Материалдар / Сабақ жоспары 11 сынып өзбек тілі "Буюк дашт хазиналари"

Сабақ жоспары 11 сынып өзбек тілі "Буюк дашт хазиналари"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары 11 сынып жаратылыстану бағыты өзбек тілі пәнінен ""Буюк дашт хазиналари сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қараша 2021
487
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мактаб:

Шыпан умумий урта мактаби

Ўқитувчи исми-фамилияси:

Д.Юлдашова

Куни :

13.10.2021

Синф : 11

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси:

Буюк дашт хазиналари

Мустақил ва ёрдамчи сўзлар. Луғат таркибининг таъсирчанлик қатлами.

Луғат таркибининг услубий қатлами. Оғзаки нутқ лексикаси.

Таълимий мақсадлар:

11.1.1 - турли жанрдаги (лекция, интервью, баҳс-мунозаралар, мақола, видеосюжет)матннинг асосий ва майда тафсилотли ахборотини тушуниш, муаллифнинг кўзқарашига (кириш йўриқномалар, атамашунослик)нисбатан танқидий муносабатини билдириш, мақсадга йўналтирилган аудиторияни аниқлаш;

11.1.2 - матн мазмунини жадвал ва чизмалар бўйича олдиндан шарҳлаш;

11.3.1 - тингланган, ўқилган ва аудиовизуал материал мазмунини батафсил ва қисқартирилган режалар, тўлиқ ёки қисқача ҳикоялаш, тезис, резюме, конспект, қисқача шарҳ, хабар, маъруза кўринишида баён этиш;

Дарс мақсади:

матн мазмунини жадвал ва чизмалар бўйича олдиндан шарҳлаш;

турли жанрдаги матннинг асосий ва майда тафсилотли ахборотини тушуниш;

тингланган, ўқилган ва аудиовизуал материал мазмунини батафсил ва қисқартирилган режалар, тўлиқ ёки қисқача ҳикоялаш, тезис, резюме, конспект, қисқача шарҳ, хабар, маъруза кўринишида баён этиш.

Ресурслар:

Слайд ва видеодарслар. “Иссиқ курси” “Жигсо”

Дарснинг бориши

Дарс босқичлар / дарс вақти

Ўқитувчининг ҳаракати

Ўқувчининг ҳаракати

Ресурслар ва баҳолаш

Дарснинг кириш қисми

3-5 дақиқа




Ташкилий қисм: Саломлашиш. Давоматни аниқлаш. Ўтилган дарсни сўраш

Иссиқ курси”

1.Абу Наср Форобийнинг “Фозил одамлар шаҳри” асарида кимлар ҳақида гапирилган экан?

2.Қозоғистоннинг ўтмиши қандай тарихга эга?

3. Одамларга нисбатан уларни бирлаштирувчи бошланғич асос нима?

Ўқитувчи ўтган дарс юзасидан савол жавоб ўтказиб бўлгач, мустаҳкамлайди, якунлайди ва янги мавзуга боғлайди.

Ўқувчилар бир-бирларига яхши кайфият тилайдилар

Ўтилган дарслар юзасидан саволларга жавоб берадилар:

Иссиқ курси” усули бўйича саволларга жавоб берадилар

Ўқитувчининг ўтган дарс юзасидан савол ва топшириқларида иштирок этади , синфдошларининг берган жавобларини тинглайди ва камчиликларини тўлдиради, мустаҳкамлайди, якунлайди ва янги мавзуга боғлайди.

Дарснинг асосий қисми

30-34 дақиқа

Ясалиини баён этинг

Янги мавзу: Буюк дашт хазиналари

Грамматик тил мақсадларига кўра:

Мустақил ва ёрдамчи сўзлар. Луғат таркибининг таъсирчанлик қатлами.Луғат таркибининг услубий қатлами. Оғзаки нутқ лексикаси.

5-машқ. Матнларни кўз югуртириб ўқиб чиқинг.

Матнолди топшириқлар:

1. Берилган расмни сўзлатинг.

2. Расм асосида матн мазмунини олдиндан шарҳланг

Ўқитувчи топшириқларни мустақил ҳолда бажаришларини топширади.

Топшириқлар

1. Матнга сарлавҳа қўйинг.

2. Матннинг умумий бўлим мавзусига қандай алоқаси бор? Фикрингизни изоҳланг.

3. Матн мазмуни бўйича қисқача шарҳ ёзинг. Синфга тақдим этинг.

4. Матндан мустақил ва ёрдамчи сўзларни кўчириб ёзинг, улардан сўз бирикмасини ҳосил қилинг.

5. Матндан 2-3 жумла ёзиб, морфологик таҳлил қилинг.

Гуруҳда ишлаш учун топшириқлар

6-машқ. Миртемирниниг “Бу – мен туғилган тупроқ” шеър матни билан танишинг. Матн услубини аниқланг.

1. Шеърий матннинг ҳар бир бандини гуруҳларда муҳокама қилинг.
2. Ҳар бир банднинг таянч сўзларини аниқланг. Таянч сўзлар иштирокида
очиқ ва ёпиқ саволлар тайёрланг. Матн ғоясини аниқланг.

3. Матн мазмунини ўз мулоҳазаларингиз билан бойитган ҳолда сўзлаб беринг. Синфга тақдим этинг.

4. Ушбу матнни Венн диаграммаси ёрдамида 5-машқда берилган матн услуби, типи, мазмуни, жумлаларнинг грамматик жиҳатлари билан таққослаб, ўзига хос ва ўхшаш томонларини аниқланг

Shape1

Ўзига хос томонлар

Shape3 Shape2

Ўзига хос томонлар

Умумий, ўхшаш томонлар



Иш дафтарларига сана ва дарс мавзусини ёзадилар. Матнолди топшириқларни бажаради ва саволларга жавоб беради

Очиқ микрафон” саволларига жавоб беради ва топшириқларни бажаради, жуфтликда ишлайди

Саволлар устида ишлаш жараёнида берган маълумотларида мавзунинг мазмунини очади. Бунда Мустақил Қозоғистон ва буюк дашт хазиналари ҳақида билганлари бўйича фикр алмашадилар.

Мустақил ишлаш

5-машқ. Матнларни кўз югуртириб ўқиб чиқинг.

Матнолди топшириқларни бажаради.

1. Матнга сарлавҳа қўяди.

2. Матннинг умумий бўлим мавзусига қандай алоқаси борлиги ҳақида фикрини изоҳлайди.

3. Матн мазмуни бўйича қисқача шарҳ ёзади. Синфга тақдимот тайёрлайди.

4. Матндан мустақил ва ёрдамчи сўзларни кўчириб ёзади, улардан сўз бирикмасини ҳосил қилади.

5. Матндан 2-3 жумла ёзиб, морфологик таҳлил қилади.

Гуруҳ билан топшириқларни бажарадилар

6-машқ. Матн билан танишади. Матн услубини аниқлайди.

1. Шеърий матннинг ҳар бир бандини гуруҳларда муҳокама қилади.
2. Ҳар бир банднинг таянч сўзларини аниқлайди. Таянч сўзлар иштирокида очиқ ва ёпиқ саволлар тайёрлайди. Матн ғоясини аниқлайди.

3. Матн мазмунини ўз мулоҳазалари билан бойитган ҳолда сўзлайди. Синфга тақдим этади.

4.Ушбу матнни Венн диаграммаси ёрдамида 5-машқда берилган матн услуби, типи, мазмуни, жумлаларнинг грамматик жиҳатлари билан таққослаб, ўзига хос ва ўхшаш томонларини аниқлайди.

Дескрипторлар

1.Матнларни ўқийди ва гуруҳда муҳокама қилади

2.Матн мазмунига мос сарлавҳа қўяди

3.Ўз мулоҳазалари бўйича тақдимот тайёрлайди.

4.Матнлар мазмунини “Венн диаграммаси” асосида таҳлил қила олади.

5. Матн мазмуни бўйича қисқача шарҳ ёзади. Синфга тақдимот тайёрлайди ва умумий бўлим мавзусига қандай алоқаси борлиги ҳақида фикрини изоҳлайди.

6. Матндан мустақил ва ёрдамчи сўзларни кўчириб ёзади, улардан сўз бирикмасини ҳосил қилади.










ҚБ (Бир бирини баҳолаш)









ҚБ (Ўз ўзини баҳолаш)



Дарснинг якуни

3-5 дақиқа


Уйга вазифа

Қайта боғланиш “БББ”

Берилган ҳар бир назарий маълумот бўйича тақдимот тайёрланг.

Билар эдим

Билдим

Билгим келади




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ