Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 5.11.2018 ж |
Мұғалімніңаты-жөні:Зиядинова Э |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнгеқатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Академиялық адалдық құндылығын, бір-біріне құрмет құндылығын дарыту; елжандылыққа тәрбиелеу; әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Рационал сандарды азайтуды дағдыларын қалыптастыру арқылы оқушылар жаратылыстану – математика бағытындағы пәндердің қолданбалы есептерін шығару біліктері жетіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақтаны пайдалану мүмкіндігін жетілдіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
0 – 3 мин |
Ұйымдастыру кезені Бірлескен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. Алған білімдерін жүйелеу.
|
Қосымша 1 Слайд 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
3 – 13 мин 13 – 17 мин 17 – 19 мин 19 – 27 мин 27 – 29 мин 29 – 35 мин 35 - 37 мин |
Жаңа сабаққа проблемалық жағдай арқылы келу. Мына есептерге назар аударыңыздар: Мысал: Ауаның температурасы таңертең -20С еді, түсте 50С болды. Ауаның температурасы неше градусқа өзгерді?
Сонда: 5 – (- 2) = 7. Жауабы: 70С өзгерді. Тағы бір мысал қарастырайық: Мысал: Ауаның температурасы таңертең 70С еді, кешке төмендеп 30С болды. Күні бойы ауаның температурасы неше градусқа өзгерді? 3 – (+7) = 3 + (- 7) = - 4. Сонымен, мұнда азайту амалы қосу амалымен және азайтқыш оған қарама – қарсы санмен алмастырылғанын байқадық. Есіңе сақта! Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама – қарсы санды қосу керек: a – b = a + (-b). Ал егер таңбалар әр түрлі болса, онда: a – (-b) = a + b. -a –(+ b) = -a – b. Таңбалары әр түрлі сандарды азайту таңбалары бірдей сандарды қосуға келтіріледі. Мысал:
Кестеге назар аудартыңыз:
Азайту ережесі бойынша: a – a = 0; 0 – a = - a; a – 0 = a. Мысалдар: 0 – 2,7 = -2,7; -5 – (-5) = 0; -4,1 – 0 = -4,1. Топтық, деңгейлік жұмыс ұйымдастыру Оқушыларды шағын топтарға біріктіру. 1 топ №1. Азайтуды орындаңыз: 1) 2) 3) №2. Теңдеуді шешіп, оны тексеріңіз: 1)36,6 + х = - 23,83; 2)у + (-48,3) = - 78,5; 3)х – ( №3. Өрнекті ықшамдаңыз: 1)-3,36а + 4,44а – 13; 2) 5y – y + 0,8 + 1,6 – 3y - y 3)a + (-b) – (-2a); 2 топ №1. Азайтуды орындаңыз: 1) 2) 3) №2. Теңдеуді шешіп, оны тексеріңіз: 1)у + 15,76 = - 3,34; 2) – 23,5 + (-у) = - 4,6; 3)х + ; №3. Өрнекті ықшамдаңыз: 1) 2,4b – 46,3 – 1,7 + 8b; 2) 1,5x – 1,8 + 3,1x – 2,9 + 1,6x; 3) – a – (+a) + 2b – (-b); 3 топ №1. Азайтуды орындаңыз: 1) 2) 3) №2. Теңдеуді шешіп, оны тексеріңіз: 1)– 2,25 + х = 7,3; 2)х + (- 0,35) = 2,3; 3) №3. Өрнекті ықшамдаңыз: 1) 6,5c+ 31 – 6,3c – 31; 2)13,5y + 7 – 5,2 + 8,9y – 22,4; 3)– a – ( -b) – 4a; 4 топ №1. Азайтуды орындаңыз: 1) 2) 3) №2. Теңдеуді шешіп, оны тексеріңіз: 1) 14,3 + х = -8; 2) – 2,9 + (-х) = -3,8; 3) №3. Өрнекті ықшамдаңыз: 1) -2,7d – 7,5 + 2,7d – 7,5; 2) 2,8x – 0,6 + 4,2x + 16,8 – 7x; 3)– a – (+3a) + (-b) – b. Мұғалім ұсынған дайын жауап арқылы топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі. Жеке тапсырма №1. Мына кестені толтырыңыз:
Жауабы:
№2. Кесте бойынша температура өзгерісін табыңыз:
Жауабы:
Дескриптор: Білім алушы:
Мұғалімнің нұсқауымен өзін – өзі баағалау жүргізіледі. |
Қосымша 2
Слайд 3 - 5
Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN9965-34-442-6
Қосымша 3
Слайд 6
Қосымша 4
Слайд 7 - 8
Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.ISBN 9965-34-442-6
Қосымша 5
Слайд 9
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37 – 40 мин |
Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: № 531. Салыстырыңыз:
Рефлексия:
|
Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С, Байшоланов, Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. ISBN9965-34-442-6 Слайд 10
Қосымша 6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. |
Топтық жұмыста бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру. |
Оқушылардың көңіл-күйлерін бақылау. |
6