|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім 5.2 |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Нұрниязова Айдана Отарбайқызы |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.4- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі. Растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады. Салған суреттердің айырмашылықтарын жазады. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. 1.Оқушылармен амандасу. «Жүректен жүрекке» әдісі. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Растрлық және векторлық бейнелердің ерекшеліктерін салыстыра алу мақсатында, суреттер арқылы 2 топқа бөлемін. Оқушылардың сабаққа белсене қатысу мақсатында орындалатын «Көтеріңкі көңіл күй» тренингін өткіземін - Көңіл - күйлеріңіз қалай ? Керемет (қолдарын көтеру) - Сабаққа дайынсыңдар ма ? Тамаша (шапалақ) - Ендеше бастайық. О – о – о (бас бармақтарын көрсету). Үй тапсырмасын тексеру. «Ұшақ» тәсілі. «Болжау стратегиясы» пайдаланып оқушылар топқа бөлінген кездегі алған суреттердің ерекшеліктерін сипаттау бойынша сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын айқындаймын. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Біз өткен тақырыптарды компьютерлік графика векторлық және растрлық болып екі түрге бөлінетінін білдік. Екі графика әртүрлі мақсатта қолданылса да, олар әрқашан бір-бірін толықтырып тұрады. Алайда олардың арасында айырмашылықтар да бар. Бұл тақырыпта растрлық және векторлық графиканы салыстырып, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайық. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
(ҚБ) «Жүрекше» арқылы бағаланады. Қолдарымен жүрек көрсетеді. Жүрек тік тұрса – өте жақсы Жүрек көлденең тұрса – жақсы Жүрек төмен тұрса- нашар |
1 слайд 2-слайд 3-слайд 4-слайд Қағаздан жасалған ұшақ 5-слайд |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқулық § 15, 65-бет. 1-кесте. Растрлық графиканы келесі бағыттарда:
Векторлық графиканы келесі бағыттарда:
Топтық жұмыс. (Т) Оқушылар растрлық және векторлық кескіндерге анықтама бере отырып , ерекшеліктерін сипаттау мақсатында «Фрайер моделі» тәсілі арқылы топтық жұмыс жасатамын. 1 топ – Растрлық 2 топ –векторлық
Дескриптор: -растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады; -қорытынды тұжырым ұсынады. (Ж) «Галереяны шарлау» әдісі. ДК жұмыс. 1 тапсырма: Paint графикалық редакторында төмендегі нысанды салу.
Дескриптор. -Paint графикалық редакторында берілген нысанды салады. -Түстер палитрасын қолданады. 2тапсырма Paint графикалық редакторында және Inkscape бағдарламасының графикалық кескіндерін пайдалана отырып мемлекетіміздің туын салдырамын.
Дескриптор. - Paint графикалық редакторында суретті салады. -Inkscape бағдарламасының графикалық кескіндерін пайдаланады. Жеке жұмыс. 3-тапсырма. Оқулық § 15, «Жинақтау» тапсырмасы
Дескриптор: -екі автомобильдің суреттерін торкөз қағазға салады; -екі суреттің айырмашылықтарын жазады; -екі суреттін қайсысы векторлық, қайсысы растрлық графика көрсетеді; -суреттерді салу қайсысы оңай болды, қайсысы қиын болғанын түсіндіреді. |
Мұғалімді тыңдайды Айырмашылықтарын және кемшіліктерін жазады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Paint графикалық редакторында тапсырманы орындайды. |
(ҚБ) «Фейрверг» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. (ҚБ) «Смайлик» ҚБ: Шаршылар /4 балл/ ҚБ: «Бас бармақ» |
Оқулық , 6-7слайд 1-кесте 8-9 слайд аралығы. 10-слайд. Таратпа қағаз Оқулық 11-слайд 12-слайд 13-слайд 14-слайд |
|
Сабақтың соңы |
1.Бекіту сұрақтарымен сабақты қорытамын.
2 |
Сабақты қоры тады. |
Өзін-өзі бағалау. |
15-16-слайд |
|
Үй тапсырмасы |
§ 15, Үйде орындайық тапсырмасын беремін. 68-бет. |
Үй тапсырмасын алады. |
|
17-слайд |
|
Саралау |
Қолдауды қажет ететін білім алушыға жаңа тақырып бойынша білімдерін айқындау үшін «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сұрақтар қойып қолдау көрсетемін. Растрлық графиканың элементтері неден құралады? 2. Векторлық графиканың элементтері неден тұрады? 3. Векторлық кескінді құруға арналған қандай программаларды білесің? 4. Растрлық кескінді құруға арналған программа қалай аталады? 5. Paint графикалық редакторында қандай суреттер салуға болады? |
«Дереккөздер» тәсілін пайдаланып қосымша ресурстар бере отырып. «Компьютелік графиканың мүмкіндіктері» тақырыбында шағын эссе жаздырамын. |
«Жүрекше» арқылы бағалау «Фейрверг» әдісі арқылы бағалау Дескриптор арқылы бағалау Кері байланыс «Рефлексия пирамидасы» |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім 5.2 |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Нұрниязова Айдана Отарбайқызы |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.4- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі. Растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады. Салған суреттердің айырмашылықтарын жазады. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. 1.Оқушылармен амандасу. «Жүректен жүрекке» әдісі. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Растрлық және векторлық бейнелердің ерекшеліктерін салыстыра алу мақсатында, суреттер арқылы 2 топқа бөлемін. Оқушылардың сабаққа белсене қатысу мақсатында орындалатын «Көтеріңкі көңіл күй» тренингін өткіземін - Көңіл - күйлеріңіз қалай ? Керемет (қолдарын көтеру) - Сабаққа дайынсыңдар ма ? Тамаша (шапалақ) - Ендеше бастайық. О – о – о (бас бармақтарын көрсету). Үй тапсырмасын тексеру. «Ұшақ» тәсілі. «Болжау стратегиясы» пайдаланып оқушылар топқа бөлінген кездегі алған суреттердің ерекшеліктерін сипаттау бойынша сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын айқындаймын. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Біз өткен тақырыптарды компьютерлік графика векторлық және растрлық болып екі түрге бөлінетінін білдік. Екі графика әртүрлі мақсатта қолданылса да, олар әрқашан бір-бірін толықтырып тұрады. Алайда олардың арасында айырмашылықтар да бар. Бұл тақырыпта растрлық және векторлық графиканы салыстырып, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайық. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
(ҚБ) «Жүрекше» арқылы бағаланады. Қолдарымен жүрек көрсетеді. Жүрек тік тұрса – өте жақсы Жүрек көлденең тұрса – жақсы Жүрек төмен тұрса- нашар |
1 слайд 2-слайд 3-слайд 4-слайд Қағаздан жасалған ұшақ 5-слайд |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқулық § 15, 65-бет. 1-кесте. Растрлық графиканы келесі бағыттарда:
Векторлық графиканы келесі бағыттарда:
Топтық жұмыс. (Т) Оқушылар растрлық және векторлық кескіндерге анықтама бере отырып , ерекшеліктерін сипаттау мақсатында «Фрайер моделі» тәсілі арқылы топтық жұмыс жасатамын. 1 топ – Растрлық 2 топ –векторлық
Дескриптор: -растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады; -қорытынды тұжырым ұсынады. (Ж) «Галереяны шарлау» әдісі. ДК жұмыс. 1 тапсырма: Paint графикалық редакторында төмендегі нысанды салу.
Дескриптор. -Paint графикалық редакторында берілген нысанды салады. -Түстер палитрасын қолданады. 2тапсырма Paint графикалық редакторында және Inkscape бағдарламасының графикалық кескіндерін пайдалана отырып мемлекетіміздің туын салдырамын.
Дескриптор. - Paint графикалық редакторында суретті салады. -Inkscape бағдарламасының графикалық кескіндерін пайдаланады. Жеке жұмыс. 3-тапсырма. Оқулық § 15, «Жинақтау» тапсырмасы
Дескриптор: -екі автомобильдің суреттерін торкөз қағазға салады; -екі суреттің айырмашылықтарын жазады; -екі суреттін қайсысы векторлық, қайсысы растрлық графика көрсетеді; -суреттерді салу қайсысы оңай болды, қайсысы қиын болғанын түсіндіреді. |
Мұғалімді тыңдайды Айырмашылықтарын және кемшіліктерін жазады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Paint графикалық редакторында тапсырманы орындайды. |
(ҚБ) «Фейрверг» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. (ҚБ) «Смайлик» ҚБ: Шаршылар /4 балл/ ҚБ: «Бас бармақ» |
Оқулық , 6-7слайд 1-кесте 8-9 слайд аралығы. 10-слайд. Таратпа қағаз Оқулық 11-слайд 12-слайд 13-слайд 14-слайд |
|
Сабақтың соңы |
1.Бекіту сұрақтарымен сабақты қорытамын.
2 |
Сабақты қоры тады. |
Өзін-өзі бағалау. |
15-16-слайд |
|
Үй тапсырмасы |
§ 15, Үйде орындайық тапсырмасын беремін. 68-бет. |
Үй тапсырмасын алады. |
|
17-слайд |
|
Саралау |
Қолдауды қажет ететін білім алушыға жаңа тақырып бойынша білімдерін айқындау үшін «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы сұрақтар қойып қолдау көрсетемін. Растрлық графиканың элементтері неден құралады? 2. Векторлық графиканың элементтері неден тұрады? 3. Векторлық кескінді құруға арналған қандай программаларды білесің? 4. Растрлық кескінді құруға арналған программа қалай аталады? 5. Paint графикалық редакторында қандай суреттер салуға болады? |
«Дереккөздер» тәсілін пайдаланып қосымша ресурстар бере отырып. «Компьютелік графиканың мүмкіндіктері» тақырыбында шағын эссе жаздырамын. |
«Жүрекше» арқылы бағалау «Фейрверг» әдісі арқылы бағалау Дескриптор арқылы бағалау Кері байланыс «Рефлексия пирамидасы» |
|
шағым қалдыра аласыз




.Кері
байланыс:












