Сабақ жоспары №2
|
Сабақ тақырыбы |
4.1.3. Реляциялық деректер қоры. Bigdata. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Білімді тексеру және бағалау сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттер |
2) "Реляциялық деректер базасы" ұғымын ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
1)Bigdata қолданудың оң және теріс жақтарын бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
1)Деректер қорында бірінші кілтті анықтап, Bigdata оң және теріс жақтарын ашады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Компьютер, Интернет ресурстары, оқулықтар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Білім алушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Топқа біріктіру: «Адасқан әріптер» әдісі «Кесте», «ұяшық», «баған» сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
1) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; 2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау; |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
«Тұжырымдамалық карта» әдісі Білім алушылар үлкен парақтың ортасына басты тақырыпты немесе сұрақты жазады
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
«Big Data» термині қысқа уақыт ішінде алуан түрлі, ауқымды, құнды деректерді жинау дегенді білдіреді. Мұндай деректерді өңдеу машинасыз жүзеге аспайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Деректер қоры (ДҚ) – мекеменің ақпараттық қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған логикалық байланысқан деректердің жиынтығы (және олардың сипаттамасы). Деректер қорын басқару жүйесі (ДҚБЖ) – қолданушыларға деректер қорын анықтауға, жасауға, қолдауға және оны бақылауға мүмкіндік беретін программалық жасақтама. Деректер қорының түрлері. Деректер қорының бірнеше түрлері бар: реляциялық (кестелік), иерархиялық және желілік. Реляциялық (ағылш. relation – байланыс) деректер қоры. Relation екі өлшемді кестелерді қамтиды. Екі өлшемді кестелер дерек терминологиясында жазылған жолдар мен өрістер деп аталатын бағаннан тұрады. Мұнда жолдар (жазба) – нысан, нақты оқиға немесе құбылыс саны, ал бағандар (өрістер) – нысанның, оқиға немесе құбылыстың атрибуттары (белгілер, сипаттамалар, параметрлер). Иерархиялық деректер қорының графикалық түрде түрлі деңгейдегі нысандардан тұратын төңкерілген ағаш ретінде ұсынылу мүмкін. Желілік деректер қоры. Желілік деректер қоры иерархияны жалпылау болып табылады және әрбір элемент кез келген басқа элементпен байланыстырылуы мүмкін ағаш құрылымы түрінде деректерді ұйымдастыруды қамтиды.
Деректор қорын жасау үшін, біз Microsoft Access мәліметтер базасын қолданамыз. Бағдарламаны іске қосу үшін, Бастау-MS Access командасын таңдаймыз.
Ашылған терезеден Новая база данных батырмасын таңдаймыз
Т Microsoft Access мәліметтер базасында 2 режимде жұмыс жасауға болады. Студенттерге тапсырма
1. Жаңа деректер базасын құрыныздар 2. Деректер базасының кестесін құрыныздар, «Елдер» деп сақтаңыздар 3. Кестенің өрістерін анықтаныздар №2кестеге сәйкес 4. Елдерді өсу реті бойынша сұрыптаңыз №1 кесте. Деректер кестесі Елдер
№ 2 кесте. Кестені толтырыңыздар
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
Н.С. Кольева., Е.В.Шевчук., Информатика 10 сынып, 100-114бб |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау (3 минут) |
https://learningapps.org қосымшасында әр топқа бөлек тапсырмалар беріледі Деректер қоры (ДҚ) – мекеменің ақпараттық қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған логикалық байланысқан деректердің жиынтығы «Big Data» термині қысқа уақыт ішінде алуан түрлі, ауқымды, құнды деректерді жинау дегенді білдіреді. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(3 минут) |
Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Реляциялық деректер қоры. Bigdata.
Реляциялық деректер қоры. Bigdata.
Сабақ жоспары №2
|
Сабақ тақырыбы |
4.1.3. Реляциялық деректер қоры. Bigdata. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Білімді тексеру және бағалау сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттер |
2) "Реляциялық деректер базасы" ұғымын ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
1)Bigdata қолданудың оң және теріс жақтарын бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
1)Деректер қорында бірінші кілтті анықтап, Bigdata оң және теріс жақтарын ашады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Компьютер, Интернет ресурстары, оқулықтар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Білім алушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Топқа біріктіру: «Адасқан әріптер» әдісі «Кесте», «ұяшық», «баған» сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
1) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды; 2) бір кестелік мәліметтер қорын жасау; 3) көп кестелі мәліметтер қорын жасау; |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
«Тұжырымдамалық карта» әдісі Білім алушылар үлкен парақтың ортасына басты тақырыпты немесе сұрақты жазады
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
«Big Data» термині қысқа уақыт ішінде алуан түрлі, ауқымды, құнды деректерді жинау дегенді білдіреді. Мұндай деректерді өңдеу машинасыз жүзеге аспайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Деректер қоры (ДҚ) – мекеменің ақпараттық қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған логикалық байланысқан деректердің жиынтығы (және олардың сипаттамасы). Деректер қорын басқару жүйесі (ДҚБЖ) – қолданушыларға деректер қорын анықтауға, жасауға, қолдауға және оны бақылауға мүмкіндік беретін программалық жасақтама. Деректер қорының түрлері. Деректер қорының бірнеше түрлері бар: реляциялық (кестелік), иерархиялық және желілік. Реляциялық (ағылш. relation – байланыс) деректер қоры. Relation екі өлшемді кестелерді қамтиды. Екі өлшемді кестелер дерек терминологиясында жазылған жолдар мен өрістер деп аталатын бағаннан тұрады. Мұнда жолдар (жазба) – нысан, нақты оқиға немесе құбылыс саны, ал бағандар (өрістер) – нысанның, оқиға немесе құбылыстың атрибуттары (белгілер, сипаттамалар, параметрлер). Иерархиялық деректер қорының графикалық түрде түрлі деңгейдегі нысандардан тұратын төңкерілген ағаш ретінде ұсынылу мүмкін. Желілік деректер қоры. Желілік деректер қоры иерархияны жалпылау болып табылады және әрбір элемент кез келген басқа элементпен байланыстырылуы мүмкін ағаш құрылымы түрінде деректерді ұйымдастыруды қамтиды.
Деректор қорын жасау үшін, біз Microsoft Access мәліметтер базасын қолданамыз. Бағдарламаны іске қосу үшін, Бастау-MS Access командасын таңдаймыз.
Ашылған терезеден Новая база данных батырмасын таңдаймыз
Т Microsoft Access мәліметтер базасында 2 режимде жұмыс жасауға болады. Студенттерге тапсырма
1. Жаңа деректер базасын құрыныздар 2. Деректер базасының кестесін құрыныздар, «Елдер» деп сақтаңыздар 3. Кестенің өрістерін анықтаныздар №2кестеге сәйкес 4. Елдерді өсу реті бойынша сұрыптаңыз №1 кесте. Деректер кестесі Елдер
№ 2 кесте. Кестені толтырыңыздар
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
Н.С. Кольева., Е.В.Шевчук., Информатика 10 сынып, 100-114бб |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау (3 минут) |
https://learningapps.org қосымшасында әр топқа бөлек тапсырмалар беріледі Деректер қоры (ДҚ) – мекеменің ақпараттық қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған логикалық байланысқан деректердің жиынтығы «Big Data» термині қысқа уақыт ішінде алуан түрлі, ауқымды, құнды деректерді жинау дегенді білдіреді. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(3 минут) |
Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
шағым қалдыра аласыз


езезенің оң жақ бөлігінде жаңа құжатты сақтау орнын
және атауы таңдайсыз.













