Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Рентгендік сәулелену
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Колледж: Күні: 2.06.2021 Мұғалімнің аты-жөні: Жақып С. Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Рентгендік сәулелену |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.8.1.9 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға дарыту |
Техникалық және кәсіби мамандарды даярлау барысында жаһандық бәсекеге қабілетті тұлға қалыптастыру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика- ХБЖ-не келтіреді, есептеулер жүргізеді, математикалық өрнектерді есептерде қолдану. Информатика – рентген сәулелерінің қолданылуы туралы ақпаратты ғаламтордан жинайды Сызу – графиктерді салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін пайдалану (деректер іздеу, бейнекөрсетілім, слайдтар т.б) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
9.6.1.5 – рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру; 9.6.1.6 – рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут
4 минут 2 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың дайындығын тексеру. Алдымен үй тапсырмасын «Plicers» бағдарламасы арқылы «Элективті тест» тәсілімен тексеремін. 1.Фотоэффект құбылысын түсіндіру жолын кім тапқан еді? А) А.Эйнштейн В) Г.Герц В) Н.Коперник С) И.Кеплер 2. Квантты көзқарас бойынша жарықты таситын әрбір бөлшек, яғни фотон бір квант энергияға ие болады: А) We=e·U В) Е=h? С)?Е=Е1-Е2 Д)А=qU1,2 3)Электронның шығу жұмысы дегеніміз не? А) Фотонның бір кванттық энергиясын айтады В) Потенциалдық энергияның кинетикалық энергияға айналуы С) Фотоэффект құбылысының пайда болуы Д) Электронның металдан босап шығуы үшін оған берілетін ең аз энергияны айтады 4)Фотоэффект құбылысына негізделіп жасалған құрал: А) Үдеткіш В) Фотоэлемент С)Қызыл шекара Д) Квант 5)Жарықтың толқындық және бөлшектік қасиеттерінің бірлігі –табиғи заңдылық. Бұл бірлікті қалай атаймыз? А)Қызыл шекарасы В)Шығу жұмысы С) Жарықтың дуализмі Д)Фотоэффект Бағалау. Әр оқушыны шыққан көрсеткіштері бойынша, ынталандыру мақсатында ауызша бағалау. II.Оқушыларды топқа бөлу. Әртүрлі фигураларға жаңа сабаққа байланысты таныс емес сөздер, яғни құрылғылардың аттары жазылады.Оқушылар фигураларды таңдай отырып,жазылған құрылғы аттары бойынша топтасады І топ: «Үдеткіштер» ІІ топ: «Рентген түтігі» ІІІ топ: «Рентгендік астрономия» |
Plicers.com бағдарламасы Жауаптар жазылған парақшалар А,В,С, D |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 3 минут 7 минут
6 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Жаңа сабақ айтылмастан бұрын, BILIM LAND.kz сайтынан жаңа тақырып, Рентген сәулелері жөнінде бейне ролик көрсетіледі. Осы бейне ролик арқылы жаңа тақырып бойынша оқушыларға мәліметтер беріліп, ашылады. (Мұғалім бейне роликте тоқталмаған мәліметтерге қысқаша толықтырулар жасайды). Тапсырма-1. «Cәйкестендіру әдісі» бойынша сұрақтар беріледі. Бұл тапсырманы топпен орындайды. Жаңа тақырып бойынша нақты жауап бере алатындай, дұрыс шешімдерін сәйкестендіру.
Тапсрыма орындап болған соң, мұғалім тақтада көрсетілген дұрыс жауап көрсеткіші бойынша әр топ бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды. Бағалау парағына топ басшысы өз тобының ұпайын түсіріп отырады. Тапсырма-2. Рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыруды және рентген сәулесінің пайдасы мен зияны, оның маңызын және қолдануылуын SWOT талдау әдісі арқылы жүзеге асырамыз.Әр топқа А3 көлемдегі қағаздар таратылады.
Әр топ ортаға шығып, таныстырылым жасайды және бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына топ басшысы өз тобының ұпайын түсіріп отырады. Тапсырма-3. «Жүйрік болсаң, шауып көр» әдісі Үдеткіштер тобына: Егер рентгендік сәулелердің ең үлкен жиілігі 1019 Гц болса, онда рентген түтігі қандай кернеуде жұмыс жасайды? Рентген түтігі тобына: Егер рентгендік түтік 150 кВ кернеуде жұмыс істесе, онда электронның кинетикалық энергиясы неге тең болар еді? Рентгендік астрономия тобына: Егер рентгендік түтіктің электродтарының арасындағы кернеуді өзгертпей, катод қылының қызуын арттырсақ, онда рентгендік сәулелердің қатаңдығы (жиілігі) өзгере ме? Неге? Әр топтар бір-бірінің есептерін тексеріп, критерийге сүйеніп бағалайды Бағалау парағына топ басшысы өз тобының ұпайын түсіріп отырады. І тапсырма Сызықтық диктант “ ^ ” дұрыс “ - ” қате 1.Рентген сәулесін терапияда қолданады. 2Рентген сәулесі адам ағзасына пайдалы. 3.Рентген сәулесін «Рентген түтігі» арқылы алады. 4.Рентген сәулесі 1895 ж ашылды. 5.Рентген сәулесі - Ауру тудыратын бактерияларды жояды. І І тапсырма. Есеп шығару
Сәйкестендіру тесті (дұрыстығына орай сәйкес жауабын тұсына сандар арқылы көрсету)
|