Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қыз Жібек» жыры.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1-бөлім. Көнеден жеткен жәдігерлер |
Мектеп: |
|||||||||||||
Күні: 27.04.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сейтмұратова А |
|||||||||||||
Сынып: 7 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
«Қыз Жібек» жыры. |
|||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/Ж2. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру 7. Б/С2. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Көркем шығармадағы негізгі кейіпкерлердің іс-әрекетін сипаттау арқылы образын ашып, кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра салыстырып, бағалау. Жырдағы салт-дәстүрлердің құндылығын анықтату. |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» шығармасындағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетіне талдау жасайды, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалай алады. Жырдағы салт-дәстүрлердің мәні мен тиімділігін анықтайды, тұжырымдайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғамкүн, дарғаһы,саруар,баһар, сүмбіле, пәруана,ғинаят,көбе, пәуардігер. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||||||||
Құндылықтар- ға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясы негізінде адамгершілік, патриоттық сезімдерін қалыптастыра отырып, адами құндылықтарға баулу.Ұлттық салт-дәстүрлердің мәнін түсінуге, дәстүрді сақтай білуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Өзін –өзі тану, музыка, тарих. |
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Ауыз әдебиеті, лиро-эпостық жырлар туралы толық мағлұматы бар |
|||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы (10 мин.) |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. Ж. Ж. Қызығушылықты ояту. Экранда ұлттық нақышпен жазылған «Қыз Жібек» деген жазу көрсетіледі. Оқушылар тақырып әріптерінен жыр мазмұнына қатысты сөздер жазып, себебін түсіндіреді.Мысалы: Қ-Қорен, қалыңдық. Ы- ысырап,З- ?, Ж-жеңге, жағалбайлы, І-іні, Б- бата аяқ, Е-?, К- керуен, көш, көкжорға т.б. ( Әріпке сәйкес сөзді таба алмаса, бос қалдыруына болады. Бір әріпке бірнеше сөз жазуға болады.) Оқушыларға сабақтың мақсаты айтылып, сабақ барысында өз білімі, көзқарасы бойынша қалаған топқа ауысуға болатыны ескертіледі. («Төлеген», «Қыз Жібек», «Сансызбай»тобы). ҚБ. Мұғалім мадақтамасы. Ұлттық дәстүрлерді көп білесің! Көнерген сөздерді көп білесің! Жыр мазмұнын жетік білесің! – деген сөздер арқылы оқушы жауаптары мадақталып отырылады. |
. |
||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин ( 6 мин.) 6 мин. 5 мин 7 мин |
«Ой қозғау» әдісі . Білу.Түсіну Мағынаны тану. Топтық жұмыс.1-тапсырма «Кейіпкерлер байланысы» картасы 1. Кейіпкерлерге портреттік мінездеме беру. 2.Берілген сызба негізінде әңгімеден мысалдар жинақтай отырып, негізгі кейіпкерлердің образын сипаттау. ( Топтарға Сансызбай, Төлеген, Жібек образдары бөлініп беріледі. Әр оқушы қалаған тобына қосылады) Сансызбай тобына берілетін сызба үлгісі.
Ескерту. Сызық бойына кейіпкер іс-әрекеті, нені білдіретіні жазылады. Кейіпкер бейнесі жазбаларға байланысты жинақталады. Дескриптор: -Кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды - іс-әрекетіне сипаттама береді; - кейіпкер образын ашады. ҚБ. Топтар бір-бірінің жауабын «Сэндвич» әдісі бойынша бағалайды. 2-тапсырма. «Ортақ кейіпкерлер» картасы арқылы Төлеген , Жібек және Сансызбай образын ашу С Бекежан. Қорен
сырлыбай
сансызбай
базарбай
жібек
Ескерту. Сызық бойына кейіпкер іс-әрекеті, нені білдіретіні жазылады. Кейіпкер бейнесі жазбаларға байланысты жинақталады.
Дескриптор:
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау 3-тапсырма. «Венн диаграммасы» арқылы кейіпкерлердің ерекшеліктері мен ортақ белгілерін табу
Сансызбай
Төлеген
Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» 4-тапсырма. «Ашық микрофон».Талқылау сұрақтары. 1.Төлегеннің қайғылы қазаға ұшырауына қандай нәрселер себеп болды? 2. Шығармадағы қандай ұлттық салт-дәстүрлер ұнады? Себебі 3. Шығармадағы образдарға ұқсас бейнелер қазіргі заманда бар ма? дескриптор:
|
АКТ-ны қолдану. Кейіпкерлер байланысы сызбасы
Интербелсенді тақта, кесте
ұсыныс
|
||||||||||||
Сабақтың соңы (5 мин.)
|
Рефлексия. «Б.Б.Б»
|
|
||||||||||||
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||
Саралау- оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсы? |
Пәнаралық байланыс - Денсаулық және қауіпсіздік ережелер.
АКТ-мен байланыс. |
||||||||||||
|
Рефлексия Оқушыларды сабақ барысында сыни бағалауды топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жүргізу барысында төменде көрсетілген кері байланыстар арқылы жүзеге асырамын.
Оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін анықтайды. Сабақ соңында оқушы рефлексиясын «Б.Б.Б» әдісімен жүргіземін. |
Оқушылардың ойлау деңгейін, шапшаңдығын айқындау.
|
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты Мен оқу міндеттері Орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған Саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) |
|
|||||||||||||
Жалпы бағалау Мен үшін сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): |