Материалдар / Республика өнеркәсібін қайта құру және одан әрі дамыту.9-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Республика өнеркәсібін қайта құру және одан әрі дамыту.9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: 1. Тақырып бойынша мағлүмат беру. Қазақстанда соғыстан кейінгі кезендегі өнеркәсіптің даму динамикасын көрсету,бұл саланың дамуы жөнінде жалпы түсінік қалыптастыру. 2. Өздігінен жұмыс дағдысын арттыру, картамен жұмыс істеу машықтарын жетілдіру. 3. Отанға деген сүйіспеншілік, өз халқы мен оның тарихы үшін мақтаныш сезімдерін тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Құралдар: интербелсенді тақта , флипчарт кағазы, түрлі қарындаштар, стикерлер, қалам, қайшы Әдіс-тәсілдер: Топпен жұмыс Күтілетін нәтижесі: 1.Республика өнеркәсібін қайта құру мен одан әрі дамыту туралы білім мен түсінік қалыптастыру. 2.Алған білімдерін тәжірибеде қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Желтоқсан 2021
351
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақтың тақырыбы: Республика өнеркәсібін қайта құру және одан әрі дамыту.

Сынып: 9- сынып

Мерзімі: 03.02 .16ж

Сабақтың мақсаты:

1. Тақырып бойынша мағлүмат беру. Қазақстанда соғыстан кейінгі кезендегі өнеркәсіптің даму динамикасын көрсету,бұл саланың дамуы жөнінде жалпы түсінік қалыптастыру.

2. Өздігінен жұмыс дағдысын арттыру, картамен жұмыс істеу машықтарын жетілдіру.

3. Отанға деген сүйіспеншілік, өз халқы мен оның тарихы үшін мақтаныш сезімдерін тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Құралдар: интербелсенді тақта , флипчарт кағазы, түрлі қарындаштар, стикерлер, қалам, қайшы

Әдіс-тәсілдер: Топпен жұмыс

Күтілетін нәтижесі:

1.Республика өнеркәсібін қайта құру мен одан әрі дамыту туралы білім мен түсінік қалыптастыру.

2.Алған білімдерін тәжірибеде қолдану

3.Өз бетінше шешім қабылдап,дәлелдемелер келтіреді, қорытынды жасай алады.











Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру

кезеңі



















Үй тапсырма





Психологиялық серпіліс





Жаңа сабаққа шығу (үшін қызығушылықтарын ояту)





Жаңа сабақтың тақырыбы



Жоспар











Сабақтың барысы

















Жинақталған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру

Оқулықпен жұмыс(топпен жұмыс жасайды)









Топпен жұмыс

















































Оқулық бойынша жазбаша жұмыс

(Сөйлемдерді жалғастыр)

144 бет.145 бет

















Оқушылардың призентациялары

Видеоролик көрсету



Қорытынды

«Мәтінді жандандыру»



























Бағалау


























































2м

Амандасу

Оқушылардың қызығушылықтарын артыру үшін

Аутоагентті жаттығу.

Тренингке барлық оқушы қатысады.

Оқушыларға мінез туралы ақпарат беру

Оқушылар жұпта жұмыс жасайды (бір-бірлерінің жағымды әрі жағымсыз мінез ерекшелігін айтады)

Ойынның шарты оқушыларға бір парақ ақ қағаздар таратылады. Таратылған ақ қағазды оқушылар скочтың көмегімен арқаларына жапсырады. Арқаларындағы жапсырылған ақ қағазға бір-бірлерінің бойындағы жағымды және жағымсыз мінез ерекшелігін және ыстық тілектерін жазады. Барлығы жазып болғаннан кейін, қайтадан дөнгеленіп отырып, арқаларындағы қағазды алып оқиды. Қағазды жыртпай, өздеріне естелікке қалдырады.

Қорытынды: Оқушылар өз бойларындағы жақсы қасиеттерін мақтан тұтып, жаман қасиеттерін жоямыз деп бір-бірлеріне уәде береді және тілеген тілектеріміз орындалсын деп хошемет көрсетіп (қол соғып) тренингті аяқтаймыз.


Тест арқылы үй тапсырмасын тексеру (10 сұрақтан)

Пар.33Саяси қысым жағдайында

1.Нені тез орындау көзделсе,қандай жағдайлар кездеспесін орындай біл.

2.Ұмытып қалғанында еске түсіруге тырыс.

3.Орындайтын ісінде жақсылап орында.

4.Ақыл-ойында барлық күш- жігерінді тек іске жұмсай біл. (Л.Н.Толстой)

«Мағыналы құрылымдық

қабаттар-жаттығуы»

(суретпен жұмыс)

Интербелсенді арқылы суреттер көрсету арқылы тақырыптың атын ашу.

Өнеркәсіп –сөзінің мағынасын ашу





Республика өнеркәсібін қайта құру және одан әрі дамыту.

1.Ұйымдастыру кезені(психологиялық серпіліс)

2.Қызығушылықты ояту («Мағыналы құрылымдық қабаттар-жаттығуы»)

3.Мағынаны тану(мозайка түріндегі мәтінді жинақтау,сұрақ-жауап,жазбаша жұмыс,мәтінді жандандыру жұмысы)

4.Ой толғаныс(қосымша деректермен жұмыс)

5.қорытынды

6.Бағалау


ІІ.Жұптық жұмыс жүргізу арқылы сөздердің мағынасына қарай мәтін құрастырындар(мозайка ойыны)

1-топ

1950 ж.қарсанында Қазақстанның өнеркәсібінің отын-энергетика,металлургия,машина жасау,химия өнеркәсібі,құрылыс ісі,тамақ өнеркәсібі,көлік және байланыс саласы жақсы дамыды.

2-топ

Бірнеше ірі шахталар,зауыттар мен фабрикалар іске қосылды.Республика өнеркәсібі соғыстан кейінгі жылдарда үлкен жесітіктерге жетті.

(осы тапсырма арқылы оқушылар топқа бөлінеді)

Жинақталған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру

1.Республика өнеркәсібінің 1950ж. қарқынды дамуда не себепті өріс алды?

2.Ірі өнеркәсіп орындарының Қазақстанда орналастырылуының маңызы қандай?


1-топқа

  1. Отын энергетика кешені

  2. Көлік және байланыс

2-топқа

1.Металлургия ,машина жасау және химия өнеркәсібі.

2.Құрылыс ісі,жеңіл және тамақ өнеркәсібі

(әр топқа кестелер беріледі ,кестені толтырады)


Оқущыларға кестелер беріледі ,берілген кестелер бойынша тапсырманы орындайды


1 кесте

Отын энергетика кешені (соғыстан кейін)

атауы

жетістіктері

Екібастұзда


Ресаубликада


1950ж


1960ж


Су электр станциялар


Мұнай өндіру көлемі


1945ж


1960ж



2 кесте

Металлургия,машина жасау және химия өнеркәсібі(соғыстан кейін)

Теміртауда


Өскеменде


Балқаш


Текелі


Шымкент,Ленинград


1950 ж ІІ жартысында

Жезқазғанда


Өскеменде


Ақтөбеде


1960ж ІІ жартысындағы

Қаратауда


Жамбылда


Қостанайда


Қарағандыда


Ақтөбеде



3 кесте

Құрылыс ісі,жеңіл және тамақ өнеркәсібі

(соғыстан кейін)

құрылыс

атауы

Цемент зауыттар салынған қалалар


Кірпіш зауыттар салынған қалалар


Тері илейтін былғары жасайтын орындар


Ет комбинаттар,сүт,май,ірімшік жасайтын зауыттар


Тоқыма фабрикалар


Мақта- мата комбинаттар


Аяқ киім мен шұлық кәсіпорындар



4кесте Көлік және байланыс(соғыстан кейін 1950ж)


атаулары

Темір жол


Темір жол


Темір жол


Темір жол






Оқушыларға мәтіндер таратылады

Берілген сөйлемнің байланысын тауып орындайды.

1-топ

1960жылдардың басында біздің республикамызда КСРО –дағы күміс қорының ¾-і,қорғасының,

мыстың,мырыштыңжартысынан астамы бат деп есптелінді.Республика жерінде көмір мен мұнайдың,темірдің орасан мол қоры бар екендігі анықталды.

1965жылы республика одақта өндірілетін шойынның 25%-ын,темір кенінің 9,2%-ын,көмірдің 7,9%-ын, болаттың 12%-ын берді.


2-топ

1945жылы республика теміржлдарының ұзындығы 8212 шақырым болса, 1950 жылы оның қолданылатын желілерінің ұзындығы 12419 шақырымға жетті. Аталған мерзім ішінде Моынты-Шу,Өскемен-Зырьян,Ақмола –Павлодар теміржол желілері салынды.Республикада жалпы жүк айналымының жеке түрлерінің ішінде теміржол тасымалының үлесі басым болды.Автомабиль жолдарының ұзындығы 108 мың шақырымға жетті.


1945-1965жылғы өнеркәсіп (1-топ)

1991-2001жылғы өнекәсіп (2-топ)


(1-топ)

(2-топ)



«Мәтінді жандандыру»берілген сөйлемді сипаттама беру арқылы аяқтау.

Тапсырма: Берілген сөйлемнің байланысын таба отырып,бірін –бірі қайиаламайтын сөздермен толықтырып жазу.


Республика өнеркәсібінің дамуы-

Республика өнеркәсібінің дамуы-

Республика өнеркәсібінің дамуы-

Республика өнеркәсібінің дамуы-




Жауаптары

1.Экономиканы қайта құруға және дамытуға өз әсерін тигізді


2.Ірі қалалардың бой көтеріп,жұмыспен қамтуды жақсартты


3.Қазақстанның аса бай табиғи ресурстарынан айырылып қалуына септігін тигізді


4.Қоршаған ортаның ластануына, экологиялық бұзылуына әкеліп соқты


Оқушылар өздерін-өзі және топты бағалайды


Үй тапсырма (тест)


Мозайка ойыны

(Жинақталған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру)


Оқулықпен жұмыс (топпен жұмыс)


Оқулық бойынша жазбаша жұмыс

(Сөйлемдерді жалғастыр)


призентация


видеоролик

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!