтайды. Жауаптарын phet.colorado.edu программасымен тексереді Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып,тәжірибені жасайды.Индикатор- лардың түс өзгерістерінен ерітінді ортасын анықтайды. Лотороннан сұрақтарды таңдап алып,жауап береді.Түсіндіреді. Оқушылар өздерінің сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендігін хатқа жазып,поштаға салады. |
Дескриптор: Білім алушы: Тағам түрлерінің ортасын анықтайды; Бағалау критерийі 2 балл Дескриптор: Білім алушы: Әртүрлі ерітінділердің ортасын әмбебап және арнайы индикаторлармен анықтайды салыстырады; Бағалау критерийі: Берілген ерітінділердің ортасын дұры анықтаса 2 балл Біреуін ғана анықтаса 1 балл Дескриптор: Білім алушы: Сұрақтарға жауап береді,түсіндіреді; Бағалау критерийі Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Слайд https://phet.colorado.edu/en/simulations/ph-scale-basics Газдалған сусындар,лимон,алма сірке суы,ас содасы ерітіндісі,сабын ерітіндісі,су сабын ерітіндісі,химиялық ыдыстар.
|
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тағам түрлерінің ортасын анықтайды;
Бағалау критерийі
2 балл
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тағам түрлерінің ортасын анықтайды;
Бағалау критерийі
2 балл
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тағам түрлерінің ортасын анықтайды;
Бағалау критерийі
2 балл
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:Білім алушы:Тағам түрлерінің ортасын анықтайды; Бағалау критерийі
2 балл
1-топ Лимон,газдалған сусын ортасын индикаторлармен анықта.
Лимонды алып ыдысқа суын сық,әмбебап индикатор қағазымен ерітінді ортасын тексер.Енді ыдысқа метилоранж индикаторын сал түс өзгерісін түсіндір.Газдаған суды ыдысқа құйып әмбебап индикатормен ортасын анықта,метилоранж индикаторын қос.
Қорытынды:
1-Лимон:
2-Газдалған сусын:
2-топ: Газдалған су,сусабынның ортасын индикаторлармен анықта.
Газдалған суды алып ыдысқа құй индикатор қағазымен ортасын анықта,метилоранж индикаторын салып түс өзгерісін түсіндір.Шампуньды алып ыдысқа құй индикатормен ортасын анықта,метилоранж салып түс өзгерісін түсіндір.
Қорытынды:
1-Газдалған су:
2-Сусабын:
3-топ:Сабын,алма сірке суы ерітіндісінің ортасын индикаторлармен анықта.
Сабын ерітіндісін алып индикатор қағазымен ортасын анықта.Фенолфталеин индикаторын қосып түс өзгерісін түсіндір.Алма сірке суын алып индикатор қағазымен ерітінді ортасын анықта.Фенолфталеин индикаторын қосып,түс өзгерісін түсіндір.
Қорытынды:
1-Сабын:
2-Алма сірке суы:
4-топ:Тұз,сода ерітіндісінің ортасын индикаторлармен анықта.
Тұзды алып суда еріт,сосын сол ерітіндіге индикатор қағазын батырып ерітінді ортасын анықта,енді фенолфталеин индикаторын сал түс өзгерісін түсіндір.Соданы алып суда ерітіп,индикатор қағазымен ерітінді ортасын анықта,енді фенолфталеин салып түс өзгерісін түсіндір.
Қорытынды:
1-Тұз:
2-Сода:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қышқылдар мен сілтілер" тақырыбына ашық сабақ
"Қышқылдар мен сілтілер" тақырыбына ашық сабақ
Қысқа мерзімді
(сабақ) жоспар
ы
|
Бөлім: |
Заттар мен материалдар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Басымбекова У.К. |
|
|
Күні: |
24.11.2022 |
|
|
Сынып:6Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ерітінді ортасы дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады? Бейтараптандыру дегеніміз не? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.2 тірі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажыратады және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: -зaттардың ортaсы тaбиғи қышқылдық/сiлтілік/бейтaрап болaтынын біледі Көпшілік оқушылар үшін: -әмбебaп индикатoрды қoлданып, сілтiлер мен
қышқылдaрды aнықтай алады - тaбиғи индикатoрлaрды және oлaрдың түстeрінің түрлi oртадa өзгеруін біледі |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 10 мин |
1.Сәлемдесу; 2.Түгендеу; 3.Стикерлерге сабаққа мақсаттар қою; 4.Үй
тапсырмасын қайталау.Үй тапсырмасы сәйкес келгенде жаңа тақырыпты
ашуға арналған сурет ашылады. |
Мұғалімді мұқият тыңдап,стикерлерге сабаққа мақсат қояды.Мысалы:мен сабақта ең белсенді боламын. Үй тапсырмасы заттардың құрылысы мен қасиеттері тақырыбы бойынша learning apps прораммасында сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді.Ашылған сурет бойынша өз ойларын білдіреді. |
Қолпаштау сөздері арқылы бағалау. |
https://learningapps.org/watch?v=pvhjxcrwj22 |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 25 мин Сабақтың соңы |
Жаңа сабақ
тақырыбы ашылған соң оқу мақсаты мен сабақ мақсатымен
таныстырады.Жаңа тақырыпты түсіндіреді Тапсырма №1 Берілген кестені толтыр:
Тапсырма №2 Топтарға тәжірибе жасау реті жазылған қағаздар таратылады,сол ретпен жұмысты жүргізеді. Тапсырма №3 Лототрон арқылы сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: "Пошта" әдісі арқылы Үйге тапсырма:128 беттегі 16-кесте |
Тапсырманы орындайды,кестені толтырып,ерітінді ортасын анықтайды. Жауаптарын phet.colorado.edu программасымен тексереді Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып,тәжірибені жасайды.Индикатор- лардың түс өзгерістерінен ерітінді ортасын анықтайды. Лотороннан сұрақтарды таңдап алып,жауап береді.Түсіндіреді. Оқушылар өздерінің сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендігін хатқа жазып,поштаға салады. |
Дескриптор: Білім алушы: Тағам түрлерінің ортасын анықтайды; Бағалау критерийі 2 балл Дескриптор: Білім алушы: Әртүрлі ерітінділердің ортасын әмбебап және арнайы индикаторлармен анықтайды салыстырады; Бағалау критерийі: Берілген ерітінділердің ортасын дұры анықтаса 2 балл Біреуін ғана анықтаса 1 балл Дескриптор: Білім алушы: Сұрақтарға жауап береді,түсіндіреді; Бағалау критерийі Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Слайд https://phet.colorado.edu/en/simulations/ph-scale-basics Газдалған сусындар,лимон,алма сірке суы,ас содасы ерітіндісі,сабын ерітіндісі,су сабын ерітіндісі,химиялық ыдыстар.
|
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тағам түрлерінің ортасын анықтайды;
Бағалау критерийі
2 балл
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тағам түрлерінің ортасын анықтайды;
Бағалау критерийі
2 балл
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тағам түрлерінің ортасын анықтайды;
Бағалау критерийі
2 балл
|
Ерітінді атауы |
Ерітінді ортасы |
pH |
|
Тауық сорпасы |
|
|
|
Кофе |
|
|
|
Сүт |
|
|
|
Қан |
|
|
Дескриптор:Білім алушы:Тағам түрлерінің ортасын анықтайды; Бағалау критерийі
2 балл
1-топ Лимон,газдалған сусын ортасын индикаторлармен анықта.
Лимонды алып ыдысқа суын сық,әмбебап индикатор қағазымен ерітінді ортасын тексер.Енді ыдысқа метилоранж индикаторын сал түс өзгерісін түсіндір.Газдаған суды ыдысқа құйып әмбебап индикатормен ортасын анықта,метилоранж индикаторын қос.
Қорытынды:
1-Лимон:
2-Газдалған сусын:
2-топ: Газдалған су,сусабынның ортасын индикаторлармен анықта.
Газдалған суды алып ыдысқа құй индикатор қағазымен ортасын анықта,метилоранж индикаторын салып түс өзгерісін түсіндір.Шампуньды алып ыдысқа құй индикатормен ортасын анықта,метилоранж салып түс өзгерісін түсіндір.
Қорытынды:
1-Газдалған су:
2-Сусабын:
3-топ:Сабын,алма сірке суы ерітіндісінің ортасын индикаторлармен анықта.
Сабын ерітіндісін алып индикатор қағазымен ортасын анықта.Фенолфталеин индикаторын қосып түс өзгерісін түсіндір.Алма сірке суын алып индикатор қағазымен ерітінді ортасын анықта.Фенолфталеин индикаторын қосып,түс өзгерісін түсіндір.
Қорытынды:
1-Сабын:
2-Алма сірке суы:
4-топ:Тұз,сода ерітіндісінің ортасын индикаторлармен анықта.
Тұзды алып суда еріт,сосын сол ерітіндіге индикатор қағазын батырып ерітінді ортасын анықта,енді фенолфталеин индикаторын сал түс өзгерісін түсіндір.Соданы алып суда ерітіп,индикатор қағазымен ерітінді ортасын анықта,енді фенолфталеин салып түс өзгерісін түсіндір.
Қорытынды:
1-Тұз:
2-Сода:
шағым қалдыра аласыз
















