Материалдар / Рим империясы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Рим империясы

Материал туралы қысқаша түсінік
Рим империясы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2018
1572
12 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Сабақ: дүниежүзі тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы жом кмм

Күні: 05.04.18ж Мұғалім аты-жөні: М.Аширова

Сынып: 5 «Ә»

Сабақ тақырыбы:

Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясына қалай айналды

Оқу мақсаттары

5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану

5.3.1.1- ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтау

5.3.2.2.-басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау

Сабақ мақсаты

Рим империясының басқару жүйесі мен территориясын білу

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану қолдану

Бағалау критерийлері

Рим империясының басқару жүйесі мен территориясын анықтайды


Тілдік мақсат




Оқушылар орындай алады: Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясы туралы біледі

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Рим..., Италия..., империя..., сенат...

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Рим қайда орналасқан?

2.Рим қуатты елге айналу үшін қандай елдерді жаулап алды?

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»

Пәнаралық байланыстар

География

АКТ қолдану дағдылары, ресурстар

оқулық, карта, жұмыс дәптер, үлестірме қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады

Бұған дейін алынған білім

Ежелгі Рим

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

12 мин


Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Оқушылардың бір-біріне жақсы тілектерін білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Үйге берілген тапсырманы «Зымыран сұрақтар» қою тәсілі арқылы пысықтау

1.Гректер деген кімдер?

2.Грекиядағы мектептерде қандай адамдар білім алды?

3.Қазіргі кезде педагог деп кімді атаймыз?

4.Герадот , Гомер, Аристотель , Гиппократ кімдер?

5.Жеті кереметтің бірі Зевс мүсіні

Қ.Б. «Жақсы», «Жарайсың» сөздерімен бағалап, сұрақтың дұрыстығын талдап отыру


С абақтың ортасы

22 мин

Жаңа сабақ.Картадан Италияны көрсете отыра қысқаша еске түсіру

1-тапсырма: Ежелгі Римнің тарихи кезеңдерін айтып беріңіз






-Патшалық дәуірдегі Римнің негізін қалаған адамды атайды /патша РОМУЛ/

-Сол кездегі Римдегі ақсақалдар кеңесін біледі /СЕНАТ/

-Патшаның қалай сайланатынын айтады /Сенаттың ұсынысымен/

-Республика кезеңіндегі Римнің басқарушыларын біледі /арнайы қызметкерлер – магистраттар/

-Мемлекеттік жоғары органды біледі /халық жиналысы/

-Сенаттың ролін айтады /өте күшті, ол халық жиналысын, қызметкерлерді бақылады/

-Римдегі императорлық кезеңнің басталған уақытын айтады /ІІғ соңыны қарай/

-Императорлық басқаруда бар билік кімнің қолында екендігін біледі /император/

-Императорлық басқаруда кімдердің ролі күшейгендігін айтады /армияның ролі/


2-тапсырма: «Биліктің жоғарғы органдары» кестесін толтырыңыз

Билік түрі

Республика

Империя

Биліктің жоғарғы органы

Сенат

Император

Атқарушы билік

Магистраттар

принцепс

Сот билігі

Сенаттың қолында

Императордың қолында





- Республика және империя тұсындағы жоғарғы басқару органдарын атайды;

- Республика және империя тұсындағы атқарушы билік ерекшеліктерін атайды;

- Республика және империя тұсындағы сот билігі ерекшеліктерін атайды

Қ.Б. жауаптың дұрыстығын тексеріп талдау

3-тапсырма: Жеке жұмыс. Берілген картаны қолдана отырып, империя кезінде Рим қандай территорияларға (кемінде үш иелік) ие болғанын анықтаңыз.


1.________________________________________Альпі тауынан Сицилияға дейін

2.________________________________________Жерорта тең. батысы

3._________________________________________Мысырды бағындырды

- Империя тұсында жаулап алынған территорияларды (кемінде үшеуін) атайды.

Қ.Б. тапсырманы дұрыс жауаппен салыстырып талдау

Интерактивті тақта,




Карта,

оқулық,

үлестірме қағаздар






Оқулық


Үлестірме

қағаздар

С абақтың соңы

6мин

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау

арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады.

Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытыланды.

БББ кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үйге тапсырма: Тақырыпқа байланысты сөзжұмбақ құрастыру


Стикер



Қосымша ақпарат

Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?

Барлығы: сұрақ-жауап

Қ.Б.«Жарайсың», «Өте жақсы» сөздерін қолданамын.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Мұғалім тарапынан бақылау, қадағалау, дер кезінде түзету

Shape1 Shape2 Shape3


Өзара бағалау /түстер арқылы/

Өзін-өзі бағалау

Пайымдаулар (Рефлексия)

Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?

Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді?

Оқыту атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме?

Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен?


Қорытынды бағалау

1.

2.

Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да)

1.

2.

Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!