ЖТК ІІ деңгей
Сабақтың
тақырыбы: «Азық-түлік »
Сабақтың мақсаттары: 1.
Білімділік: Балалардың азық-түліктер
туралы түсініктерін кеңейту. Күнделікті қолданатын азық-түліктерді
жеке сөзбен дұрыс айтуға үйрету. Сөйлеу кезінде «азық-түліктер»
деген жалпылауыш сөзді қолдана білуге үйрету. Азық-түліктердің
қажеттілігі жайында түсінік беру. 2.
Дамытушылық: Артикуляциялық және ұсақ қол
моторикалырын, дұрыс тыныс алу қабілеттерін дамыту.
Ой-өрістерін, танымдық, шығармашылық қабілеттерін, топта
жұмыс жасау қабілеттерін дамыту. 3.
Тәрбиелік: Балаларды жинақылыққа,
еңбек сүйгіштікке, белсенді, тәртіпті болуға
тәрбиелеу.
Сабаққа қажетті көрнекі
құралдар: Тақырыптық суреттер,
артикуляциялық жаттығулар суреттері, жеке айналар, сүрткіштер,
үлестірмелі материалдар.
САБАҚТЫҢ
БАРЫСЫ
I.Ұйымдастыру кезеңі.
1.
Сәлемдесу. Балалар шеңбер
құрып:
Армысың
алтын күн,
Армысың
жер ана.
Армысың
көк аспан,
Армысыңдар достарым.
2.
Балалардың көңіл - күйлерін сұрау.
Жыл
мезгілі, апта күндері туралы сұрақтар қою. Жауаптарын тыңдап,
толықтарып отыру.
3.
Артикуляциялық жаттығулар:
«Бақа», «Піл», «Сусиыр»,
«Жалпақ тіл», «Күрекше», «Ине», «Сағат», «Футбол», «Әткеншек», «Ат
шауып келеді».
4.
Тынысқа арналған жаттығулар:
«Ыстық шәй»
І.Негізгі бөлім: Балаларға «Нан иісі» өлеңін
оқып беру. Балалардан өлеңде не туралы айтылғанын
сұрау.
Есіңде болсын,
балам,
Нан- қастерлі
тағам.
Қоқымын оның
шашпа,
Жерге
түссе,баспа.
(Балалар
суреттердің ішінен наның суретін көрсетеді)
-
Жарайсыңдар балалар! Бұл өлең жолдарында нан туралы айтылған екен.
Нанды қастерлеуіміз керек.
Нан –
ұннан жасалатын азық-түлік түрі. Яғни біздің бүгінгі сабағымыз
азық- түліктер туралы болмақ.
ІІ. Жаңа сабақ. Сурет бойынша
жұмыс. - Мынау сүт тағамдары: сүт,
айран, май, ірімшік, құрт. Бұл тағамдар үй жануарлыры сиыр, ешкі,
жылқыдан алынады. Яғни біз осы жануарлырды күтіп-баптасақ, олардан
біз сүт сауып алады екенбіз.
- Мынау
ұн тағамдары: бөлке нан, бауырсақ, тәтті тоқаш, торт. Бұл
тағамдарды біз бидай дәнін өңдеп, ұн жасап, ал ұннан түрлі нан,
күлшелер жасайды екенбіз.
- Мынау
өсімдік майы тағамдары: сұйық май, халва оларды біз – күнбағыс
өсімдігінен аламыз. – Ал мынау қант: қантты – қызылшадын өңдеп,
әзірлейді. т.с.с. басқа да тағам түрлерінің неден алынатыны жайлы
айтып, суреттен көрсете отырып түсіндіру.
Балаларға
азық-түлік дүкенінің суретін көрсетіп, дүкенде сатылатын
азық-түліктерді жеке-жеке атату.
- Балалар
қараңдаршы мынау -дүкен. Бұл дүкенде азық-түліктер
сатылады.
- Мынау
сүт тағамдары: сүт, айран, май, ірімшік, құрт.
- Мынау
ұн тағамдары: көлке нан, бауырсақ, тәтті тоқаш,
торт.
- Мынау
ет тағамдары: сиыр еті, қой еті, тауық еті,
шұжық.
- Мынау
тәттілер: кәмпит, шоколад, мармелад.
- Мынау
сусындар: шәй, алма шырыны, газдалған су.
ІІІ.
Сергіту сәті. «Он
саусақ»
Бір
саусағым тіпті де,
Ұстай
алмас жіпті де.
Екі
саусақ бірікті,
Ине колға
ілікті.
Үш
саусағым орамды,
Жүгіртеді
қаламды.
Өнерлі
екен он саусақ,
Қала
салсақ, жол салсақ!
І V.
Сабақты жалғастыру. «Дұрыстап
ойлан»
Бетін жумай
Жұматай
Нан жеп отыр
ұят-ай!
- Балалар, тамақ ішерде не
істеу керек?
- Жұматай не жеп
отыр?
«Жұмбақтар шешуін тап»
1.
Қардай аппақ,
Балдай тәтті-ақ
(қант)
2.
Сырты жасыл, қатты,
Іші қызыл, тәтті
(қарбыз)
3.
Құрғақ жерде сақтайсың,
Онсыз тамақ татпайсың. (тұз)
VІ. Қорытындылау:
- Балалар
сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма?
- Біз
бігін не үйрендік?
- Мына
дүкенде не сатылады екен? Атап беріңдерші.
- Мына
азық-түліктерді атап беріңдерші
- Осылардың барлығын біз бір
сөзбен не деп атаймыз?
Сабаққа белсене қатысқан
балаларды мақтап, мадақтап, бағалау.