Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Толқындық оптика Күні: 06.03.2020 ж Сынып: 11 |
Мектеп: «Қ.И.Сатпаев атындағы негізгі орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты жөні: Сайфуллина Елсуйер Саматовна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Жарықтың дифракциясы.Дифракциялық торлар |
||||
Оқу мақсаты
|
11.6.1.5-Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру |
||||
Сабақтың мақсаты
|
-Сабақ соңында барлық оқушылар Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді тұжырымдау -Дифракциялық тордың толқын ұзындықтарын анықтау -Дифракциялық тор формуласын есеп шығаруда қолдану |
||||
Бағалау критерийі
|
-Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған көріністерді түсіндіреді -Дифракциялық тордың толқын ұзындықтарын анықтайды -Дифракциялық тор формуласын есеп шығаруда қолданады |
||||
Тілдік мақсаттар
|
Жарық дифракциясы, телескоп,Френель теориясы, диформациялық тор |
||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеасы бойынша Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысуы |
||||
Пәнаралық байланыс |
Математика |
||||
Алдыңғы білім |
Осы тақырыптың бастамасын 8-сыныпта жарықтың шағылуы, сынуы заңдарын қалыптастырған |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу тәсілдері |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы (0-10 минут) |
-психологиялық ахуал Шаттық шеңберінде тұрып, «Тамаша екен» тренингін өткіземін. Соңында «Өте жақсы!» Осы аталған және басқа да адамгершілік қасиеттер сіздердің бойларыңыздан табылғанына шын жүректен қуаныштымын деп өзім қортындылаймын. -топқа бөлу «Пазл» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін. Кесілген суреттерді пазл ретінде сәйкестендіріп топ құрады. -үй тапсырмасын тексеру «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Көрінетін жарық дегеніміз не? 2.Атом синусоиданың бір үзігін не деп атайды және қандай мағына береді? 3.Интерференция құбылысы қалай пайда болады? 4.Голограмма дегеніміз не? ҚБ « Бірін-бірі бағалау» |
«Шаттық шеңбер» әдісі «Пазл» әдісі
«Миға шабуыл» әдісі |
|||
Сабақтың ортасы (10-25 минут) |
Жаңа сабақ.Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру 1-тапсырма Жаңа сабақтың мағынасын «Айналмалы бекет» әдісі арқылы ашылады. Ол оқылым-тыңдалым-айтылым дағдыларын дамытады. Оқулықпен жұмыс.Мәтінді бірнеше бөліке бөліп, әр топқа бір бөлігі беріледі. Олар алдымен жеке-жеке оқып, түсініп, кейін топ ішінде талқылайды, бір-біріне түсіндіре отырып бөлікті жақсылап түсінеді, кейін өз тобында бірі қалып, қалғаны көрші топқа барады. Осылай ауыса отырып мәтіннің барлық бөлігі өзара түсіндіріледі. Мәтіндегі кездескен терминдерді тауып, анықтамасын дәптерге жазады. ҚБ: «Бірін-бірі бағалау» 2-тапсырма Тест тапсырмасы «Эллективті тест» әдісі 1.Дифракциялық тодың периоды мына формула бойынша анықталады: А) d=a+b В) αsinφ=mλ С) d=a-b Д)a=d+b 2.Френель дифракциясы дегеніміз: А) Сфералық толқындардың дифракциясы В) Жарық толқындардың дифракциясы С)Механикалық толқындардың дифракциясы Д)Ірі механикалық,ірі сфералық толқындардың дифракциясы 3. Дифракциялық тор бұл спектрлік құрал: А) Жарықты спектірге жіктейтін және толқын ұзындығын анықтайтын В) Жарық энергиясын анықтайтын С)Жарықты спектрге жіктейтін және жиелікті тікелей анықтайтын Д) Дисперсияны бақылайтын 4. Дифракциялық торда өте күшті ауытқиды: А) Қызыл сәулелер В) Жасыл сәулелер С) Күлгін сәулелер Д) Ақ жарықтар
ҚБ: «Өзін-өзі бағалау» Сергіту сәті «Атомдар мен молекулалар» әдісі 3- тапсырма: «Конверт» әдісі Есеп
ҚБ: «Топтық бағалау» |
Оқулық Мектеп Физика 11 сынып 2015 ж Тұяқбаева С. Ш.Насохова т.б Оқулық Мектеп Физика 11 сынып 2015 ж Тұяқбаева С. Ш.Насохова т.б Оқулық Мектеп Физика 11 сынып 2015 ж Тұяқбаева С. Ш.Насохова т.б |
|||
Сабақтың соңы (25-40 минут) |
Кері байланыс: «Шапалақ» әдісі Маған бәрі түсінікті- 1 рет Көп нәрсе үйрендім-2 рет Әлі де сұрақтарым бар – 3 рет Рефлексия: «Парталас көршіңе бір сөз таңда » -Сен жарайсың -Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын -Сенің мүмкіндігің оданда зор Үйге тапсырма: § 4.4 ;4.5 сұрақтарға жауап беру. Маңызды мәліметтерге ребус жасау |
Оқулық Мектеп Физика 11 сынып 2015 ж Тұяқбаева С. Ш.Насохова т.б |
|||
Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек қолдану көрсетпексіз? Сіз басқаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау –сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
Саралау сабақтын мақсатын басталып, тапсырмаларда, үй жұмысыда болды |
Бірін-бірі бағалау Өзін-өзі бағалау Шапалақ әдісі Топтық бағалау |
Психологиялық ахуал Сергіту сәті Қауіпсіздік ережесі |
Қосымша 1
Физика 11 сынып
Бөлім Тақырыбы
|
Толқындық оптика Жарықтың дифракциясы.Дифракциялық торлар |
Оқу мақсаты
|
11.6.1.5-Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану, талдау |
Бағалау критерийі
|
-Френель теориясын қолданып қылдан, саңылаудан пайда болған көріністерді түсіндіреді -Дифракциялық тордың толқын ұзындықтарын анықтайды -Дифракциялық тор формуласын есеп шығаруда қолданады |
Тапсырма 1 Дифакциялық торды толқын ұзындығы 590 нм жарықпен жарықтандырғанда үшінші реттік спектор 100 бұрышпен көрінеді. Екінші реттік 60 бұрышпен көрінетін жарықтың толқын ұзындығын табу керек. |
|
Бағалау критерийі |
дескриптор |
-дифракциялық тордың толқын ұзындықтарын анықтайды |
1.Дифракциялық тордың толқын ұзындығын анықтады 2.Дифракциялық тор формуласын есеп шығаруда қолданды |
Тапсырма 2 Үшінші реттік дифракциялық спектрде толқын ұзындығы 490 нм болатын төртінші реттік спектр сызығымен беттесетін сызықтың толқын ұзындығы қандай? |
|
Бағалау критерийі |
дескриптор |
-Дифракциялық тор формуласын есеп шығаруда қолданады |
1.Дифракциялық тордың толқын ұзындығын анықтады 2.Дифракциялық тор формуласын есеп шығаруда қолданды |
Тапсырма 3 Дифракциялық тордың бетіне нормаль бағытта монохроматты жарық түседі. Тордың периоды d=2 мкм. Осы тордың қызыл (λ=мкм) жарық түсу жағдайындағы беретін дифракциялық максимумының ең үлкен ретін анықтаңыз. |
|
Бағалау критерийі |
дескриптор |