Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Роботтарды басқару алгоритмі
|
Бөлім: |
Әскери робот техникасы негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Роботтарды басқару алгоритмі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2. Роботтар тобын ұжымдық басқарудың моделі мен алгоритмдерін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Алгоритм» ұғымын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жол іздестірудің алгоримдерін үш топқа бөліп, оларды түсіндіре алады Кейбір оқушылар: Орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 3' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
5' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу Робот қозғалысының траекториясын жоспарлау берілген траектория бойынша роботтың қозғалысын қамтамасыз ететін басқару заңдылығын таңдау болып табылады. Бағдарлама жасауда жол іздестірудің көптеген алгоримдері бар, оларды үш топқа бөлуге болады: 1) Кедергілерден айналып өту алгоритмдері; 2) Граф бойынша жол іздеу әдістері; 3) Зияткерлік алгоритмдер. Кедергілерден айналып өту алгоримдері. Робот тікелей бағытпен жүреді, кедергіні кездескен кезде оны айналып өтеді, содан соң қайта тіке жолмен жүреді. Граф бойынша жол іздеу. Төбелері кедергілерге соқтығыспайтын нүктелер болатын графты алдын ала әзірлеп алу. Зияткерлік алгоритмдер. Бұл алдыңғы екі әдістің жиынтығы да олардан өзгеше модель де болуы мүмкін, бұл модельде робот қозғалыс траекториясын құрудың күрделі, зияткерлік әдістерін пайдаланып, жол іздейді. |
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
5' |
Түсіну YouTube — видеохостингіндегі АӘжТД каналынан «Роботтарды басқару алгоритмі» бейнефильмін көрсетемін |
Бейнефильмді қарайды, Роботтарды басқару алгоритмімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
10' |
Қолдану АӘТД электронды оқулығы бойынша «Әскери роботтардың түрлері» бейнефильмін көрсетемін, роботтардың қандай алгоримдер бойынша жұмыс жасап жатқандықтарын және қозғалыс траекториялары қалай жоспарланғандығын сұраймын. |
- Бағдарлама жасауда жол іздестірудің қандай алгоримдері қолданылғанын анықтайды; |
Қалыптастырушы бағалау |
АӘТД электронды оқулығы |
|
10' |
Талдау Орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыру және талдау. |
- Оқулық мәтінін пайдалана отырып, орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап түсіндіреді. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс «Плюс-минус-қызықты» тәсілі. «П» - «плюс» бағанына- сабақта ұнағанның бәрі жазылады: жақсы көңіл күй сыйлаған немесе пайдалы болған ақпарат және жұмыс түрі. «М» - «минус» бағанына – сабақта ұнамаған жайттар: жағымсыз әсер қалдырған, түсініксіз болған немесе пайдасы болмаған ақпарат жазылады. «Қ» - бағанына – сабақта жаңадан білген «қызықты» мәліметтер, бұл тақырыпта тағы білгілері келетін мағлұматтар және мұғалімге қойылатын сұрақтар жазылады. Үйге тапсырма беру §2 |
Кестені толтырады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтарды басқару алгоритмі
Роботтарды басқару алгоритмі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Роботтарды басқару алгоритмі
|
Бөлім: |
Әскери робот техникасы негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Роботтарды басқару алгоритмі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2. Роботтар тобын ұжымдық басқарудың моделі мен алгоритмдерін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Алгоритм» ұғымын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Жол іздестірудің алгоримдерін үш топқа бөліп, оларды түсіндіре алады Кейбір оқушылар: Орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресур-р |
|
Басы 3' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
5' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 5' |
Білу Робот қозғалысының траекториясын жоспарлау берілген траектория бойынша роботтың қозғалысын қамтамасыз ететін басқару заңдылығын таңдау болып табылады. Бағдарлама жасауда жол іздестірудің көптеген алгоримдері бар, оларды үш топқа бөлуге болады: 1) Кедергілерден айналып өту алгоритмдері; 2) Граф бойынша жол іздеу әдістері; 3) Зияткерлік алгоритмдер. Кедергілерден айналып өту алгоримдері. Робот тікелей бағытпен жүреді, кедергіні кездескен кезде оны айналып өтеді, содан соң қайта тіке жолмен жүреді. Граф бойынша жол іздеу. Төбелері кедергілерге соқтығыспайтын нүктелер болатын графты алдын ала әзірлеп алу. Зияткерлік алгоритмдер. Бұл алдыңғы екі әдістің жиынтығы да олардан өзгеше модель де болуы мүмкін, бұл модельде робот қозғалыс траекториясын құрудың күрделі, зияткерлік әдістерін пайдаланып, жол іздейді. |
Жауап беру арқылы диалогқа түседі |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
5' |
Түсіну YouTube — видеохостингіндегі АӘжТД каналынан «Роботтарды басқару алгоритмі» бейнефильмін көрсетемін |
Бейнефильмді қарайды, Роботтарды басқару алгоритмімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
10' |
Қолдану АӘТД электронды оқулығы бойынша «Әскери роботтардың түрлері» бейнефильмін көрсетемін, роботтардың қандай алгоримдер бойынша жұмыс жасап жатқандықтарын және қозғалыс траекториялары қалай жоспарланғандығын сұраймын. |
- Бағдарлама жасауда жол іздестірудің қандай алгоримдері қолданылғанын анықтайды; |
Қалыптастырушы бағалау |
АӘТД электронды оқулығы |
|
10' |
Талдау Орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыру және талдау. |
- Оқулық мәтінін пайдалана отырып, орталықтандырылған (бір басқару құрылғысынан) басқару мен орталықсыздандырылған (роботтардың жеке басқару жүйелері бір-бірімен айқастырыла байланыстырылған болса) басқару түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдап түсіндіреді. |
Қалыптастырушы бағалау |
|
|
Аяқталуы 2' |
Кері байланыс «Плюс-минус-қызықты» тәсілі. «П» - «плюс» бағанына- сабақта ұнағанның бәрі жазылады: жақсы көңіл күй сыйлаған немесе пайдалы болған ақпарат және жұмыс түрі. «М» - «минус» бағанына – сабақта ұнамаған жайттар: жағымсыз әсер қалдырған, түсініксіз болған немесе пайдасы болмаған ақпарат жазылады. «Қ» - бағанына – сабақта жаңадан білген «қызықты» мәліметтер, бұл тақырыпта тағы білгілері келетін мағлұматтар және мұғалімге қойылатын сұрақтар жазылады. Үйге тапсырма беру §2 |
Кестені толтырады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз














