Материалдар / Қызыл кітапқа енген өсімдіктер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қызыл кітапқа енген өсімдіктер

Материал туралы қысқаша түсінік
• Аң құстардың, өсімдіктердің қорықта болу себебі туралы не ойлайсыздар? • Сирек кездесетін жануарлар, құрып бара жатқан өсімдік түрлері туралы не білесіздер?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қазан 2019
6096
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақ тілі әдебиет пәні

Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы №28 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жүзбаева Ұлара Лесовна

Сынып: 4 сынып

Сабақ

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қызыл кітапқа енген өсімдіктер

Сабақтың түрі

Өткен тақырыптар бойынша білім, білік, дағды қалыптастыру

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

4.5.1.1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.

4.5.3.1.Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер,омоним,антоним,синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; 2) ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын біледі.

Көптеген оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; 2) ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескереді;

Кейбір оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, түсінеді; 2) ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта біледі.

Бағалау критеийлері

Оқылым мақсаты бойынша:

1. Мәтіннен негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты анықтайды, өз пікірлерін білдіреді;

2. «Мен нені білдім...» әдісімен мәтін бойынша алған білімдерін атап көрсетеді;

3. Қызыл кітапты ашудағы мақсат туралы сөйлегенде, өз тәжірибелерімен байланыстырады;

4. ӘТН бойынша:

Сөйлеу барысында ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпалды ескеріп сөйлейді.

Тілдік міндеттер

Диалогқа қажетті сөз тіркестер:

мысалы, көбінесе, атап айтқанда, әсіресе, айтылған бойынша, мыналар, осылайша, сонымен, қорытындылай келе, мұнан соң және т.б.

Осыған дейін меңгерілген білім

Жануарлардың өмір сүру ортасы

Пәнаралық байланыс

экология, биология, зоология

АКТ-мен байланыс

интерактивтік тақта арқылы бейнематериал, таныстырылым тамашалау

Құндылықтармен байланыс

қоршаған ортаны қорғау, өмір бойы білім алу (тәрбиелік элемент)

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөз дер

Сабақтың басы

5 минут



Қызығушылықты ояту

Сәлемдесу, сабаққа дайындық;

Бейнематериал тамашалау;

Сабақтың тақырыбын болжау, мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.

https://www.youtube.com/watch?v=LRsgNClb4aw 3:25 мин.

Сабақтың ортасы


35 минут

Оқылым алдындағы жұмыс

«Ашық және Жабық сұрақтар»стратегтясы арқылы оқушылармен сұхбат.

  • Аң құстардың, өсімдіктердің қорықта болу себебі туралы не ойлайсыздар?

  • Сирек кездесетін жануарлар, құрып бара жатқан өсімдік түрлері туралы не білесіздер?

«Ой қозғау»әдісі арқылы жүзеге асырады.Сұрақтарға жауап береді.

1-тапсырма

-Өсімдіктерді неліктен «Қызыл кітапқа» еңгізеді?

-Өсімдіктердің адам өміріне қандай пайдасы бар?

Дескриптор:Ойларын жинақтайды.Өз пікірлерін ортаға салады,

ҚБ :Оқушыларға смайлик жапсыру арқылы ынталандыру.

Білу.Жұптық жұмыс.

2-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда.Сұрақ құрастыр,Сипаттау,әңгімелеу арқылы талда,Сөйлем мүшелеріне сұрақ қой»Веер»әдісі бойынша бір-бірімен сұрақ-жауап арқылы алмасады.

Қызыл кітап – бұл қауіп – қатер дабылы. Түрдің бұл кітапқа енгізілуі, оған ерекше көңіл бөлу керек екендігін білдіреді, көбіне арнайы қорғау шаралары қажет, әйтпесе түрдің мүлдем жоғалып кетуі мүмкін. Қазақстан үкіметі 1978 жылдың қаңтарында Қызыл кітапты құру туралы қаулы шығарды. Мүк, қына, санырауқұлақтарды қосқанда, құрамында 300 түрден аса өсімдіктер бар кітап, 1981 жылы акедемик Б.А.Быковтың жетекшілігімен жарық көрді.

Қызыл кітапқа енгізілген өсімдік ерекше қорғауға алынады. Мысалы кәдімгі  емен,   ақтұңғиық,  сарағлдақ,  қызғалдақ, кілегей т.б

Оларды жинауға тыйым салынған (тек ерекше жағдайда арнайы рұқсатпен ғана). Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинаса немесе зақымдаса, әрбір данасына 360 теңге айып төлейді )

(Баспасөз материалдарынан)

Дескриптор:Берілген тақырыптың мазмұның талдайды,сұрақтарға жауап береді.

Сергіту сәті.Қызыл гүлім-ай биі

«Көктем гүлдері» әдісі негізінде себеттегі гүлдердің ішінен біреуін таңдайды.

Қызыл  кітапқа  енген  өсімдіктер  жануарлардың  аттарын  атау.

Қоңыз, бүркіт, асқабақ,  тырна  аққу, дуадақ, жылан , дола қыран, қарақұс, бірқазан.

Өсімдіктер: кәдімгі  емен,   ақтұңғиық,  сарағлдақ,  қызғалдақ, кілегей т.б

Сөз тіркестерін құрастыр:

Құжат-

сирек кездесетін

табиғат

көбейту

сүтқоректілер

қосмекенділер

тіркеледі

3 тапсырма

Сөйлемдерге сұрақ қой.

- Қызыл кітап- табиғат қорғау одағының халықаралық дәрежедегі құжат.

  • Жойылу қаупі төнген түрлерді сақтап қалу үшін оларды зоологиялық парктерде қолдан

  • Халықаралық табиғат қорғау одағының Қызыл кітабы 1966 ж. тұңғыш рет 2 том болып шықты.

4 тапсырма

Мына шешімдерге өз ойынды жаз.

- Қызыл кітаптың пайдасы жоқ.

- Экологиялық апаттар адамға байланысты емес.

- Табиғатқа қамқорлық жасамаймыз.

Кері байланыс


Бағалау критерийлері:

Қалыптастырушы бағалау: топта

https://prezi.com/c8qhljp_6qwo/presentation/

























Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: Ғаламтордан тақырып бойынша қосымша ақпараттар жинау



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс


Ф топтық бағалау

Пәнаралық байланыс: экология, биология, зоология.

АКТ-мен байланыс: интерактивтік тақта арқылы бейнематериал, таныстырылым тамашалау.
Құндылықтармен байланыс: қоршаған ортаны қорғау, өмір бойы білім алу (тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:













































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!