Сабақтың тақырыбы:
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды
өлшеу
|
Мектеп: Қайыңды орта жалпы білім
беретін мектебі
|
Күні: 30.01.2018
|
Мұғалімнің есімі:
Гумарова
Ж.А
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
7.3.1.9 –
атмосфералық қысымның
табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін
ұсыну
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Жаңа
білім. Атмосфералық қысым.
Атмосфералық қысымды өлшеу
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе
қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,
кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын,
көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, қазақ тілі.
|
Алдыңғы тақырып
|
Гидравликалық машиналар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5
минут
|
I.Ұйымдaстыpу
кeзeңi. Сәлeмдeсу, oқушылapдың сaбaққa
дaяpлығын тeксepiп, нaзapын сaбaққa aудapу. Сынып oқушылapын opтaқ
мaқсaтқa жeтугe жұмылдыpу.
Топқа
бөлу 2
минут
Түстер арқылы топқа бөлінеді.
II. Ынтымaқтaстықты
қaлыптaстыpу
«Бoй
сepгiту»
шeңбep құpу apқылы осы күнге
дейінгі eстe сaқтaлғaн бiлeтiн өлшeм бipлiктepдi aлaқaн apқылы
жaлғaстыpу
ІІІ. Үй жұмысын тексеру
:
«Телеграмма» әдісі арқылы оқушыларға ішкі
энергия тақырыбына байланысты тапсырмалар үлестірме
(карточка)
арқылы таратылады. Әр топқа 3 сұрақтан
беріледі.
|
Қызыл, жасыл түсті қағаздар
Карточкалар
|
Ортасы
20
минут
|
Жаңа сабақ
Топтық жұмыс
«Галерея»
әдісі бойынша әрбір топқа суреттер
таратылады. Әрбір топ өзінің тақырыбына байланысты кітапты
басшылыққа алып суреттерді таңдап жана тақырыпты топта талдайды.
Постер қорғау.
І-топқа:
Ауаның жер
бетіне түсірген салмағы атмосфералық қысым немесе ауа қысымы деп
аталады. Ауа қысымы биіктікке сәйкес азаюы адам ағзасына үлкен әсер
етеді. Адам 3000м биіктікке көтерілгенде биіктік ауруымен ауыра
бастайды: тез шаршайды, басы айналады, жүрегі айниды. 4000м - дегі
биіктікте қан тамырлары жарылып, мұрнынан қан кетеді, есінен
танады. Оған себеп ауа қысымының жалпылама азаюына байланысты оның
құрылымындағы оттегінің де қысымы
азаяды.
ІІ-топқа:
Атмосфералық қысым барометр деп аталатын құралмен
өлшенеді (грекше барос - салмақ, метрео - өлшеймін ). Барометрдің
екі түрі бар - сынап барометрі және анероид барометр қолданады
(грекше анероид – ылғалсыз).
Сынап барометрі
қысымды тұрақты жағдайда өлшеу үшін қолданылады. Оны бір жерден
екінші жерге алып жүру қолайсыз. Сондықтан экспедицияға, топ
серуенге, туристік жорықтарға шыққанда ауа қысымын өлшеуге анероид
барометрі қолданылады.
ҚБ «Екі жұлдыз бір
тілек»
Топтар бір
біріне сұрақтар қояды:
1. Атмосфералық
қысым қалай пайда болады.
2. Қысым деген
не?
3. Атмосфералық
қысымды өлшейтін құрал?
4. Барометрлік
қысым деген не?
5. Уақыт
бойынша атмосфера қысым неліктен өзгеріп
отырады.
Қолдану 8 минут «Интервью»
әдісі
Жалпыға арналған
тапсырма:
Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады.
Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап
береді.
|
Кітаппен жұмыс, суреттермен
жұмыс
|
Сергіту сәті
2
минут
|
«Өлшемдіктер» ойыны
Биіктік – метр
–тұрамыз
Күш-Ньютон-отырамыз
Қысым – Паскаль - қолымызды
айналдырамыз
Аудан – метр квадрат -
Орнымызда жүгіреміз
|
|
Аяқталуы 20 минут
|
Тест
жұмысы.
-
Ауаның жер бетіне түсірген салмағы не деп
аталады. а) атмосфералық қысым ә) ауа температурасы б)
сынап барометрі 2. Атмосфералық қысымды өлшейтін
құрал. а) термометр ә) барометр б) сынап
барометрі 3. Барометрдің неше түрі
бар? а) 2 ә) 3 б)
5 4. Бір дене екінші дене бетіне әсер еткенде
п. б қалыпты күшті не деп
атайды А) қысым ә) атмосфералық қысым б) ауа
қысымы 5. Қай жылы Э. Торричелли қай жылы
атмосфералық қысымды
өлшеген а) 1608 - 1647 ә) 1519 - 1520 б) 1710 -
1711 6. Бірінші рет атмосфералық қысымды өлшеген
ғалым а) Х. Колумб ә) Э. Торричелли б ) Ф.
Магеллан 7. Топ сеуренге, туристік жорықтарға шыққанда
қандай ауа қысымы қолайлы А анероид барометр ә сынап барометр б
барометр 8. Егер атмосфералық қысым жаз айларында
жоғарласа ауа райы қандай
болады а) жылы ә) суық б) жауын -
шашын 9. Сынап бағынасын 760мм биіктігіне тең осы
қысымды не деп атайды а) атмосфералық қысым ә) қалыпты атмосфералық
қысым б) қысым 10. Атмосфера қандай
қабат а) ауа ә) су б) тас
қабаты
Рефлексия:
«ПЛЮС-МИНУС-ҚЫЗЫҚТЫ»
Үйге тапсырма:§26,27
оқу. Жаттығу
|
Оқушылар тапсырмамен жұмыс
жасайды
Стикерлер
Кітаппен жұмыс
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
«Менің көңіл-күйім
баспалдағы»
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|