Материалдар / Радиоактивтілік. Химия 10 - сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Радиоактивтілік. Химия 10 - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану - математика бағытындағы 10 - сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары. Сабақ жоспарының құрамында қалыптастырушы бағалау тапсырмасы салынған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Шілде 2024
230
0 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасы Бәйтерек ауданы білім беру бөлімінің «Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: Радиоактивтілік

Бөлім

10.1А Атом құрылысы

Педагогтың аты – жөні

Қайыпова Айкерім Жанатқызы

Күні:


Сынып: 10А ЖМБ

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Радиоактивтілік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.3 - радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • Радиоактивтілік ұғымын, сәулелер түрлерінің қасиеттерін сипаттайды

  • Радиоактивті ыдырау реакция теңдеулерін жаза алады

  • Атомдық энергияны қолданудың маңызына баға береді

С а б а қ б а р ы с ы:

Сабақтың кезеңі/

Уақыты

Педагогтың іс -әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


  • Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасады, түгелдейді. Оқушылардың назарын сабаққа аударады.


  • Үй тапсырмасын тексеру

§1,2 тақырыпты оқу №3 14-бет, №4 10-бет


  • Миға шабуыл: «Суреттер сөйлейді»




Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстырады.



Мұғаліммен амандасады, оқу құралдарын реттейді, назарларын сабаққа аударады.


Үй тапсырмасын тексертеді. Суреттер арқылы тұжырымдар келтіріп, сабақтың тақырыбын болжайды.

Жаңа сабақтың тақырыбымен танысып, дәптерлеріне жазады.




Мұғалімнің ынталандыру сөздері «Жарайсың», «Керемет», «Ойланып көр» , т.б

















Суреттер



Оқулық




Сабақтың ортасы

  • Оқулықпен жұмыс: «Түртіп алу»

Радиоактивті сәулелер

Таңбалануы

Сипаттамасы










1. Радиоактивтілік ұғымына анықтама бер

2. Радиоактивті ыдыраудың аз таралған түрлері

3. Атом ядросының тұрақтылығы радиоактивтілікке қалай әсер етеді?


  • Бейнекөрсетілім: «Радиоактивтілік»

Оқушылар жауабын толықтыру, әрі қарай толық сипаттау мақсатында радиоактивті сәулелер туралы видео көрсетіледі, кері талқыланады.


  • Мұғалім түсіндірмесі: «Танымдық слайд»

  • Радиоактивті ыдырау реакция теңдеулерін құрастыру жолдарын түсіндіреді


  • Тақтамен жұмыс: «Эстафета»

1) Радиоактивті ыдырау реакция теңдеулерін аяқта, сәулелену түрін тап



  • Жұптық жұмыс: «Кестені толтыр»

Радиоактивтіліктің оң және теріс аспектілерін салыстыра отырып, пайдасы мен зиянын кестенің бағандарына мысалдармен толтырыңдар:


Пайдасы

Зияны




  • ҚБ тапсырмалары

Әр оқушыға жеке орындауға арналған қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын үлестіреді. Бағалау критерийлерін таныстырады. Әр тапсырманың дескрипторымен береді.


  • True / False

1. Тамақтану кезінде сәуле бөлінеді

2. Табиғи радиоактивтілік адамдаға қауіпті емес

3. Адам ағзасы сәуле шығарады.

4. Субатомды бөлшектер (протондар, нейтрондар және электронда атомның негізін құрайтындықтан, олар біртұтас болып табылады.

5. Жоғары дәрежеде сәулелену рак ауруын тудырады.

6. Бір элемент өздігінен басқа элементке айналады.

7. Радиоактивтілікті емдік мақсатта қолдануға болады.

8. Кейбір изотоптар радиоактивті болып табылады.

9. Радиоактивті изотоптар уақыт өткен соң басқа изотоптарға бөлінеді.

10. Жартылай ыдырау периоды - радиоактивті зат массасының жартысы ыдырайтын уақыт аралығы

11. Радиоактивтілікті жұқа қағаз көмегімен тоқтатуға болады.

12. Радиоактивтілік кезінде шығатын сәулелер сүйектен өтеді


Мәтінді оқи отырып, кестені толтырады. Сұрақтарға жауап жазады. Сыныппен талқылауға қатысады.







Бейнекөрсетілімді қарайды, талқылауға қатысады.



Мұғалім түсіндірмесін тыңдайды, реакция теңдеулерін құрастыру жолдарын үйренеді, сұрақтар қояды.


Оқушылар кезекпен жылдам радиоактивті ыдырау реакция теңдеулерін аяқтайды, сәулеленудің түрін сипаттайды.








Жұбымен жұмыстанады, қосымша мәліметпен танысып, берілген ақпараттар бойынша дәлелдер келтіреді.





Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.




Жасыл және қызыл карточкаларды көтеру арқылы ақпараттың шындық немесе жалған екендігін анықтайды.

Дескриптор

- Радиоактивті сәулелер түрлерін жазады – 1 балл

- Таңбаларын белгілейді – 1 балл

- Сәуле түрлерін сипаттайды – 1 балл

- Радиоактивтілік ұғымына анықтама береді – 1 балл

Радиоактивті ыдыраудың түрлерін атайды – 1 балл

Атом ядросының тұрақтылығының әсерін сипаттайды – 1 балл









- Реакция теңдеуін аяқтайды – 1 балл

- Сәулеленудің түрін анықтайды – 1 балл


3 рет шапалақ (сынып)









- Радиоактивтіліктің пайдасына мысалдар келтіреді – 1 балл

Радиоактивтіліктің зиянына мысалдар келтіреді – 1 балл



Дескриптор арқылы бағаланады (10 балл)







Мұғалімнің мадақтау сөздері



















Видео

https://www.youtube.com /watch?v=l3Ygms8FYJE





Презентация





















Қосымша ақпарат






Үлестірме тапсырмалар







Қызыл, жасыл түсті карточкалар



Сабақтың соңы

  • Рефлексия

Сабақтың мақсатына оралу


  • Үй тапсырмасы

§3 тақырыпты оқу №9 19-бет

Кері байланыс сұрақтарына жауап береді. Сабақтың мақсатына кері оралып, мақсатқа қаншалықты жеткені туралы тұжырым жасайды.







Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

1. Ядролық реакция теңдеулерін аяқта:

  1. 3517Cl + 10n → 11p +


  1. 136C + 11p →


  1. 73Li + 11p → 2


  1. 105B + 42He → 10n +


  1. 2412Mg + 42He → 2714Si +


  1. 5626Fe + 10n → 5625Mn +



Дескриптор

  • Әрбір дұрыс жазылған реакция теңдеуі үшін – 1 балл (жалпы 6 балл)



2. Мәтінмен танысып, сұрақтарға жауап жаз.

Атом электр станциялары

Атом электр станциялары жұмысын бастағаннан бері 14 елді 150-ден астам оқиғалар мен әртүрлі деңгейдегі апаттар орын алды. ..............................

2013 жылы Қазақстан әлемдегі уран радиоактивті элементінің жетекші өндірушісі болды. Уран атом электр станцияларында электр энергиясын өндіру үшін қолданылады. ........

  1. Атом элекр станцияларындағы апаттардың салдарын ата (кем дегенде екі мысал)

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Отынның басқа түрлерімен салыстырғанда атом энергиясын пайдаланудың артықшылығын мен кемшілігіне мысал келтір

Артықшылығы ___________________________________________________________________________

Кемшілігі ________________________________________________________________________________

Дескриптор

  • Атом электр станцияларындағы апаттардың салдарын көрсетеді (әр мысал үшін 1 балл) – 2 балл

  • Атом энергиясын пайдаланудың артықшылығына мысал келтіреді – 1 балл

  • Атом энергиясын пайдаланудың кемшілігіне мысал келтіреді – 1 балл



Барлығы 10 балл



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!