Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Роботтарды басқару алгоритмі
|
Бөлім: |
Әскери робот техникасы негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Роботтарды басқару алгоритмі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Робот қозғалысының траекториясын жоспарлау үшін қажет алгоритмдер туралы білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Алгоритм» ұғымын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жол іздестірудің алгоримдерін үш топқа бөліп, оларды түсіндіре алады Кейбір оқушылар: Орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 3' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
5' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу «Алгоритм» ұғымын түсіндіремін. Әскери қызметтегі роботтар көбінесе алыстан қатысушы құрылғылар болып саналады және тікелей оператормен басқарылады. Оларды басқару алгоритмі – оператордың әрекеттер тәртібі. Мысал ретінде ұшқышсыз ұшу аппараты операторының әрекеттер алгоритмін келтіруге болады.
|
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
10' |
Түсіну YouTube — видеохостингіндегі АӘжТД каналынан «Роботтарды басқару алгоритмі» бейнефильмін көрсетемін |
Бейнефильмді қарайды, Роботтарды басқару алгоритмімен танысады. |
Жауап берген сұрақтың деңгейіне байланысты бағаланады |
|
|
10' |
Қолдану 1. Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай режимдерде басқарылады? 2. Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай фунцияларды автоматты түрде, қандай функцияларды оператордың басқаруымен орындайды? 3. Ұшқышсыз ұшу аппаратының операторы ұстанатын әрекеттер алгоритмі туралы айт. |
- Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай режимдерде басқарылатынын біледі; - Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай фунцияларды автоматты түрде, қандай функцияларды оператордың басқаруымен орындайтынын біледі; - Ұшқышсыз ұшу аппаратының операторы ұстанатын әрекеттер алгоритмін біледі. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
5' |
Талдау Орта және ұзақ қашықтыққа ұша алатын ұшқышсыз ұшу аппараттарының операторлары орындайтын алгоритмдерді салыстыру және талдау |
- Орта және ұзақ қашықтыққа ұша алатын ұшқышсыз ұшу аппараттарының операторлары орындайтын алгоритмдерді салыстырады және талдайды |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс «Плюс-минус-қызықты» тәсілі. «П» - «плюс» бағанына- сабақта ұнағанның бәрі жазылады: жақсы көңіл күй сыйлаған немесе пайдалы болған ақпарат және жұмыс түрі. «М» - «минус» бағанына – сабақта ұнамаған жайттар: жағымсыз әсер қалдырған, түсініксіз болған немесе пайдасы болмаған ақпарат жазылады. «Қ» - бағанына – сабақта жаңадан білген «қызықты» мәліметтер, бұл тақырыпта тағы білгілері келетін мағлұматтар және мұғалімге қойылатын сұрақтар жазылады. Үйге тапсырма беру §2 |
Кестені толтырады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтарды басқару алгоритмі
Роботтарды басқару алгоритмі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Роботтарды басқару алгоритмі
|
Бөлім: |
Әскери робот техникасы негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Роботтарды басқару алгоритмі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Робот қозғалысының траекториясын жоспарлау үшін қажет алгоритмдер туралы білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Алгоритм» ұғымын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жол іздестірудің алгоримдерін үш топқа бөліп, оларды түсіндіре алады Кейбір оқушылар: Орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 3' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
5' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу «Алгоритм» ұғымын түсіндіремін. Әскери қызметтегі роботтар көбінесе алыстан қатысушы құрылғылар болып саналады және тікелей оператормен басқарылады. Оларды басқару алгоритмі – оператордың әрекеттер тәртібі. Мысал ретінде ұшқышсыз ұшу аппараты операторының әрекеттер алгоритмін келтіруге болады.
|
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
10' |
Түсіну YouTube — видеохостингіндегі АӘжТД каналынан «Роботтарды басқару алгоритмі» бейнефильмін көрсетемін |
Бейнефильмді қарайды, Роботтарды басқару алгоритмімен танысады. |
Жауап берген сұрақтың деңгейіне байланысты бағаланады |
|
|
10' |
Қолдану 1. Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай режимдерде басқарылады? 2. Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай фунцияларды автоматты түрде, қандай функцияларды оператордың басқаруымен орындайды? 3. Ұшқышсыз ұшу аппаратының операторы ұстанатын әрекеттер алгоритмі туралы айт. |
- Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай режимдерде басқарылатынын біледі; - Wing Loong ұшқышсыз ұшу аппараты қандай фунцияларды автоматты түрде, қандай функцияларды оператордың басқаруымен орындайтынын біледі; - Ұшқышсыз ұшу аппаратының операторы ұстанатын әрекеттер алгоритмін біледі. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
5' |
Талдау Орта және ұзақ қашықтыққа ұша алатын ұшқышсыз ұшу аппараттарының операторлары орындайтын алгоритмдерді салыстыру және талдау |
- Орта және ұзақ қашықтыққа ұша алатын ұшқышсыз ұшу аппараттарының операторлары орындайтын алгоритмдерді салыстырады және талдайды |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс «Плюс-минус-қызықты» тәсілі. «П» - «плюс» бағанына- сабақта ұнағанның бәрі жазылады: жақсы көңіл күй сыйлаған немесе пайдалы болған ақпарат және жұмыс түрі. «М» - «минус» бағанына – сабақта ұнамаған жайттар: жағымсыз әсер қалдырған, түсініксіз болған немесе пайдасы болмаған ақпарат жазылады. «Қ» - бағанына – сабақта жаңадан білген «қызықты» мәліметтер, бұл тақырыпта тағы білгілері келетін мағлұматтар және мұғалімге қойылатын сұрақтар жазылады. Үйге тапсырма беру §2 |
Кестені толтырады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз













