Сабақ жоспарлау үлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ОЙЛАУ ДИЗАЙНЫ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алина Г.К. |
||
|
Сынып: 10 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
ИДЕЯ ОЙЛАП ТАБУ |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді; 10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі; 10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды |
||
|
Сабақтың мақсаты:
|
Сабақ мақсаттары: Брейнсторминг қағидаларын, қағидаттарды прототиптеу, идеяларды жүйелеу. |
||
|
Бағалау критерийі |
«ПТМС» әдісі бойынша кем дегендн 2 дәлел келтіру арқылы өз ойын түсіндіреді; Көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестерге әсерін кем дегенде 2 дәлел келтіру арқылы анықтайды; «Көшпелілер» өркениетінің әлемдік тарихи үдерістегі маңызы қандай?» деген тақырыпта шағын эссе,көшпелілер өркениетін бағалайды; |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында оқушылар термин сөздерді оқылым,жазылым,айтылым, барысында тиімді қолдануға назар аударады: Брейнсторминг, миға шабуыл, фасилитатор
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Кәсіпкерлік қызметтің негізгі ұғымдарымен таныстыруды, өз әлеуетін тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін құзіреттілікті дамытуды, сондай-ақ келешекте өз бизнесін құру және оны тиімді басқаруды қарастырады. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Адам,Қоғам,Құқық пәнімен байланыстыру; |
||
|
Алдыңғы білім |
Талдау және синтез |
||
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут. Алдыңғы білім: 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут. Жағымды орта қалыптастыру. Өз есіміздің бірінші әрпіне сөз тіркесін тауып айту. «Атом және молекула әдісі арқылы шағын топқа бөлу» 3 минут. Сол арқылы 3-қа топқа бөлінеді. Үй жұмысы: әр топқа «Домино» әдісі арқылы сұрақтар үй жұмысын тексеру:
Жаттығу: «Айт немесе кет» Сынып бір қатарға немесе шеңбер болып тұрады да жаттығу жасауға келетін тақырып ойлап табады. Тақырып негізгі мәселе туралы болып, шамамен былай аталуы да мүмкін: «Мен неге кинотеатрға барамын?»...... Бірінші қатысушы осы тақырыпқа қатысты бір нәрсені атайды да өзінің кезегі деп ойламай, жайбарақат тұрған келесі қатысушыны көрсете салады. Ойын өте жылдам өтеді, «бір, екі, үш» деп санағанға дейін жаңа сөз айтпаған адам ойыннан шығып қалады.
-Нені көрдіңіз? -Нені байқадыңыз? -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін? М: Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады.
|
Музыкалық әуен
слайд.
слайд |
|
Сабақтың ортасы
20-минут Рефлекия |
«Идеялар ойлап табу» ойлау-дизайнының алты кезеңінің үшіншісіне де келдік. Бұл кезеңдегі басты құрал ретінде «брейнсторминг» қолданылады. Ол тікелей мағынасында «миға шабуыл» деп аударылады. Миға шабуыл — бұл мәселені шығармашылық белсенділікті ынталандыру негізінде шешудің жедел әдісі. Мұнда талқылауға қатысуш ыл арғ а мәселені шешуге байланысты көптеген нұсқаларды, тіпті фантастикалық ұсыныстарды да айтуды ұсынады. «Миға шабуыл» әдісін 1941 жылы «BBD&O» америкал ық жарнамал ық агенттігінің бір қызметк ері ойлап тапқан. Оның аты — Алекс Фокни Осборн. Миға шабуыл үш міндетті кезеңнен тұрады:
Фасилитатор — бұл топтағы жұмыстың жүйелілігін қамтамасыз ететін, жұмыстың форматының, ұстанымдары мен уақытының сақталуын қадағалап отыратын, ақпаратты жүйелейтін қатысушы.
Тапсырма: Кинотеатр «Синема Таун» Осы кинотеатрдың көрермендер қатары азайған. Сол себепті брейнсторминг әдісіне салатын проблемалық сұрақ. Қалайша осы «Синема Таун» кинотеатрына көрермендерді тарту? Топтағы ролдер:
Топтық жұмыстың критерийлері:
М: оқушыларға өз білімдерін қолдану арқылы нақты дәлелдер келтіруді талап етеді. Қажет болған жағдайда оқушыларға қолдау көрсету керек. Тапсырма: Идеяларды қалыптастыру кезеңінің қорытындысы бойынша сіз ең тиімді идеяларды таңдауыңыз керек.
Рефлекия жасау. Сабақтың қорытындысы |
слайд
Қалыптастырушы мүмкіндігі бар
слайд
Қалыптастырушы мүмкіндігі бар
слайд
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ "Идея ойлап табу" 10 сынып
Сабақ "Идея ойлап табу" 10 сынып
Сабақ жоспарлау үлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ОЙЛАУ ДИЗАЙНЫ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алина Г.К. |
||
|
Сынып: 10 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
ИДЕЯ ОЙЛАП ТАБУ |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді; 10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі; 10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды |
||
|
Сабақтың мақсаты:
|
Сабақ мақсаттары: Брейнсторминг қағидаларын, қағидаттарды прототиптеу, идеяларды жүйелеу. |
||
|
Бағалау критерийі |
«ПТМС» әдісі бойынша кем дегендн 2 дәлел келтіру арқылы өз ойын түсіндіреді; Көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестерге әсерін кем дегенде 2 дәлел келтіру арқылы анықтайды; «Көшпелілер» өркениетінің әлемдік тарихи үдерістегі маңызы қандай?» деген тақырыпта шағын эссе,көшпелілер өркениетін бағалайды; |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында оқушылар термин сөздерді оқылым,жазылым,айтылым, барысында тиімді қолдануға назар аударады: Брейнсторминг, миға шабуыл, фасилитатор
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Кәсіпкерлік қызметтің негізгі ұғымдарымен таныстыруды, өз әлеуетін тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін құзіреттілікті дамытуды, сондай-ақ келешекте өз бизнесін құру және оны тиімді басқаруды қарастырады. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Адам,Қоғам,Құқық пәнімен байланыстыру; |
||
|
Алдыңғы білім |
Талдау және синтез |
||
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут. Алдыңғы білім: 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут. Жағымды орта қалыптастыру. Өз есіміздің бірінші әрпіне сөз тіркесін тауып айту. «Атом және молекула әдісі арқылы шағын топқа бөлу» 3 минут. Сол арқылы 3-қа топқа бөлінеді. Үй жұмысы: әр топқа «Домино» әдісі арқылы сұрақтар үй жұмысын тексеру:
Жаттығу: «Айт немесе кет» Сынып бір қатарға немесе шеңбер болып тұрады да жаттығу жасауға келетін тақырып ойлап табады. Тақырып негізгі мәселе туралы болып, шамамен былай аталуы да мүмкін: «Мен неге кинотеатрға барамын?»...... Бірінші қатысушы осы тақырыпқа қатысты бір нәрсені атайды да өзінің кезегі деп ойламай, жайбарақат тұрған келесі қатысушыны көрсете салады. Ойын өте жылдам өтеді, «бір, екі, үш» деп санағанға дейін жаңа сөз айтпаған адам ойыннан шығып қалады.
-Нені көрдіңіз? -Нені байқадыңыз? -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін? М: Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырылады.
|
Музыкалық әуен
слайд.
слайд |
|
Сабақтың ортасы
20-минут Рефлекия |
«Идеялар ойлап табу» ойлау-дизайнының алты кезеңінің үшіншісіне де келдік. Бұл кезеңдегі басты құрал ретінде «брейнсторминг» қолданылады. Ол тікелей мағынасында «миға шабуыл» деп аударылады. Миға шабуыл — бұл мәселені шығармашылық белсенділікті ынталандыру негізінде шешудің жедел әдісі. Мұнда талқылауға қатысуш ыл арғ а мәселені шешуге байланысты көптеген нұсқаларды, тіпті фантастикалық ұсыныстарды да айтуды ұсынады. «Миға шабуыл» әдісін 1941 жылы «BBD&O» америкал ық жарнамал ық агенттігінің бір қызметк ері ойлап тапқан. Оның аты — Алекс Фокни Осборн. Миға шабуыл үш міндетті кезеңнен тұрады:
Фасилитатор — бұл топтағы жұмыстың жүйелілігін қамтамасыз ететін, жұмыстың форматының, ұстанымдары мен уақытының сақталуын қадағалап отыратын, ақпаратты жүйелейтін қатысушы.
Тапсырма: Кинотеатр «Синема Таун» Осы кинотеатрдың көрермендер қатары азайған. Сол себепті брейнсторминг әдісіне салатын проблемалық сұрақ. Қалайша осы «Синема Таун» кинотеатрына көрермендерді тарту? Топтағы ролдер:
Топтық жұмыстың критерийлері:
М: оқушыларға өз білімдерін қолдану арқылы нақты дәлелдер келтіруді талап етеді. Қажет болған жағдайда оқушыларға қолдау көрсету керек. Тапсырма: Идеяларды қалыптастыру кезеңінің қорытындысы бойынша сіз ең тиімді идеяларды таңдауыңыз керек.
Рефлекия жасау. Сабақтың қорытындысы |
слайд
Қалыптастырушы мүмкіндігі бар
слайд
Қалыптастырушы мүмкіндігі бар
слайд
|
шағым қалдыра аласыз














