Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспарлары,4сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 1
Тақырыбы: Өзін-өзі тану-өмірді тану
Құндылық:Сүйіспеншілік
Қасиеттер: сыйластық, кішіпейілділік, ізгілік
Мұғалiм: .Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Балалардың сүйіспеншілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Менің жазғы демалысым»
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Адам өміріндегі ең қажетті білім-өзін-өзі тану» Б.Фонтенель Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет, барлығы 1-рет қайталап айту
|
|
«Екі дос және қария» Аңыз
|
|
Дәптерде берілген сұрақтарға жауап беру |
|
«Балдәурен» өлеңін айту |
|
2-сабақтағы «Құштарлық» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары :
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 2
Тақырыбы: Білімге құштарлық
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: білім, талап, шыншылдық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Ақиқат құндылығы арқылы оқушылардың білім туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: үнтаспа, мақал, әңгіме |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Құштарлық» әңгімесі
|
Сабақ барысын талқылау: тыныштық сәтінен соң түсінік айтады |
«Оқу-білім бұлағы, Білім-өмір шырағы» Халық мақалы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет, барлығы 1-рет қайталап айту |
Мағынасын түсінеді |
«Сәтемір хан» Ы.Алтынсарин
|
Пікірлерін білдіреді |
Оқушылар шет елде оқып жүрген Аружанға хат жазып, тілектерін білдіреді. |
Хат жазады |
«Ұстазым» өлеңін айту |
Өлең айтады |
3-сабақтағы «Асан мен Үсен» атты Ы.Алтынсариннің шығармасын оқу |
Күнделікке үй тапсырма ны жазады |
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 3
Тақырыбы: Ойлы бала озар
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: дұрыс ой, зейінділік, шыдамдылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Дұрыс әрекет құндылығы ретінде ой ұғымының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: үнтаспа, мақал, әңгіме |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Асан мен Үсен» атты Ы.Алтынсарин шығармасы
|
Сабақ барысын талқылау: тыныштық сәтінен соң түсінік айтады |
«Терең ой – асыл іс» Абай Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет, барлығы 1-рет қайталап айту |
Мағынасын түсінеді |
«Құмға салынған сурет»
|
Пікірлерін білдіреді |
Оқушылар екі топқа бөлінеді. 1-топ Асанның бойындағы қасиеттерді, 2-топ Үсеннің бойындағы қасиеттерді жазады. |
|
«Болайықшы осындай» өлеңін айту |
Өлең айтады |
4-сабақтағы «Күмән» М.Гумеровтің әңгімесін оқу |
Күнделікке үй тапсырма ны жазады |
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 4
Тақырыбы: Менің сыныбым – менің ұжымым
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: татулық, сыйластық, достық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде татулық, достық түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: үнтаспа, мақал, әңгіме |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Күмән» М.Гумеровтің әңгімесі
|
Сабақ барысын талқылау: тыныштық сәтінен соң түсінік айтады |
«Ұжымда болу - бақыт» Ә.Табылдиев Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет, барлығы 1-рет қайталап айту |
Мағынасын түсінеді |
«Кім Қызжібек болады» Әңгіме
|
Пікірлерін білдіреді |
Оқушылар үш топқа бөлініп, жағдаяттарды шешеді. |
Жағдаятты шешеді |
«Балдаурен» өлеңін айту Музарт тобы |
Өлең айтады |
5-сабақтағы «Әже әңгімесін» оқу Оқушы дәптердегі тапсырманы орындау |
Күнделікке үй тапсырма ны жазады |
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 5
Тақырыбы: Менің арманым
Құндылық:Сүйіспеншілік
Қасиеттер: арман, жақсылық, ақ ниет
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың жақсы ниетпен армандай білуіне ықпал ету Міндеттері:
|
Ресурстар: бейнетаспа, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
5-сабақтағы «Әже әңгімесін» оқу Оқушы дәптердегі тапсырманы орындау «Арман мен ақыл» өлеңі
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Арман – адамға қанат» Халық мақалы Дәйексөзді ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет және бірі бірге қайталап, мағынасын талдап, дәптерге жазады. |
|
«Қошқар мен теке» бейнетаспа
|
|
Балалар екі топқа бөлінеді: І-топ өз армандарына қандай қадамдар арқылы жететіндерін жазса, ІІ-топ адами қасиеттерді пайдалана отырып, арманға жету баспалдақтарын құрады. |
|
«Өмір» Заман тобы |
|
6-сабақтағы «Өсиет әңгімені» оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 6
Тақырыбы: Ата-баба өнері
Құндылық:Дұрыс әрекет
Қасиеттер: еңбексүйгіштік, қызығушылық, өнерді бағалау
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Дұрыс әрекет құндылығы ретінде өнер туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, нақыл сөз |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Өсиет әңгіме»
|
Сабақ барысын талқылау: |
« Еңбек – өнер өрісі, Өнер – өмір жемісі.» Халық мақалы Қандай өнер түрлерін білесіңдер? Өнердің қай түрін үйренгілерің келеді? |
Мағынасын талдау |
«Ою хан мен Жою хан» С.Медеубекұлы Өнердің адам өміріндегі рөлі қандай?
|
|
Түстерге сәйкес сурет алу |
|
Өнер С.Калиев Домбырам күмбірлеп, Кесте де тігемін. Күй шерте аламын. Актерше рөлде Бұрала би билеп, Ойнай да білемін. Сурет те саламын. Жалықпай талай күн Ұқсатып кілемге Жасаймын мүсін де |
|
«Тіл туралы ертегі » сахналау |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 7
Тақырыбы: Тілім – менің тірегім
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: ана тілді сүю, құрметтеу, тілге құштарлық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың «тіл», «Отан» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, қанатты сөз |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Тіл туралы сахналық көрініс
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Сүйемін туған тілді, анам тілін, Бесікте жатқанымда – ақ берген білім» С.Торайғыров
|
Мағынасын талдау |
«Жүрегімнің бөлшегі» Б.Үсенов Қаның, жаның-тіліңде, Ана тілің-ертегің, Арың, нәрің тіліңде. Ана тілің-өркенің, Ұмтыл оны білуге. Ана тілің-ертегің. Тілден алып ғибрат, Қадірле ана тіліңді- Құлшынасың білімге. Жүрегіңнің бөлшегін.
|
|
Оқушылар туған тілді неге теңейтіндерін бейнелеп көрсетулері қажет |
|
«Ана тілім» өлеңін айту |
|
«Мен елімді сүйемін» С.Мәуленов Оқушы дәптердегі нақыл сөздерді оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 8
Тақырыбы: Мен елімнің азаматымын
Құндылық: Ішкі тыныштық.
Қасиеттері: Сүйіспеншілік, қамқорлық, шыдамдылық.
Мұғалiмі: Класы: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты:-Оқушыларға өз елінің азаматы болуға қажетті ішкі тыныштық құндылықтары туралы түсінік беру Міндеттері: -Оқушыларға туған елін , өскен ортасын қорғай білуді түсіндіру. -Елге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. - Елжандылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу. |
Ресурстар: бейне бейнефильм,
|
Сабақ барысы:
Сәлемдесу, оқу құралдарына назар аудару 5т |
Сабақ барысын таллау: |
2. Тыныштық сәті: Нұрға бөлену |
|
3.Үй тапсырмасын тексеру: № 8 сабақ. С.Мәуленовтің «Мен елімді сүйемін» . Туған елге не жатады? Аспан не секілді ? Жұлдыздар не секілді? Туған ел неден басталады? Туған елге деген сүйіспеншіліктерді кімнен үйрендің? «Туған ел, туған жер» деген сөздер жүрекке қалай әсер етеді? Әрбір адам туып өскен жерін қайтеді? |
|
«Ел іші - алтын бесік» ( Халық даналығы) |
Мағынасын талдау |
5. Әңгiмелеу (бейнетаспа). ҚР президентінің бір күні -Ол кім? Қай елдің азаматы? -«Азамат бол!» деген сөзді естідіңдер ме? -Әр азаматтың қандай міндеті бар? Отанымыздың адал азаматы болу үшін қандай болуымыз керек? |
|
6.Шығармашылық жұмыс Топтық жұмыс 1-топ: «Туған жерім - тірегім» 2-топ: «Аяулы өлкем» 3-топ: «Елімді мақтан етемін!» 7.Топпен ән айту |
|
«Атамекен» өлеңін айту Сөзін жазган Қ. Мырза Әли Әнін жазган Е. Хасанғалиев |
|
|
|
9.Соңғы тыныштық сәтi. (Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкiл әлемд әлемде)
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 9
Тақырыбы: Жақсы сөз-жанға қуат
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: сыйластық, ізгілік, жақсы сөз
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың «сөз», «бақыт» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
№ 9 сабақ. «Сыпайы қоян». ( Мексика ертегісі.) ертегіні оқып, түсінігін айту, талдау.
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Жүректен шыққан сөз жүрекке жол табады» Науаи Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет және бәрі бірге қосылып айтады |
Мағынасын талдау |
«Күннің шуақты сәулесі» Р.Әбілқадырова
|
|
Оқушылар санамақ арқылы төрт топқа бөлінеді. Әр топ алғыс сөз, құттықтау, мақтау, мадақтау сөздерін жазып, өз ойларымен бөліседі. |
|
«Жақсы адамдар» өлеңін айту |
|
«Екі дос» аңыз әңгімені оқу Оқушы дәптеріндегі 1-2 тапсырманы жазу |
|
(Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкiл әлемде) Балалар денелерін түзу ұстап, бастарын жоғары көтеріп, ыңғайланып отырады. Көздерін жұмуына да болады. Туған елінің тамаша жерлерін көз алдарына елестетеді. Ауаны терең жұтып, еркін тыныстайды, айналадағы барлық тіршілік иесі оларды аялап, қоршап, қамқор болып жатқанын сезінеді. Тұла бойлары жақсылыққа, махаббатқа толғанын сезінуге ұмтылады.
|
|
Бекітемін: Оқу ісінің орынбасары:
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 10
Тақырыбы: Адал достық
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: сыйластық, ізгілік, жақсы сөз
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың «сөз», «бақыт» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Екі дос» аңыз әңгімені оқу Оқушы дәптеріндегі 1-2 тапсырманы жазу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Айнымас досы бар адам - ең бақытты адам» Халық мақалы |
|
«Алтын құс» Ертегі
|
|
Төмендегі сөздерден адал достыққа тән сөздерді тауып жазыңдар. Қуаныш, өзара сыйластық, Еңбек, шыншылдық, сүйіспеншілік, мейірімділік, кешірімділік, жауапкершілік, күлкі, оқу, өзара көмек, сұлулық, түсіністік, қамқорлық, адалдық, әдептілік. «Адал достар»тақырыбындағы әңгімені жалғастыру |
|
«Дос болайық, бәріміз» өлеңін айту |
|
Ж.Дәуренбековтың «Сурет» шығармасын оқу |
|
|
|
Бекітемін: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 10
Тақырыбы: Адал достық
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: сыйластық, ізгілік, жақсы сөз
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың «сөз», «бақыт» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Екі дос» аңыз әңгімені оқу Оқушы дәптеріндегі 1-2 тапсырманы жазу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Айнымас досы бар адам - ең бақытты адам» Халық мақалы |
|
«Алтын құс» Ертегі
|
|
Төмендегі сөздерден адал достыққа тән сөздерді тауып жазыңдар. Қуаныш, өзара сыйластық, Еңбек, шыншылдық, сүйіспеншілік, мейірімділік, кешірімділік, жауапкершілік, күлкі, оқу, өзара көмек, сұлулық, түсіністік, қамқорлық, адалдық, әдептілік. «Адал достар»тақырыбындағы әңгімені жалғастыру |
|
«Дос болайық, бәріміз» өлеңін айту |
|
Ж.Дәуренбековтың «Сурет» шығармасын оқу |
|
|
|
Бекітемін: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 11
Тақырыбы: Ашу-дұшпан, ақыл-дос
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: сабырлылық, ұстамдылық, ақылдылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты:Дұрыс әрекет құндылығы ретінде оқушылардың «сабырлылық», «ұстамдылық» адами қасиеттер туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Ж.Дәуренбековтың «Сурет» шығармасын оқу - Саматқа Азамат неліктен ренжіді деп ойлайсыңдар? Азаматтың ашуының басылуына не себеп болды? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Ақыл-адам көрігі, ақылдың сабыр серігі» М.Әуезов
|
Мағынасын ұғынады |
«Сырғанақта» Н.Носов
|
|
Балалар ашуланып тұрған адамды неге ұқсататындарын кезегімен айтып шығады және «Досың ашуланған кезде оған қандай ақыл айтар едіңдер?» деген сұраққа жауап береді. |
|
«Достарым» өлеңін айту |
|
«Балалардың көз қуанышы» В.А.Сухомлинскийдің шығармасын оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 12
Тақырыбы: Қуаныш-жан шуағы
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: бақыт, сыйластық, мейірімділік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты:Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың «сыйластық», «махаббат», «бақыт» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Балалардың көз қуанышы» В.А.Сухомлинскийдің шығармасын оқу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Қуаныш-өмір шаттығы» Халық даналығы |
|
«Жас Фараби» аңыз Қ.Сапарбаев
|
|
Балалар естерінде ұзақ сақталған қуанышты күндері туралы жазады. |
|
«Кел, балалар, күлейік» өлеңін айту |
|
«Мақтаншақ жолбарыс» Ертегіні оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 13
Тақырыбы: Кешірім мен келісім
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: достық, қайырымдылық, мейірімділік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты:Кешірімділік туралы айта отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Мақтаншақ жолбарыс» Ертегіні оқу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Қыл өтпестей татулықты бір ашуға сатпайық» М.Әуезов Осы дәйексөзді қалай түсінесіңдер? |
|
«Неліктен ойнамайды» С.Сарғасқаев -Аман неліктен балалармен ойнамады? - Оқушылар сендер оқиғаны қалай аяқтар едіңдер? |
|
Балалар жағдаяттарды талдап, шешімін табады |
|
«Бала тілегі» өлеңін айту |
|
«Көп біріксе - береке» М.Төрежановтың әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 14
Тақырыбы: Ортақ іс табысы
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: достық, еңбек, сыйластық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты:Дұрыс әрекет құндылығы ретінде оқушылардың «достық», «татулық», «кешірімділік» адами қасиеттері туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Көп біріксе - береке» М.Төрежановтың әңгімесін оқу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Келісіп істесе, көп іс бітеді» Құтып Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Төрт дос» Т.Сарыбайұлы
|
|
Балалар оқулықтағы суретке қарап, әңгіме құрастырады |
|
«Білуге құштармыз» өлеңін оқу |
|
«Төле би туралы аңыз» Үш пайғамбар к»табынан Оқушы дәптеріндегі ребусты шешу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 15
Тақырыбы: Құрметтей білейік
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: құрмет, ізетті қарым-қатынас, сыйластық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты: Сүйіспеншілік құндылығы ретінде оқушылардың «құрмет», «сыйластық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Төле би туралы аңыз» Үш пайғамбар»кітабынан
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Үлкен алдындағы жас қарызы, ата алдындағы бала қарызы – әдеп пен сый» М.Әуезов Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Адам атын ардақта» Ә. Табылдиев
|
|
«Құрмет көрсету» тақырыбына шағын әңгіме құрастырады |
|
«Ата-әже» өлеңін оқу |
|
«Жақсылық пен жамандық» ертегісін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 16
Тақырыбы: Жақсылық жасай білейік
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: қайырымдылық, қамқорлық, жақсылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты: Дұрыс әрекет құндылығы ретінде оқушылардың «қайырымдылық», «қамқорлық», «жақсылық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Жақсылық пен жамандық» ертегісін оқу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Жақсының жақсылығын айт, нұры тасысын» Халық мақалы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Қарлығаш пен дәуіт», «Аю мен тышқан» ертегілері
|
|
Берілген ертегіні өз ойларымен жалғастыру ... Бір күні орманда шөп жанып кетіп, өрт басталады. Барлық аңдар шошып қаша жөнеледі. Тек тасбақа өзінің қысқа аяқтарымен алысқа кете алмайды. От тасбақаға жақындап қалады. Ол енді қалай құтылмақ?
|
|
«Жақсы адамдар» өлеңін тыңдау |
|
Б.Әділовтың «Қанат пен Жанат» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 17
Тақырыбы: Талаптыға нұр жауар
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: талап, өнер, білім
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 28
Сабақ мақсаты: Ақиқат құндылығы ретінде оқушылардың «білім», «өнер» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: бейнетаспа үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Б.Әділовтың «Қанат пен Жанат» әңгімесін оқу - Жанат пен Қанаттың әрекеттері туралы не айтар едіңдер? - Қанат домбраны үйрену ниетіне қалай жетті? - Талапты бала қандай болады деп ойлайсыңдар? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Талаптан да білім мен өнер үйрен, Білімсіз, өнерсіз болады ақыл тұл» Ш.Құдайбердиев Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Маржана» бейнекөрініс
|
|
Балалар өз армандары туралы шағын әңгіме жазады немесе суреттерде бейнелейді |
|
«Біз қалай өсеміз» өлеңін айту |
|
Б.Исаевтің «Мен талапты баламын» өлеңін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 18
Тақырыбы: Талаптыға нұр жауар
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер: талап, өнер, білім
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:28
Сабақ мақсаты: Ақиқат құндылығы ретінде оқушылардың «білім», «өнер» туралы түсініктерін кеңейту Міндеттері:
|
Ресурстар: бейнетаспа, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Б.Исаевтің «Мен талапты баламын» өлеңін оқу - Адам талаптану арқылы қандай жетістікке жете алады деп ойлайсыңдар? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Талапты бала-талпынған құстай, Құмары қанбас аспанға ұшпай» Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Рахмет, апа» бейнекөрініс
|
|
Балалар талапты балаға тән қасиеттерді тауып айтады және «Талапты жетер мұратқа» тақырыбында пікір алысады |
|
«Бақытты балалық шақ» өлеңін айту Сөзі: Н.Исабаев Әні: С.Қалымов |
|
С.Ақаевтың «Қорада малың болсын, көшеде талың болсын» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 19
Тақырыбы: Ақылды тыңдай білу де өнеге
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: сыйластық, ақылдылық, ізеттілік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:28
Сабақ мақсаты: Оқушылардың «сыйластық» ұғымы туралы түсініктерін кеңейту арқылы ақиқат құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
С.Ақаевтың «Қорада малың болсын, көшеде талың болсын» әңгімесін оқу - Балаларына айтқан әке өсиетінің мәні неде? - Балалардың әке сөзін тыңдай білгеннің арқасында қандай дәрежеге жете білгендері туралы өз ойыңды білдіріп көр |
Сабақ барысын талқылау: |
«Ата-анаңның ақылы –Сайрап жатқан жолмен тең. Ақылдының ақылы- Сарқылмайтын көлмен тең» Халық мақалы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Тыңдай білу» А.Асылбеков Тыңдай білем атамды, Тыңдай білім үлкенді, Тыңдай білем апамды. Құлақ түре білгем-ді. Сондықтан да атамнан Сондықтан да талай сөз Алдым алғыс-батамды. Үлкендерден үйрендім.
|
|
Оқулықтағы суреттер бойынша жағдаяттарды шешеді. |
|
«Бақытты балалық шақ» өлеңін айту Сөзі: Н.Исабаев Әні: С.Қалымов |
|
Ж.Байбұланованың «Қызғаныштың кесірі» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 20
Тақырыбы: Өзімшілдік пен көпшілдік
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: сыйластық, бірлік, көпшілдік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың «бірлік» ұғымы және «көпшілдік» адами қасиет туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Ж.Байбұланованың «Қызғаныштың кесірі» әңгімесін оқу - Маржан достарымен неліктен дұрыс ойнай алмады? - Өздеріңде осындай жағдайлар кездескен кезі болды ма? - Қандай шешім қабылдадыңдар? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Болмағын кекшіл, болсайшы көпшіл» Абай Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Неліктен ойнамайды» С.Сарғасқаев
|
|
Оқушылар екі топқа бөлініп, 1-топ өзімшіл адамға және 2-топ көпшіл адамға тән қасиеттерді айтып шығады. |
|
« Болайықшы осындай» өлеңін айту |
|
«Қойшы Қаһарман» ертегісін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 21
Тақырыбы: Батылдық пен өжеттік
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: батылдық, өжеттік, отансүйгіштік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың «халық», «Отан», «махаббат» туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Қойшы Қаһарман» ертегісін оқу
|
Сабақ барысын талқылау: Ертегіні оқып, түсінігін айтады |
«Батыл болмай, батыр болмайды» Халық даналығы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
Мағынасын ұғынады |
Батыр ата Ө.Тұрманжанов «Батыр!» деген барша сүйген жақсы сөз, Алтын туы сияқты ол ғасырдың. Батыр ата: «Батыр бол» деп ұрандар! Естіңдер жас жеткіншек қырандар! Батыр болып, туған жерді қорғауды- «Шын бақыт!» - деп тілек етіп сұраңдар. |
Өлеңді оқып шығып, балалармен пікірлесу |
Оқушылар батырлық ұғымына топтастыру жасайды және дәптерде берілген сөзжұмбақты шешеді. |
Топтастыру жасау |
« Болайықшы осындай» өлеңін айту |
Өлең айту |
«Қойшы Қаһарман» ертегісін оқу |
Күнделіктеріне ертеңгі тапсырманы жаздыру |
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 22
Тақырыбы: Еңбекқорлық пен еріншектік
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: талапты, еңбексүйгіштік, ұқыптылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың «еңбек» туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Еңбексүйгіш пен Еріншек В.А.Сухомлинский
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Еңбек-қуаныш, жалқаулық-айырылмас азап» Абай Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Алтын балта» Ертегі - Еңбектену адамға не үшін қажет? - Кедей өзінің қандай қасиеттерімен жақсы өмір сүреді? |
|
Оқушылар екі топқа бөлінеді. 1-топ еңбекқор балаға, 2-топ еріншек балаға мінездеме береді. |
|
« Болайықшы осындай» өлеңін айту |
|
Р.Әбілқадырованың «Әдемі әже» әңгімесін оқу және еңбек туралы мақал-мәтел жазу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 23
Тақырыбы: Төзім мен табандылық
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: шыдамдылық, төзімділік, табандылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 29
Сабақ мақсаты: Оқушыларға төзімділік, табандылық қасиеттер туралы түсінік беру арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Р.Әбілқадырованың «Әдемі әже» әңгімесін оқу және еңбек туралы мақал-мәтел жазу - Әңгімеде берілген төімділік пен табандылық туралы ұғымдардан нені түсіндіңдер? - Сендердің төзімділік пен табандылық танытқан кездерің болды ма? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Табандылық кез келген кедергіні жеңеді» Леонардо да Винчи Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Сабыр шөбі» ертегі
|
|
Берілген даналық сөздерді оқып, мағынасын түсіндіру. |
|
« Өмір күрес» өлеңін тыңдау |
|
Д.Әлімжановтың «Төзім» өлеңін жаттау |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 24
Тақырыбы: Төзім мен табандылық
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: шыдамдылық, төзімділік, табандылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 29
Сабақ мақсаты: Оқушыларға төзімділік, табандылық қасиеттер туралы түсінік беру арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Д.Әлімжановтың «Төзім» өлеңін жаттау - «Төзімді жан мойымас», «Төзген жетер мұратқа» деген өлең жолдарын қалай түсінесіңдер? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Табандылық кез келген кедергіні жеңеді» Леонардо да Винчи Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Құмырсқаға сабақ болды» «Айгөлек» журналынан
|
|
Жағдаяттарды талдап, сұрақтарға жауап беру
|
|
Қ.Мырза Әлидің «Жеңіс» өлеңін оқу |
|
Ы.Алтынсариннің «Асыл шөп» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 25
Тақырыбы: Сабыр түбі-сары алтын
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: ұстамдылық, сабырлылық, ізеттілік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушыларға сабырлылық, ұстамдылық сияқты қасиеттер туралы түсінік беру арқылы сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Ы.Алтынсариннің «Асыл шөп» әңгімесін оқу - Бәтиманың көңілді жүруінің себебі неде деп ойлайсыңдар? - Сендердің ойларыңша сабырлы адам қандай болады? - Зылықаның «сабыр» шөбін табуы мүмкін бе? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Асығыс түбі-өкініш, ойланып алмақ-сабыр сол» Абай Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Егінші мен қасқыр» Литва ертегісі
|
|
Оқушылар сабырлылық пен сабырсыздыққа тән қасиеттерді ажыратып айтып, мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіреді. |
|
М.Әшірбековтың «Жастарға» өлеңін оқу |
|
М.Көккөзовтың «Бұлақ сылдыры» әңгімесін оқу және ребусты шешу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 26
Тақырыбы: Жақсылықтан жақсылыққа
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: имандылық, ізгілік, табандылық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың жақсылық туралы ұғымдарын кеңейту арқылы сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
М.Көккөзовтың «Бұлақ сылдыры» әңгімесін оқу және ребусты шешу - Шалдың әрекеті туралы не айта аласыңдар? - Шалдың жасаған жақсылығы қандай жақсылық боп оралды? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Ешқандай жақсылық зая кетпейді» Үнді нақылы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Кішкентай кісілер» Ертегі Ағайынды Гриммдер
|
|
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мақал-мәтелдерді оқиды және өздерінің жасаған жақсылықтары туралы айтады. |
|
«Жақсы адамдар» өлеңін тыңдау |
|
Ә. Табылдиевтің «Атаның өнегесі» әңгімесін оқу және оқушы дәптеріндегі тапсырманы орындайды. |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 27
Тақырыбы: Табиғатқа қамқорлық
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: қамқорлық, жомарттық, кеңпейілділік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың табиғат және қамқорлық адами қасиеті туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Ә. Табылдиевтің «Атаның өнегесі» әңгімесін оқу және оқушы дәптеріндегі тапсырманы орындайды. - Атасы немересін неліктен жол үстінде тоқтатты? - «Жол жүрсең, жоралғыңды сақта» дегенді қалай түсінесіңдер? - Атасы мен немересінің табиғатқа қамқорлығы тағы қандай істерінен көрінеді? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Көзіңді қалдыр – бұлақ көзін аша жүр, ізіңді қалдыр-жақсы істен мұрашаша жүр, өзіңді қалдыр-бақша өсіріп жаса нұр» Халық даналығы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
Ө. Тұрманжанов «Құс ұясын бұзбайық!» - Табиғат – ана неліктен балаларға өтініш айтты? - Сендер осы өтінішке қалай жауап берер едіңдер? |
|
Табиғатқа өздерің қандай қамқорлық жасадыңдар? Сұрағына жауап беру және табиғат көрінісін суреттеу |
|
«Жас дәуірдің түлегіміз» Сөзін жазған: Е.Өтетілеуов Әнін жазған: И.Нүсіпбаев |
|
А.Мырзағұлованың «Табиғат-ана» әңгімесін оқу және 1-2 тапсырманы орындау |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 28
Тақырыбы: Табиғатқа қамқорлық
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: қамқорлық, жомарттық, кеңпейілділік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың табиғат және қамқорлық адами қасиеті туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
А.Мырзағұлованың «Табиғат-ана» әңгімесін оқу және 1-2 тапсырманы орындау - Табиғаттың адамға жасаған қамқорлығы дегенде нені түсінесіңдер? - Табиғат-ананың көріктеніп, сұлулығының артуының сыры неде деп ойлайсыңдар? - Сендер таьиғат-ананың көріктене түсуіне қандай үлес қосасыңдар? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Біз ата-бабамыздан табиғатты мұраға, ал болашақ ұрпақтан қарызға алдық» Халық даналығы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Екі түп алма ағаш /аңыз әңгіме/ Бір бағбанның қолына екі түп алма ағашының көшеті түседі. Бағбан әлгі көшеттерден өздерін қай жерге отырғызғанын қалайтындықтарын сұрайды. Сондабіріншісі -Мені көлеңке емес, үнемі күннің көзі түсіп, су тиіп, елдің көз алдында болатын жерге отырғызыңыз. Және жиі қопсытып, қарап тұрғаныңызды қалаймын, -дейді. Ал екіншісі болса: -Маған бәрібір, сіздің онсыз да бақта басқа шаруаларыңыз жеткілікті, сондықтан мені, не түспеуі де міндетті емес. Орын болмаса, басқа алма ағаштарының қасына еге салыңыз, – дейді. Бағбан оларды өз тілектеріне сай отырғызады. Бірінші түп алма ағашы тез бой көтеріп, жайқалып күн астында құлпырып өсе бастайды. Бағбан күнде оны суарып, түбін қопсытып жүреді. Өсе келе ол керемет жеміс береді. Жан-жағына төгіле пісіп, көздің жауын алады. Көрген адамдар оған таң-тамаша еді. Екінші түп алма болса, сол күйінде баяу өсіп, берген жемісін құрт басып кетеді. Адамдардар да оған аса мән беріп қарай бермейді. -Бағбанның сұрағына қай алма ағашы дұрыс жауап берді деп ойлайсыз? Екінші алма ағашы неліктен жеміс бермеді? |
|
Өлең жұмбақтардың шешуін тауып, табиғат мезгілдеріне сай қандай қамқорлық жасауға болатынын айту |
|
«Бала тілегі» өлеңін айту |
|
Э.Шимнің «Көктем иісі» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 29
Тақырыбы: Жер - Ана
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: қамқорлық, қадірлеу, мейірімділік
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны: 29
Сабақ мақсаты:Жер ұғымының дұрыс әрекет құндылығы ретіндегі мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Баптағанға-жер жомарт» Халық мақалы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Жер – ана тұншықса» Н.Құмар
|
|
Оқулықтағы суретті пайдаланып, оқушылар екі топқа бөлініп, төмендегі тақырыптарбойынша өз ойларын білдіріп, топтастыру жасайды.
|
|
«Тілек» Б.Кірісбаев Шөліркемей гүл тұрсын, Ортақ бізге туыстық, Жерім жайнап құлпырсын. Нұр сыйлаған күн ыстық, Нұрын сыйлап біздерге, Ыстық бізге кең өлке, Көкте мәңгі күн тұрсын. Ыстық бізге тыныштық. |
|
Ы.Алтынсариннің «Таза бұлақ» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 30
Тақырыбы: Су-өмір көзі
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: қамқорлық, қадірлеу, үнемдеу
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Су ұғымының дұрыс әрекет құндылығы ретіндегі мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: бейнетаспа, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Ы.Алтынсариннің «Таза бұлақ» әңгімесін оқу - Сендер бұлақ басындағы жазуды қалай түсінер едіңдер? - Әңгімедегі үш жігіттің айтқандарынан судың қандай қасиеттерін білдіңдер? - Адамдар судың қандай жақсы қасиеттерді, әрекеттерді үйрене алады деп ойлайсыңдар? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Су жоқ жерде өмір жоқ, ол ақиқат» М.Хакімжанова Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Табиғаттағы су дыбыстары» бейнекөрініс
|
|
Оқушылар «Адам бойынан судың қандай қасиеттерін табуға болады?» деген сұрақ төңірегінде өз ойларын білдіреді. |
|
«Жау, жаңбыр» Б.Майлин Жау-жау жаңбыр, жау, жаңбыр! Ой мен қырдың шалғыны Жау-егіннің көгі өссін. Жатқан малды жасырсын. Сұлудай бұраң құрақты Табиғаттың көркіне Айдын шалқар көл өссін. Таң қалып жан бас ұрсын. |
|
М.Аяғанованың «Табиғатпен тілдесем» өлеңін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 31
Тақырыбы: Таза болса табиғат, аман болар адамзат
Құндылық: Қиянат жасамау
Қасиеттер: қамқорлық, денсаулықты сақтау, тазалық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың табиғат, денсаулық, табиғатқа қамқорлық адами қасиеттері туралы түсініктерін кеңейту арқылы қиянат жасамау құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
М.Аяғанованың «Табиғатпен тілдесем» өлеңін оқу - «Табиғаттан ешқашан қаша алмайсың Әуел баста егіз боп жаралғансың» деген өлең жолдарынан нені түсінесіңдер? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Табиғатқа тазалықты тарту ет» Р.Сәтімбеков Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Өсиет әңгіме»
|
|
Оқушылар «Жасыл ел» тақырыбы бойынша әңгіме құрастырады |
|
«Міне, үлкен азамат» С.Мәуленовс Шынықтырып денені, Отыр алғы партада, Тісін жуып тазалап. Міне, үлкен азамат. Мектебіне келеді, Ойнамайды орынсыз Міне, үлкен азамат. Үйдің ішін мазалап. Орамалы қалтада, Кездессеңіз оны сіз Үсті-басы таза, бап. Дейсіз үлкен азамат. |
|
Н.А.Рыжованың «Алтын балық» ертегісін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 32
Тақырыбы: Таза болса табиғат, аман болар адамзат
Құндылық: Қиянат жасамау
Қасиеттер: қамқорлық, денсаулықты сақтау, тазалық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың табиғат, денсаулық, табиғатқа қамқорлық адами қасиеттері туралы түсініктерін кеңейту арқылы қиянат жасамау құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Н.А.Рыжованың «Алтын балық» ертегісін оқу - Адам орман мен суды неліктен іздеді деп ойлайсыңдар? - Ертегідегі жағдайларға қазіргі қандай жағдай ұқсайды? - Ертегінің қалай аяқталғанын қалар едіңдер? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Мың шыбық шаншып, өсірсең, халқыңа орман салғаның, халқыңа орман салғаның, өзіңе қорған салғаның» Халық даналығы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Таза бұлақ» Ы.Алтынсарин
|
|
Оқушылар екі топқа бөлініп, І-топ алтын балық кездеспеген уақыттағы, ІІ-топ кездескеннен кейінгі табиғаттың суретін салады |
|
Тазалықты сақтайық, Табиғатты баптайық. Бізге деген пайдасын, Жақсылықпен ақтайық. |
|
Ә.Табылдиевтің «Аппақ бала» әңгімесін оқу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 33
Тақырыбы: Денсаулық – өмір негізі
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттер: Күн тәртібі, еңбек, тазалық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың денсаулық туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа, өлең |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
Ә.Табылдиевтің «Аппақ бала» әңгімесін оқу - Анасы Асанға тазалықты қалай түсіндірді? - «Тазалық-денсаулық кепілі» дегенді қалай түсінесіңдер? |
Сабақ барысын талқылау: |
«Күн тәртібі мен еңбек-денсаулық кепілі» Халық даналығы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Денсаулық» Е.Өтетілеуов
|
|
Жағдаяттарды шешу және сұрақтарға жауап қайтару |
|
Ж. Тұрбековтың «Бақытты балалық шақ» өлеңін оқу Жарастықпен жайнатып өмір көркін, Гүл-бақшада сайрандап өскен еркін. Шат көңілді бақытты ел ұланымыз, Келешекте ұлы істі меңгеретін. |
|
«Өзін-өзі тану» пәнінен үйренгендерін жазу |
|
|
|
Тексерілді: Оқу ісінің орынбасары
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiмі: № 34
Тақырыбы: Үйренгенім көп менің
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: сыйластық, жағымды қарым-қатынас, достық
Мұғалiм: Класс: 4 Оқушылар саны:29
Сабақ мақсаты: Оқушылардың денсаулық туралы түсініктерін кеңейту арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу Міндеттері:
|
Ресурстар: әңгіме, үнтаспа, өлең |
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару 5Т
«Өзін-өзі тану» пәнінен үйренгендерін жазу
|
Сабақ барысын талқылау: |
«Үйренгенің өзіңе жақсы» Халық даналығы Ұлдар 2-рет, қыздар 2-рет , бәрі қосылып айтады. Мағынасын түсіндіру |
|
«Өзін- өзі тану туралы» бейнекөрініс
|
|
Оқушылар үш топқа бөлінеді. Олар топ болып тапсырмаларды орындайды.
|
|
«Ризашылық әні» Сөзі мен әнін жазған Л.Хей Ризамыз бүгінге, Ризамыз бүгінге! Ризамыз бүгінге, Ризамыз қазірге!(2рет) Ризамыз, ризамын, ризамын бүгінге! Ризамын, ризамын, ризамын қазірге! (2-рет) |
|
Жазғы демалыста жасаған жақсы, ізгі істер туралы жазу |
|
|
|