Материалдар / Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қараша 2018
2146
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Ғ.Жұмабаев атындағы Боровской мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бекенова М.Қ.

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.3.3 - тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттейді.

Көпшілігі: Сабақтың құрылысын және тамырдың аймақтарын ажыратады.

Кейбіреуі: Берілген ағаш кесінділерінен ішкі құрылысының орналасу ретін зерделейді, тәжірибе жүзінде дәлелдейді.

Бағалау критерийі

Ағаштың кесінділерінен сабақтың құрылымдарын анықтайды.Суреттен тамырдың аймақтарын ажыратады. Тамыр аймақтарының құрылысы оның атқаратын қызметімен зерделеп, тәжірибе жүзінде дәлелдейді

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек.

Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Сабақтың ішкі құрылысы …….. тұрады. Тамыр аймақтары ……. бөлімдерден тұрады.

Құндылықтарға баулу




- Білім алушыларда жауапкершілік, ынтымақтастық құндылықтары –топтық жұмыс барысында қалыптасады, қоршаған ортаны қорғауға, аялауға баулу.

- ашықтық, ынтымақтастық құндылықтар - «Балық қанқасы» және «суретпен жұмыс» әдістерін қолдана отырып бірігіп жұмыс жасауға баулу.

- Еңбек пен шығармашылық - тәжірибелік тапсырманы орындау барысында еңбекке баулу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі – айтылым дағдысын, сөздік қорын дамытады.

Физика – атмосфералық қысымның өсімдіктің өсуіне әсері, минералды тұздар мен сулардың тамыр бойымен мүшелерге көтерілуі

Алдыңғы білім


7.1.3.2 .Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Білу



3 мин









2 мин




4 мин







5 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Ширату жаттығуы:

«Мозайка» әдісі

Әр топқа суреті бар стикерлер таратылады. Стикерде суреттер бойынша оқушылар төрт топқа бөлінеді.

1 топ: Сабақ

2 топ: жапырақ

3 топ: тамыр

4 топ: гүл

Ассоциация әдісі:

«Өсімдік қандай мүшелерден тұрады»



Сабақтың мақсатын анықтау: (1,2топ)


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім









Болжам кестесі:(3,4топ)


Не білесіз?

Не қызықтырды?

Нәтиже қандай болмақ?






Үй жұмысын тексеру:

«Өрмекші торы» әдісі арқылы сұраққа жауап береді

Кері байланыс: стикер арқылы

Өсімдік мүшелерінің суреті бар қағаз қиындылары































Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағы




Сабақтың ортасы


Түсіну


10 мин




Қолдану





Талдау












12 мин














3 мин

«ЖИКСО» әдісі мәтінмен жұмыс

Тапсырма-1

1.Тамырдың бөлімдері, сабақтың іщкі құрылысын зертте.

2. тамыр мен сабақтың қызметін сипатта

Дескриптор:

1. Тамырмен сабақтың қызметін сипаттайды.Тамырдың бөлімдерін, сабақтың ішкі құрылысын зерттейді.



Кері байланыс: «Қосу,алу,қызықты» әдісі


қосу

алу

қызықты





2) «Балық қаңқасы» әдісі.

Әр топқа сабақтың және тамырдың ішкі құрылысына байланысты графикалық органайзер құру беріледі.

















Дескриптор: Сабақтың және тамырдың ішкі құрылысын ажыратады.

Кері байланыс: «Табыс сатысы»



«Суретпен жұмыс» әдісі. Топпен жұмыс

3) Экспериметтік тапсырма.

  1. Ағаш кесінділерінен сабақтың құрылысын табыңыз.

  2. суреттен тамырдың аймақтарын анықтаңыз.

  3. тамыр аймақтарының, сабақ құрылысының атқаратын қызметімен байланысын сипаттаңыз


Дескриптор:

Сабақ және тамырдың ішкі құрылысын және олардың қызметтерін біледі




Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»


Ағаш кесінділері, мәтінге байланысты суреттер.

Сабақтың соңы

5 минут


Жинақтау







Бағалау


«Сұрақты теріс айналдыр» әдісі /жеке жұмыс/

Нақты қайталауды талап ететін сұрақты қоюдың орнына, оны теріс айналдырыңыз, мысалы:

Тамыр өсімдік құрылысына жата ма? деген сұрақты

Неліктен тамыр өсімдік құрылысының мүшесі болып табылады?

деген сұраққа айналдырыңыз…

ББҮ кестесі (Сабақ мақсатына жетті ме?) толтыру.

Үйге тапсырма:Тақырып бойынша қосымша материалдар дайындау.



Саралау Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Уақытты тиімді пайдалана отырып, мен осы қысқа мерзімді жоспарымда топпен, жұппен, жеке жұмыс ұйымдастырдым.

Сабақтың мақсаты оқушының қажеттілігінетеріне сай құрастырылды.

Тапсырмаларды оқушылардың білім деңгейлеріне , жас ерекшеліктеріне сай жасалды. Білім деңгейі орташа оқушыларға, білім деңгейі жоғары оқушылыр көмектесті.

Блум таксономиясы, «ЖИКСО», «Суретпен жұмыс», «Балық қаңқасы», «Сұрақты теріс айналдыр», «Өрмекші торы» әдістерін қолдандым.

Кері байланыс: стикер арқылы, «Екі жұлдыз, бір тілек», : «қосу,алу,қызықты» ,

Болжам кестесі, ББҮ кестелерін толтыру, «Табыс сатысы» әдістерін қолдандым.



Ширату жаттығуы, белсенді жұмыс болу үшін топпен жұмыс ұйымдастырылды. Қауіпсіздік ережелері эксперименттік тапсырмаларды орындағанда: ноутбукты ток көзіне қосқанда абай болу,т.с.с.

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!