|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
V бөлім. Роботтехника: датчиктер (ортақ тақырып: «Дəстүр жəне фольклор») |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың қозғалысы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастырады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезені уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|||||||||||||||||
|
3 мин
8 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды түгелдеу, топқа біріктіру 2. «Ыстық алақан» оқушылар шеңберге тұрып алақандарын бір-біріне қойып компьютер құрылғыларына байланысты бір-біріне тілек айтады (жедел жадтай жылдам бол, монитордай тұнық бол, курсордай жүйрік бол...) 3. Топқа біріктіру: https://randomus.ru/split сайты арқылы топқа бөлу»
1-топ: «Робот» тобы 2-топ: «Қозғалыс» тобы 3-топ: «Қадам» тобы
ІІ.Үй тапсырмасы: Өткенді қайталау. «Көңілді поровоз» əдісі. wordwall.net - білім платформасында «көңілді поровоз» әдісін пайдалана отырып өткен сабақты еске түсіру: - желіден платформаны ашып, оқушыларды тапсырмалардың орындалу шарттарымен таныстырады.
|
- мұғаліммен сәлемдеседі; - оқу құралдарын дайындайды; - сабаққа назар аударады; -сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіріп ұжымдық үлгіде жауап береді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Дескриптор: -әр сұрақтың дұрыс жауабын табады |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
|||||||||||||||||
|
4 мин
5 мин
13 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ - оқушы назарына бейнематериал ұсынылады; - бейнематериалды түсіндіруге арналған сұрақтар қояды Мұғалім өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды. Егер сұраққа жауап дұрыс айтылмаса, мұғалім дұрыс жауапқа қарай бағыттап, дұрыс жауабын табуға көмектеседі. –1-суретке назар аудар. Қазақ халқының қай салт- дəстүрі бейнеленген? Əңгімеле. –Тəй-тəй басқан баланың қозғалысын роботпен көрсетуге бола ма? - Роботты қозғалысқа келтіретін қандай моторлар бар? Есіңе түсір.
ІV. Жеке жұмыс. «Сөзді сана» әдісі Жазылған әріптерді 123 123 деп қайталап санап шық. үшінші әріптің астын сыз. Асты сызылған әріптерді төменге жазып шық. Қандай сөздер шықты? Дауыстап оқы. Жасырылған сөздер:
V. Топтық жұмыс. «Ортақ портрет» əдісі. Бұл əдіс оқушылардың өз ойларын, пікірін, еркін жеткізуге үлкен септігін тигізеді. Тапсырма бойынша интерактивті тақтада көрсетілген суретке қарап əңгімелейді. Ойлары мен пікірі сəйкес келген оқушылар бірлесіп ауызша алгоритмді сипаттайды. Суретте күнделікті тұрмыстағы қозғалыстар берілген. Осы қозғалыстардың ауызша алгоритмін сипаттаңдар. Егер сұраққа жауап дұрыс айтылмаса, мұғалім дұрыс жауапқа қарай бағыттап, дұрыс жауабын табуға көмектеседі. VІ. Сергіту сәті. Салем, салем!!! Сергіту сәтіне bilimland.kz платформасынан бейнеролик көрсету |
-бейнематериалды тамашалайды; - мұғалімнің жаңа сабақ бойынша түсіндірмесіне назар салады; - өз қызығушылығы бойынша қосымша сұрақтар қояды
Сөздерді тауып берілген парақшаға жазады
-Суретте берілген күнделікті тұрмыстағы қозғалыстар туралы əңгімелейді. -Осы қозғалыстардың ауызша алгоритмін сипаттайды. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Дескриптор: - тақырыпқа байланысты сөздерді табады
Дескриптор: - алгоритмді сөзбен сипаттай алады Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
https://www.youtube.com/watch?v=XRQsEjSw9Zs
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
|||||||||||||||||
|
7 мин |
VІІ. Сабақты бекіту: Қадамдық алгоритм құру. Роботтың жасыл торкөзден қызыл торкөзге жетуінің алгоритімін құру. "Алға", "Артқа", "Оңға", "Солға".
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: "Ауа райы" әдісі арқылы кері байланыс алу.
|
- берілген тапсырманы тиянақты орындайды - сабақ барысында алған білімдерін толықтырады |
Дескриптор: - іс-әрекетке алгоритм құра алады |
"Ауа райы" әдісі арқылы кері байланыс орнату |
|||||||||||||
|
Үй тапсыр масы |
Күнделікті өмірден алгоритмге ауызша мысал құрастыру. |
Оқулықтан § 22 тақырыпты оқу. |
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтың қозғалысы
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
V бөлім. Роботтехника: датчиктер (ортақ тақырып: «Дəстүр жəне фольклор») |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 2 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың қозғалысы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастырады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезені уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|||||||||||||||||
|
3 мин
8 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды түгелдеу, топқа біріктіру 2. «Ыстық алақан» оқушылар шеңберге тұрып алақандарын бір-біріне қойып компьютер құрылғыларына байланысты бір-біріне тілек айтады (жедел жадтай жылдам бол, монитордай тұнық бол, курсордай жүйрік бол...) 3. Топқа біріктіру: https://randomus.ru/split сайты арқылы топқа бөлу»
1-топ: «Робот» тобы 2-топ: «Қозғалыс» тобы 3-топ: «Қадам» тобы
ІІ.Үй тапсырмасы: Өткенді қайталау. «Көңілді поровоз» əдісі. wordwall.net - білім платформасында «көңілді поровоз» әдісін пайдалана отырып өткен сабақты еске түсіру: - желіден платформаны ашып, оқушыларды тапсырмалардың орындалу шарттарымен таныстырады.
|
- мұғаліммен сәлемдеседі; - оқу құралдарын дайындайды; - сабаққа назар аударады; -сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіріп ұжымдық үлгіде жауап береді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Дескриптор: -әр сұрақтың дұрыс жауабын табады |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
|||||||||||||||||
|
4 мин
5 мин
13 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ - оқушы назарына бейнематериал ұсынылады; - бейнематериалды түсіндіруге арналған сұрақтар қояды Мұғалім өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды. Егер сұраққа жауап дұрыс айтылмаса, мұғалім дұрыс жауапқа қарай бағыттап, дұрыс жауабын табуға көмектеседі. –1-суретке назар аудар. Қазақ халқының қай салт- дəстүрі бейнеленген? Əңгімеле. –Тəй-тəй басқан баланың қозғалысын роботпен көрсетуге бола ма? - Роботты қозғалысқа келтіретін қандай моторлар бар? Есіңе түсір.
ІV. Жеке жұмыс. «Сөзді сана» әдісі Жазылған әріптерді 123 123 деп қайталап санап шық. үшінші әріптің астын сыз. Асты сызылған әріптерді төменге жазып шық. Қандай сөздер шықты? Дауыстап оқы. Жасырылған сөздер:
V. Топтық жұмыс. «Ортақ портрет» əдісі. Бұл əдіс оқушылардың өз ойларын, пікірін, еркін жеткізуге үлкен септігін тигізеді. Тапсырма бойынша интерактивті тақтада көрсетілген суретке қарап əңгімелейді. Ойлары мен пікірі сəйкес келген оқушылар бірлесіп ауызша алгоритмді сипаттайды. Суретте күнделікті тұрмыстағы қозғалыстар берілген. Осы қозғалыстардың ауызша алгоритмін сипаттаңдар. Егер сұраққа жауап дұрыс айтылмаса, мұғалім дұрыс жауапқа қарай бағыттап, дұрыс жауабын табуға көмектеседі. VІ. Сергіту сәті. Салем, салем!!! Сергіту сәтіне bilimland.kz платформасынан бейнеролик көрсету |
-бейнематериалды тамашалайды; - мұғалімнің жаңа сабақ бойынша түсіндірмесіне назар салады; - өз қызығушылығы бойынша қосымша сұрақтар қояды
Сөздерді тауып берілген парақшаға жазады
-Суретте берілген күнделікті тұрмыстағы қозғалыстар туралы əңгімелейді. -Осы қозғалыстардың ауызша алгоритмін сипаттайды. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Дескриптор: - тақырыпқа байланысты сөздерді табады
Дескриптор: - алгоритмді сөзбен сипаттай алады Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Басбармақ» əдісі бойынша бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
https://www.youtube.com/watch?v=XRQsEjSw9Zs
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
|||||||||||||||||
|
7 мин |
VІІ. Сабақты бекіту: Қадамдық алгоритм құру. Роботтың жасыл торкөзден қызыл торкөзге жетуінің алгоритімін құру. "Алға", "Артқа", "Оңға", "Солға".
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: "Ауа райы" әдісі арқылы кері байланыс алу.
|
- берілген тапсырманы тиянақты орындайды - сабақ барысында алған білімдерін толықтырады |
Дескриптор: - іс-әрекетке алгоритм құра алады |
"Ауа райы" әдісі арқылы кері байланыс орнату |
|||||||||||||
|
Үй тапсыр масы |
Күнделікті өмірден алгоритмге ауызша мысал құрастыру. |
Оқулықтан § 22 тақырыпты оқу. |
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





