|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпарат және оны өңдеу |
Мектеп: М.Балақаев |
||||||||
|
Пән мұғалімі: Онгарова А |
|||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: Растрлық кескіндерді құру және өңдеу |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.2 растрлық кескіндерді құру және өңдеу |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||
|
|||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Лексика және терминология Растрлық графика, пиксель, палитра, графика, компьютерлік графика, масштаб, графикалық редактор, Paint |
||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Графика дегенде көз алдарыңа не елестете аласыңдар? |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жаңа және өткен тақырыпты зейінмен тыңдап, түсіну. Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды өз бетімен орындау. Топтық тапсырмаларды орындауда өз үлесін қосып, сабақ барысында белсенділік таныту. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Программалық жабдықтама |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы Сергіту сәті Білу
|
Ұйымдастыру. Гүл түстері арқылы оқушыларды топқа бөлу. 1 – топ: сары гүл таңдағандар «iMektep» 2 – топ: көк гүл таңдағандар «iTEST» 3 – топ: жасыл гүл таңдағандар «BilimLand» Өткен тақырыпты «Кір жаю» әдісі арқылы қайталау. Сұрақтары: 1.Программалық жабдықтама дегеніміз не? 2.Программалық жабдықтама нешеге бөлінеді? 3.Программалық жабдықтаманың түрлерін ата? 4.Жүйелік программаға қандай программалар жатады. 5.Операциялық жүйе дегеніміз не? 6. Драйвер дегеніміз не? 7.Интерфейс дегеніміз не? 8.Информатика нені зерттейді? 9. Ақпараттық үдерістер дегеніміз не? 10. Қолданбалы программалық жабдықтамаға қандай программалар жатады? 11.Қолданбалы программалар нешеге бөлінеді және атаулары 12. Арнайы программа дегеніміз не? 13.Әмбебап программа дегеніміз не? 14.Ақпараттың өлшем бірліктері? 15.Ақпарат латын тілінен аударғанда қандай мағына береді? 16.Ақпараттың түрлерін ата? |
гүлдер Кір жаятын жіп, әртүрлі пішімде киылған парақ киімдер, кір қыстырғыш |
|||||||
|
Сабақтың ортасы Түсіну
Қолдану Тәжірибелік жұмыс
Талдау Сабақтың соңы Жинақтау |
Жаңа сабақты кірістіру Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Растрлық кескіндерді құру және өңдеу » Жаңа тақырыпты Bilimland.kz оқу – үйрену порталы арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Жаңа тақырыпты iMektep тобына: «Мозайка» әдісі арқылы бөліктерге бөліп, тапсырмалар беріледі. Компьютерлік графика тақырыбында постер жасайды. iTEST тобына: «Бүктеме» стратегиясымен тапсырмалар беріледі.Paint графикалық редакторы тақырыбында постер жасайды. BilimLand тобына: «Фишбоун» стратегиясымен тапсырмалар беріледі. Paint графикалық редакторының мүмкіндіктері тақырыбында постер жасайды. Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талқылайды Оқушылардың постер қорғауына бағыт беремін. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Дискриптор: Мәтіннің мазмұны тақырыпқа сәйкестігі -1 балл Безендірілуі - 2 балл Тақырыптың толық ашылуы – 2 балл Компьютерде тәжірибелік жұмыстар Қосымша тапсырмалар беру. Тапсырма №1 Үшбұрыш, шеңбер, төртбұрыш салыңыз және бояныз. Шеңберді қолданып Аққала салыңыз. Дескриптор
Дескриптор
Дискриптор: - сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдай алады; - үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады; - ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді өңдей алады; - көшіру және өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді;
Топтық жұмыс: Терезе элементтері мен атауын сәйкестендір.
Paint графикалық құрал саймандарды бір-бірінен ажырата алады. «Ия, жоқ» әдісі iMektep тобына:
iTEST тобына:
Файл-Сохранить командасын орындаймыз(ия)
BilimLand тобына:
|
Оқулық, интерактивті тақта
дәптер
Оқулық, дәптер, компьютер
плакат |
|||||||
|
Бағалау
|
Рефлексия «Бес бармақ» әдісі 1.Бас бармақ - Көңіл – күйің қалай? 2. Балаң үйрек -Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың? 3. Ортаң терек- Бүгінгі сабаққа айтар ұсынысың бар ма? 4. Шылдыр шүмек - Сен өз белсенділігіңе қанағаттандың ба? 5.Кішкентай бөбек - Саған сабақтың қай тұсы ұнады?
Бағалауды зымыран, ұшақ, тік ұшақ суреттерімен бағалаймын. Яғни оқушылардың сабаққа жауап беру, қатысу белсенділігін бағалау. |
Оқулық
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
||||||||
|
Растрлық кескінді құру Кескінді өңдеу |
Кескінді құрды Кескінмен жұмыс атқарды. |
||||||||
|
Үйге тапсырма: Растрлық кескіндерді құру және өңдеу |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Растрлық кескіндерді құру және өңдеу
Растрлық кескіндерді құру және өңдеу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпарат және оны өңдеу |
Мектеп: М.Балақаев |
||||||||
|
Пән мұғалімі: Онгарова А |
|||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: Растрлық кескіндерді құру және өңдеу |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.2 растрлық кескіндерді құру және өңдеу |
||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||
|
|||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||
|
|||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Лексика және терминология Растрлық графика, пиксель, палитра, графика, компьютерлік графика, масштаб, графикалық редактор, Paint |
||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Графика дегенде көз алдарыңа не елестете аласыңдар? |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жаңа және өткен тақырыпты зейінмен тыңдап, түсіну. Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды өз бетімен орындау. Топтық тапсырмаларды орындауда өз үлесін қосып, сабақ барысында белсенділік таныту. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Программалық жабдықтама |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы Сергіту сәті Білу
|
Ұйымдастыру. Гүл түстері арқылы оқушыларды топқа бөлу. 1 – топ: сары гүл таңдағандар «iMektep» 2 – топ: көк гүл таңдағандар «iTEST» 3 – топ: жасыл гүл таңдағандар «BilimLand» Өткен тақырыпты «Кір жаю» әдісі арқылы қайталау. Сұрақтары: 1.Программалық жабдықтама дегеніміз не? 2.Программалық жабдықтама нешеге бөлінеді? 3.Программалық жабдықтаманың түрлерін ата? 4.Жүйелік программаға қандай программалар жатады. 5.Операциялық жүйе дегеніміз не? 6. Драйвер дегеніміз не? 7.Интерфейс дегеніміз не? 8.Информатика нені зерттейді? 9. Ақпараттық үдерістер дегеніміз не? 10. Қолданбалы программалық жабдықтамаға қандай программалар жатады? 11.Қолданбалы программалар нешеге бөлінеді және атаулары 12. Арнайы программа дегеніміз не? 13.Әмбебап программа дегеніміз не? 14.Ақпараттың өлшем бірліктері? 15.Ақпарат латын тілінен аударғанда қандай мағына береді? 16.Ақпараттың түрлерін ата? |
гүлдер Кір жаятын жіп, әртүрлі пішімде киылған парақ киімдер, кір қыстырғыш |
|||||||
|
Сабақтың ортасы Түсіну
Қолдану Тәжірибелік жұмыс
Талдау Сабақтың соңы Жинақтау |
Жаңа сабақты кірістіру Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз «Растрлық кескіндерді құру және өңдеу » Жаңа тақырыпты Bilimland.kz оқу – үйрену порталы арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Жаңа тақырыпты iMektep тобына: «Мозайка» әдісі арқылы бөліктерге бөліп, тапсырмалар беріледі. Компьютерлік графика тақырыбында постер жасайды. iTEST тобына: «Бүктеме» стратегиясымен тапсырмалар беріледі.Paint графикалық редакторы тақырыбында постер жасайды. BilimLand тобына: «Фишбоун» стратегиясымен тапсырмалар беріледі. Paint графикалық редакторының мүмкіндіктері тақырыбында постер жасайды. Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талқылайды Оқушылардың постер қорғауына бағыт беремін. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Дискриптор: Мәтіннің мазмұны тақырыпқа сәйкестігі -1 балл Безендірілуі - 2 балл Тақырыптың толық ашылуы – 2 балл Компьютерде тәжірибелік жұмыстар Қосымша тапсырмалар беру. Тапсырма №1 Үшбұрыш, шеңбер, төртбұрыш салыңыз және бояныз. Шеңберді қолданып Аққала салыңыз. Дескриптор
Дескриптор
Дискриптор: - сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдай алады; - үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады; - ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді өңдей алады; - көшіру және өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді;
Топтық жұмыс: Терезе элементтері мен атауын сәйкестендір.
Paint графикалық құрал саймандарды бір-бірінен ажырата алады. «Ия, жоқ» әдісі iMektep тобына:
iTEST тобына:
Файл-Сохранить командасын орындаймыз(ия)
BilimLand тобына:
|
Оқулық, интерактивті тақта
дәптер
Оқулық, дәптер, компьютер
плакат |
|||||||
|
Бағалау
|
Рефлексия «Бес бармақ» әдісі 1.Бас бармақ - Көңіл – күйің қалай? 2. Балаң үйрек -Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың? 3. Ортаң терек- Бүгінгі сабаққа айтар ұсынысың бар ма? 4. Шылдыр шүмек - Сен өз белсенділігіңе қанағаттандың ба? 5.Кішкентай бөбек - Саған сабақтың қай тұсы ұнады?
Бағалауды зымыран, ұшақ, тік ұшақ суреттерімен бағалаймын. Яғни оқушылардың сабаққа жауап беру, қатысу белсенділігін бағалау. |
Оқулық
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
||||||||
|
Растрлық кескінді құру Кескінді өңдеу |
Кескінді құрды Кескінмен жұмыс атқарды. |
||||||||
|
Үйге тапсырма: Растрлық кескіндерді құру және өңдеу |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


















