Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспарлары Жаратылыстану 4кл
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
Бөлім: |
Адам |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№17сабақ Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Адамның зәр шығару жүйесінің жұмысымен таныстыру, зәр шығарудың ағза үшін пайдасын білу |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер
бойынша талдау,
біріктіру Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сәлеметсің бе? Жаратылыстану сабағынан адам ағзасындағы зәр шығару және жүйке жүйелерінің қызметімен танысамыз, олардың ағза үшін мағызын білеміз. Адамның барлық іс-әрекетін жүйке жүйесі басқарып әрі реттеп отыратынын түсінеміз. Бүгінгі сабақта: Зәр шығару мүшесі қалай жұмыс істейтінін білетін боласың. Сенің білетінің: • Сезім мүшелері Сенің меңгеретінің: • Зәр шығару мүшелерімен танысасың; Күтілетін нәтижені анықтау. Адамның сезім мүшелерін еске түсір.
Адам ағзасы сыртқы орта әсерін, күн райының ыстық не суық екенін қалай сезеді? 1-тапсырма Адамның сезім мүшелері. Есту мүшесі Көру мүшесі Иіс сезу мүшесі Дәм сез умүшесі Сипап сезу мүшесі 2-тапсырма ЕҚБ-тапсырма Пиктограмманы зерделе. Адам ағзасының ішкі мүшелерін ата. Оларды қандай жүйелерге біріктіруге болады? Ж: Сезім мүшелері жүйесіне біріктіруге болады 3-тапсырма
Зәр шығару жүйесі. Суретте қандай мүшелер көрсетілген? Олар қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Адам ағзасындағы артық су мен зиянды заттар қалай шығарылады? бүйрек бүйрек
қуық несепағар Адам ағзасындағы тамақ қорытылып, артық су, зиянды заттар үнемі сыртқа шығарылып отырады.Бұл жұмысты зәр шығару жүйесі реттейді. Зәр шығару мүшелеріне бүйрек, несепағар, қуық жатады. Бүйрек - үшбұрышқа ұқсас жұп мүше. Оның негізгі қызметі-қанды зиянды заттардан тазартып, зәр түзу. Бүйректің сыртқы жағы дөңес, ішкі жағы ойыс болып келеді. Ойыс жағында несепағар орналасады. Несепағар - түтікше тәрізді мүше.Бүйректе түзілген зәр осы несепағар арқылы қуыққа өтеді. Қуық – іші қуыс, бұлшық етті мүше. Қуықта зәр уақытша жиналады, кейін несеп өзегі арқылы сыртқа шығады. 4-тапсырма
Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? ЕБҚ-тапсырма. 5-тапсырма Ағзаны керексіз заттардан, артық су мен тұздардан тазартуға өкпе, тері және асқорыту жүйесі де қатысады. Өкпе арқылы көмірқышқыл газбен бу түріндегі су бөлінеді. Тері арқылы су мен тұздар термен бірге шығады. Ал тамақтың қалдығы тікішек арқылы шығарылады. |
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді Сезім мүшелерін естеріне түсіреді
«Қарлы кесек» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді Ішкі мүшелерді атайды Ж: Бүйрек, асқазан, жүрек,бауыр,несепағар. Сезім мүшелерін еске түсіру Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Дәптерлеріне ағзадан бөлініп шығатын зиянды заттарды жазып алады Тест тапсырмасын орындайды Өз ойын жинақтау, қорытынды шығару Сәйкестен діру жасайды Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
От шашу Өзін-өзі бағалау Ынталандыру сөздері Дескриптор: Өткен материалдарды біледі,айта алады-1б Сезім мүшелерінің қызметін түсіндіре біледі-1б Бағалау дескрипторларын ұсыну Дескриптор: Зәр шығару мүшелерін анықтайды-1б Адамның ішкі мүшелерін атай алады-1б
Дескрипторы: Адам ағзаларының қандай топтарға бөлінетінін біледі, оларды ажырата алады-1б Зиянды заттарды атай алады-1б ҚБ: Тамаша жауап! Дескриптор: Ағзадағы керексіз заттар сыртқа қалай шығарылатынын түсінеді-1б Бүйректің қызметін атай алады-1б Ынталандыру сөздері
Дескриптор: Зәр шығару мүшелерін сәйкестендіре алады-1б Зәр шығару мүшелерін біледі-1б ҚБ: Мықтысың! Жетістік баспалдағы |
Адамның мүшелері туралы суреттер Сезім мүшелерінің суреттері Дәптер Суреттер Сызба Зәр шығару мүшелері плакаты Тест парақша сы Суреттер Оқулық Сәйкестендіру парағы Кері байланыс парағы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
|
|||||
Бөлім: |
Адам |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№18сабақ Жүйке жүйесін қандай мүшелер құрайды? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру; |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Жүйке жүйесінің мүшелерімен және қызметімен таныстыру. |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сәлеметсің бе? Жаратылыстану сабағынан адам ағзасындағы зәр шығару және жүйке жүйелерінің қызметімен танысамыз, олардың ағза үшін мағызын білеміз. Адамның барлық іс-әрекетін жүйке жүйесі басқарып әрі реттеп отыратынын түсінеміз. Бүгінгі сабақта: Жүйке жүйесін қандай мүшелер құрайтынын білетін боласың 1-тапсырма « Шұғыл SMS (хабарландыру)…» әдісі. Жедел жауап • Байқаусызда Суреттен не байқадың? Неліктен ол қолын тартып алды? Өзің осындай жағдайға кез болдың ба? Сонда қандай қимыл жасадың? Неліктен? Сол қимылдың қалай және неліктен болатынын білесің бе? Түсіндіріп көр.
ЕБҚ-тапсырма. 2-тапсырма. «Не» белгі берді? Суреттерге мұқият қара. Эврика неге тоқтады? Келесі суреттегі балалар туралы не айтасың? Қауіптен құтылу үшін олар не істейді? Үшінші суретте Эврика не сезініп отұр? Ол қарны ашқанын қайдан білді? Суреттегі балалардың іс-әрекетін не басқарады деп ойлайсың?
3-тапсырма
ЕҚБ-тапсырма 4-тапсырма
А. Жүйкелер В. Жұлындар С. Жүрек Е. Желке 2. Жүйкелер дене мүшелерін ............. және .............. байланыстырады. А. Жүйке және ми В. Жұлын және жүйке С. Жүрек және ми Е. Жұлын және ми |
Ойыншық телефон арқылы сұрақтарға жауап береді Ж:Қазан ыстық болған соң қолын тартып алды. Сезім мүшелері қазанның ыстық екенін білді. Ж: Балалардың іс-әрекетін ми басқарды. Яғни,ми-жүйке жүйесін басқарады. Жүйке жұмысын қандай мүшелер құрайтынын белгілейді Тест тапсырмасын орындайды Оқушылар «Кемпірқосақ» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. |
Дескриптор: Адамдардың жүйке жүйесі мүшелерімен танысады-1б Жүйке жүйесінің қалай жұмыс істейтінін біледі-1б Дескриптор: -жүйке жүйесінің ағзаларын атайды-1б -сезім мүшелерінің қызметін сипаттайды-1б Дескриптор: Жүйке жүйесінің қызметін біледі-1б Дұрыс нұсқаны таңдай алады-2б
Дескриптор: Тест тапсырмасын орындай алады-1б Жүйке жүйесінің қызметін біледі-2б Кемпірқосақ әдісі |
Телефон Суреттер Жүйке жүйесінің суреті Оқулық Дәптер Суреттер Тест парақтары Суреттер Кері байланыс парағы |