«Робототехника» үйірмесінің жылдық есебі. 5-9 сыныптар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Робототехника» үйірмесінің жылдық есебі. 5-9 сыныптар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Робототехника» үйірмесінің жылдық есебі

Мақсатым:Робото техника курсын үйрету қазіргі заман талабына сай бәсекеге қабілетті, қарқынмен дамып келе жатқан қоғамда кәсіби маман болып қалыптасуына бағыт беру.

Күтілетін нәтиже:

Робот техникасы бағдарламасын меңгерген және оны кәсіби мамандығында пайдалана алатын тұлға


Робототехника –ғылым мен техниканын ең озық бағыттарының бірі , ал білім беру роботты техникасы – жаңа пәнаралық өріс, технология, математика, кибернетика және АКТ, физика білімдерін интеграциялауға , түрлі жастағы оқушылардың жаңа ғылыми –техникалық шығармашылық үдерісіне қатысуға қызықтыруға мүмкіндік береді.

Робототехника оқушылардың өзара іс-қимыл дағдыларын, олардың коммуникативтік дағдыларын дамытуға ықпал етеді , өздігінен шешім қабылдауға үйретеді, олардың шығармашылық мүмкіндігін ашады.

Балалар мен жасөспірімдер - өз бетінше бір нәрсені ойлап тауып , құрастырғанда мұны жақсы түсінеді. Робототехника бойынша сабақ барысында , осы факт жай ғана есепке алынбайды , керісінше , шын мәнінде әр сабақта пайдаланылады.

Робототехника қазір не үшін қажет болды? Осыдан 10 жыл бұрын қосымша білім беру балалар қолөнерге қызығатын болса, қазір компьютермен, роботпен жұмыс істеуге балалар қызығады. Қазіргі таңда автоматтық құрылғыларды немесе адам баласының алдын ала қондырылған бағдарламаларына бұйрық арқылы орындауын үйрететін робототехникалық үйірмелер қажетті деп танылуда.

Роботтар — қарқынды дамып келе жатқан болашақтың жоғарғы технологияларының бірі.

Қазіргі кезде роботтар өміріміздің көптеген саласына, атап айтқанда, ғарышты игеру, денсаулық сақтау, өндіріс, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қорғаныс ісі және басқа да салаларға еніп үлгерді.

Робот деп біз белгілі бір әрекеттің бағдарламасына және функцияның соңғы жиынтығына ие құрылғыны айтамыз.

Робот (чех тілінен аударғанда robota– еріксіз еңбек,rob– құл) – тірі организм ретінде құрылған автоматты құрылғы. Ол байланысатын және әрекет ете алатын, ойлай білетін, қабылдай алатын машина.

Робот алдын ала салынған бағдарлама бойынша және сыртқы әлем туралы датчиктерден ақпарат ала отырып әрекет етеді (тірі ағзалардың органдарына ұқсас). Робот әдетте адамдар орындайтын (немесе жануарлар) өндірістік және басқа да операцияларды жүзеге асырады.

Сонымен қатар робот оператормен байланыс жасай алады (одан бұйрықтар ала алады) және дербес әрекет те ете алады.

Ал енді балаларға роботтарды тек құрастыру ғана емес, өз бетінше идеясын іске қоса алады.

Қазіргі уақытта мен Жаңаөзен қалалық оқушылар шығармашылық үйінде

робототехника үйірмесінен жарты ставка сабақ беріп келемін.Үйірмеде балалар LEGO - конструкторларын қолдану тәсілдерін үйретуде. Бұл үйірме балалардың білімге деген уәждемесін арттырады, яғни өнер мен тарихтан бастап , математика және жаратылыстану ғылымдарына дейін барлық дерлік пәндерді білуді талап етеді. Lego сабақтары балаларға қызықты. Олар робот конструкторларын құрастырады, әртүрлі ойындар, шығармашылық көрме заттарын дайындайды.









Робототехника көрмесі"Біз болашақтанбыз!"


9-сынып оқушыларының датчиктер құрастыру сәті.


"РОБОТОТЕХНИКА" бағдарламасы бойынша сабақтар жоспары: 
1. Ең алдымен РОБОТОТЕХНИКА дегеніміз не?
- робототехникада қандай бағыттар бар?;
- роботтарды қолдану мысалдары;
- пайдалану салалары.
2. Сіз білесіз бе - Роботтар заңға бағынады ма, оларды кім ойлап тапты?
              Робототехниканың бірінші заңы: Робот адамға зиян келтіруі мүмкін емес...
              Барлық басқа заңдар бірінші заңнан шығады
3. Жоғары топ оқушылардың ең үлкен қызығушылығы Arduino UNO роботехникалық жиынтығы.
- Балалар Arduino UNO бөлшектерімен танысты
- Олардың атауын білді
- Болашақ роботтың бөлшектерін қолданудың ықтимал әдістерімен танысып жұмыс жасауда. Жоғары сынып оқушылары үшін роботтарды бағдарламалау тақырыбы өзекті және қызық.



5-6 сынып оқушыларының датчик құрастыру жұмысы











9-сынып оқушыларының мектепішілік байқауға дайындық сәті



5 «Б»-сынып оқушылары Ғанибек Ернұр, Жүрсінбек Мейіржанның құрастырған датчигі







5 «Б»-сынып оқушысы Оралбай Қуаныштың құрастырған датчигі







Жұма күні «Робототехника» үйірмесінде 5 «Ә» сынып оқушылары роботтан «Puppy» құрылғысын жасап шықты. Әр үйірменің өз қызықтары бар. Балалар үйірме жетекшісі Асия Орынбасарованың көмегімен робот - көліктерді құрастырған болатын. Сабақтан тыс уақытта пайдалы іспен айналысудың күннен күнге артып келе жатқаны көңіл қуантады.

Мектеп оқушылары робототехника үйірмесіне келіп, робот жасау технологияларын меңгеруде. Үйірме жетекшісі робототехника пәнінің мұғалімі Орынбасарова А

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.02.2021
2008
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі