Материалдар / Сабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып оқушылары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Мамыр 2021
443
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін

Тәрбие жөніндегі орынбасары К.Нақыпова

15.01.2021ж


Тақырыбы: « Дені саудың – жаны сау»
Мақсаты: Мектеп жасына дейінгі балаларды салауатты өмір сүруге қызығушылығын арттыру. Спортпен айналасудағы әртүрлі дене шынықтыру жаттығуларының әдістерін үйрену, оларды қолдану. Салыстыру арқылы балалардың ой-өрісін дамыту.
Іс – шараға қажетті құралдар: доп, жалау,  орамал, арқан.
Барысы:
Ұйымдастыру

Денсаулық — бар байлығың басыңдағы,
Жайнаған өміріңнің жасыл бағы
Қастерлеп аяласаң, мәпелесең,
Бойыңнан кетпес қуат жасыңдағы
Денсаулық қашаннан да алтынға тең,
Болады болашағың жарқын да кең.
Аңдамай жақын болсаң арсыздықпен,
Ойланып көп тасымай ақылға кел, — деп бүгінгі эстафеталық жарысымызды ашуға рұқсат етіңіздер.

Жарысымыз 2 командадан тұрады.
1 команда «Жас ұлан»
2 команда «Достық»

Жарысымызды бастамас бұрын әділ қазылар алқасын сайлап алайық.

1.К.Нақыпова

2. Е.Ержанов

Ал енді, сайысқа қатысушыларды қарсы алайық. Ортаға командаларды шақырамыз.

1  кезең-     Допты апарып қойып келесі әкелу

2  кезең-     Допты аяқ арасына қысып секіру

3  кезең-     Қаппен секіру

4  кезең-     Допты жоғардан беру

 5 кезең-     Допты аяқ арасынан беру

6 кезең-    Допты торға түсіру

7 кезең-    Скакалкамен секіру

8 кезең-    Арқан тартыс

Жүргізуші:Бүгін міне оң болып бәріміз жоғары боп күш – жігер намысымыз осылайша қуанышпен думандатып аяқталды халайық жарысымыз. Сөз кезегін әділқазыларға береміз.
Құттықтап,марапаттау.
Жүргізуші: Осылайша жарыс жолын тартамыз
Барлығымыз көңілді қайтамыз
Балаларды шынықтырған, жаттықтырған
Жаттықтырушы ағайға рахметімізді айтамыз!










Қазақстанның экономикалық географиялық жағдайы

10 сәуір 2013, Сәрсенбі

Категориясы: География

bibka

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экономикалық географиялық жағдайы (презентциясымен)

Мақсаты: Оқушыларды географиялық жағдайларға баға бере білуіне үйрету.
Экономикалық географиялық жағдаймен шаруашылықтың байланысын түсіндіре білу.
Экономикалық серіктестерге Қазақстанға әсерінің қаншалықты екенін ажырата білу.

Дамытушылық мақсаты: Экономикалық географиялық нысандарға қатысты негізгі жағдайларды жете түсіндіріп ойлау қабілетін арттыру. Көлік
жолдарының маңыздылығы мен қолайлы жағдайы.

Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Өткен сабақты еске түсіру.
1. Қаз. Респ. БҰҰ – на қай жылы қабылданды?
2. Қа. Респ. Қай материкте орналасқан?
3. Астана Ақмолаға қай жылы көшірілді?
4. Унитарлық мемлекет – дегенді қалай түсінесіз?
5. Делимитация дегеніміз не?

Жаңа сабақ: Экономикалық – географиялық жағдай – ол кәсіпорындардың елді мекендердің, аймақ – ң, елдің сыртқы экономикалық географиялық нысандарға қатысты алғандағы жағдай.
ЭГЖ – аумақты шаруашылық және әлеуметтік географиядағы негізгі түсінік. Оны зерттеуге кеңес географтары Н. Н. Баранский мен Н. М. Майоргойз көп үлес қосты.
ЭГЖ. Аумақты шаруашылық мақсатты игеруге қалалар мен жолдар салуға байланысты өзгеріп отырады. Көп жағдайда оның өзі қоғам арқылы жасалады.
- Бұл ұғым өте күрделі, өйткені ол физикалық – географиялық жағдайдың сипаттарын да қамтиды Мысалы (тауларға, өзендерге, теңіздерге климаттық белдеулерге қатысты орналасуы.)
Э. Г. Ж. қолайлы (пайдалы) немесе қолайсыз (пайдасыз) болуы мүмкін.
Э. Г. Ж.

Орталықта орналасу көбінесе қолайлы, ал шеткі жағдай қолайсыздау болып келеді.
Байланыс жолдарынан қашықта, «түкпірде орналасқан аудандардың жағдайы қолайсыз болып табылады. Оларды «Аюдың үңгірі» деп те атайды.
ЭГЖ ең алдымен көліктік жағдаймен, яғни шаруашылық байланыстарының көлік мүмкіндіктерімен анықталады. Әлемдік байланыс жолдары мен транзит мүмкіндігінің маңызы зор.
- Нарықтық жағдай негізі сауда серіктес жеріне қатысты жағдайды.
- Көршілік шекаралас елдерге қатысты жағдайды айқындайды.
Көршілік жағдайға баға бергенде көршілердің даму деңгейін, табиғи ресурстармен қамтамасыз етілуін, шығарылатын өнім құрамын еске алады.

Біздің еліміз Еуразияның ортасында әлемдік сауда жолдарынан оқшау.
Әлемдік экономиканың негізі орталықтары – АҚШ - тан, Жапониядан, аздап Еуропадан да қашықта орналасқан.

Темір жолдар асуы оңт. Шығыс шекараны кесіп өте алмайды. Бұл Үндістан мен Пәкістан сияқты ірі елдермен сауда жасауды қиындатады.
Орталық Азиядағы көршілермен шаруашылық байланысқа олардың даму дәрежесінің төмендігі кедергі жасайды.

- Негізгі қолайсыз жағдай – ашық теңізге шығу мүмкіндігінің болмауы (құрлық ішілік жағдайы)
Қазақстанның ЭГЖ – ның қолайсыздау жақтары осындай.
Дегенмен оның қолайлы тұстары да бар.
1. Еуропаны Шығыс және Оңтүстік шығыс Азиямен қосатын транзиттік жағдай. (Жолаушы және тауар).
2. Қаақстанның негізгі экономикалық серіктестері Ресей мен Қытайдың көрші орналасуы. Қаз - да шығарылатын өнімнің ¼ сатып алады.
Әзірге ЭГЖ – дың тиімсіз жақтары басым.
Қазақстан – транзиттік мүмкіндіктерді кеңейте отырып қолайлы ЭГЖ жасайды.
Қ. Р. тәуелсіздік алған жылдар ішінде дүниежүзілік мемлекеттер қоғамдастығының толық құқылы мүшесіне айналады.
Елді тиімді басқару жүйесін құрып, шекара мәселелерін шеше алды. Өзінің ЭГЖ - ын жақсартуға кірісті.

Сабақты қорытындылау:
1. ЭГЖ қолайсыз жақтары – шеткі жағдай, байланыс жолдарынан қашықта орналасуы (түкпірде) шаруашылық байланыстарының көліктік мүмкіндігі. Әлемдік сауда жолдарынан оқшау орналасуы.
Қолайсыз жағдайдың ең негізгісі – құрлық ішілік жағдайы (ашық теңізге шығу мүмкіндігінің болмауы.
2. Қолайлы жақтары: транзиттік жағдай, Ресей мен Қытайдың көрші орналасуы, Каспий теңізіне шығу жолы.
Үйге тапсырма:
Кескін картаға Республикамыздың Сол. Оңт. Бат. Шығ. Орт. Облыстарының аумақтарын түсіріп белгілеу.




ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Адам. Жер. Ғалам



құрылыстарын қозғалысын




тұрақты даму

Мектеп: Темір ауданы, Құмсай негізгі мектебі




Күні: 30.06.2017 жыл.

Мұғалімнің аты-жөні: Шахаманова Ә.Ә.

СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны: 20


Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Халық географиясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтау


Сабақтың мақсаты








Барлық оқушылар: Халықтың қоныстану заңдылықтарын біледі.









қозғалысын қозғалысын Экологиялық факторлар туралы біледі және




түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Халықтың жер бетінде таралуы мен қоныстану заңдылықтарын меңгереді


Бағалау критерийі

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді.

  • Халықтың қоныстану заңдылықтарын біледі

  • Дүниежүзіндегі халықтар мен олардың санын біледі

  • Халықтың тығыз орналасқан аймақтарымен танысады

Тілдік мақсат

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тақырыптар: Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету.

Оқылым: халықтың қоныстану заңдылықтарын оқып, меңгереді.

Тыңдалым: тақырып бойынша айтылған мәліметтерді талқылайды, шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар: Халықтың қоныстануы мен таралуын анықтап, жазбаша сипаттайды.

Негізгі терминдер мен ұғымдар: демография, демографиялық жарылыс, демографиялық саясат, этнос, нәсіл

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:

«қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік», «ынтымақтастық»

«өмір бойы білім алу».

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, тарих

Алдыңғы білім

Алдыңғы сыныпта өткен дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтайды

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Дереккөздер, Ресурстар

Сабақтың басы



Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында сыныпты «От», «Су», «Күн» суреттері арқылы топқа бөлу.

Оқушылар топқа бөлініп орындықтарға орналасқаннан кейін психологиялық мінездеме беру.

От. Қай кезде де, қандай жағдайда да от болып жанып, өз білімдерін насихаттай білетін жандар.

Су. Жандары жақсылықты сүйетін, көңілдері судай таза, жаңалықтарға жаны құмар оқушылар.

Күн. Жанындағыларға жылу сыйлап жарқырап жүретін сәуле шашып белсенділікпен жұмыс жасайтын топ.

-Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Табыс критерийлері: -нақтылық;

-белсенділік;

-бірлескен жұмыс;

-уақыт сақтау;

«Өткенге шолу»-Белсенді әдіс «Сәйкесін тап» стратегиясы арқылы материктер мен мұхиттарды сәйкестендіру.

Оқушыларды жауаптарының дұрыстығына қарай жетондар арқылы бағалау.

Суреттер










Түрлі-түсті қағаздар

Сабақтың ортасы








Интербелсенді тақтадан әртүрлі халықтардың, нәсілдердің суреттерін көрсетемін. Көру, талқылау арқылы сабақтың тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру.

1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс

І - топ: Жер бетіндегі халықтың саны және өсуі

ІІ - топ: Халықтың тығыздығы

ІІІ - топ: Демографиялық саясат

Әр топ өздеріне берілген мәтін бөлігін бөліп алып дайындалады. Әр оқушы берілген тақырыпша бойынша өзіне тиесілі мәтінді оқиды.

Смайликтер арқылы бағалау

2 тапсырма. "Көршіме айтамын"

Оқушылар отырған орындарында бір - бірімен жұп құрайды. Жұптағы бір оқушы конверттен берілген сұрақты оқып, белгілі уақыт ішінде ол сұраққа дайындалады. Белгі берілгенде жауап беруші көршісіне сұрағының жауабын айтып, талдайды.

3 тапсырма. Географиялық диктант

1. Жер шары халқының саны ..... қарқынды өсті.

/ ХХ ғасырда /

2. Халық санының қарқынды өсуі....... деп аталады.

/Демографиялық жарылыс /

3. Қазақстандағы алғашқы халық санағы...... жүргізілген.

/1897 жылы /

4. Халықтың ұдайы өсуін.... ғылымы зерттейді.

/. Демография /

5. Жер шары халқының бір шаршы шақырымға орташа тығыздығы .... келеді.

/. 40 адамнан /

6. Халық санын реттеу мақсатында.... жүргізіледі.

/. Демографиялық саясат /

7. Демографиялық жарылыс дегеніміз......

/Халық санының қарқынды өсуі/

8. Халық саны..... арқылы анықталады

/Халық санағы /

9. Демография...... деген мағына береді.

/. Халықты сипаттап жазамын/

10. Қазақстанда тәуелсіздік алғалы......... халық санағы жүргізілді.

/1999 жылы және 2009 жылы /

Бағалау: "От шашу" әдісі арқылы


Интербелсенді тақта


Суреттер

Оқулық 6 сынып

Постер


Қима қағаздар





Кеспе қағаздар

Сабақтың соңы



Кері байланыс. "Бағдаршам әдісі"

Бұл әдіс бойынша оқушыларға үш түрлі стикер таратылады. Сол бойынша оқушылар сабақты түсінген, түсінбегендерін білдіреді. Жасыл – мен жақсы түсіндім және басқаға да түсіндіре аламын

Сары – мен түсінемін, бірақ барлығын емес.

Қызыл – мен тығырыққа тірелдім, ештеңе түсінбей қалдым.

Оқушыдан интервью алу парағы

Оқушының аты - жөні:

Талқыланатын сабақ тақырыбы:

Сұрақтар

Оқушының жауаптары

1.сабақ сізге ұнады ма? өз пікіріңізді дәлелдеңіз.

2.сабақтың ең ұтымды жерлері қандай болды?

3. Сабақ тақырыбының сіз үшін қандай маңызы бар деп ойлайсыз?

4. Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?Неліктен?

5.Осы тақырып бойынша тағы да не білгіңіз келеді?

6. Сабақта қандай әрекеттер атқардыңыз?

7.Топ жұмысы қандай деңгейде өтті деп ойлайсыз?Неліктен?

8.Өз жұмысыңызға қанағаттанасыз ба?






Түрлі - түсті қағаздар









Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!