Сабақтың
тақырыбы:
Адамның дене
мүшелері.
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Каденова
К.М
Күні:
|
СЫНЫП: 1
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
1.2.3.1 адам денесінің негізгі
бөліктерін және олардың қызмет-терін
атау
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Адам денесінің негізгі
бөліктерін біледі. Адамның негізгі мүшелерінің қызметтерін
атайды;
Оқушылардың басым
бөлігі:
Адамдар
арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарын
анықтайды;
Кейбір
оқушылар: Адамның дене мүшелерінің
маңыздылығын біледі.
|
Тірек
сөздер
|
Қол- рука –
hand;
аяқ – нога –
Ieg;
адамның дене мүшелері
– части человеческого тело
- human
body
parts.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өнер, бейнелеу
өнері.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Психологиялық
дайындық
Мұғалім: —Екі көз не үшін
керек?
Оқушы: — Жақсыларды көру
үшін.
Мұғалім: —
Екі
құлақ не үшін
керек?
Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау
үшін.
Мұғалім: —
Екі
қол не үшін
керек?
Оқушы: — Елге көмек беру
үшін.
Мұғалім: — Екі аяқ не үшін
қажет?
Оқушы: — Шетте
жүрсең,
Туған жерге жету
үшін Мұғалім: — Ал басың не үшін
керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау
үшін.
Дұрыс балалар, олай
болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа
саулық тілеймін.
|
Оқушылар мұғалім
сұрақтарына жауап береді.
|
Жаңа
білім
|
Суретпен
жұмыс:
–
Суреттен кімдердің
сұлбасын көріп
тұрсыңдар?
(Шаш және киім үлгісі
бойынша.)
Әрбір сұлбаға назар
аударыңдар.
Бейнеленген
балалар сұлбасынан олардың
қандай іс-әрекет жасап тұрғанын
айтыңдар.
(билейді, бокспен шұғылданады,
саңырауқұлақ теріп жүр, доп ойнап
жүр).
–
Бұған қандай дене
мүшелері қатысады?
(Аяқ және қол қимылы, бас
бұру, дене иілуі.)
Оқушыларға бұл қимылдарды
қайталату, дене
мүшелерін атату: бас, мойын,
тұлға, қол, аяқ.
Оқушыларды қол, аяқ
бөліктерімен
таныстыру.
Есте
сақта!
Бас, мойын, дене, аяқ, қол –
адамның дене мүшелері. Қол –иық
белдеуі, аяқ – жамбас
белдеуі.
|
Оқулық,
суреттер.
|
Ортасы
|
Зерттейік. Адамның қандай дене мүшелері
бар?
Оқушының бойы толығымен сиятын
ұзындықтағы қағазға сұлба сыздыру.Ол үшін алдымен қағазды жайып
қоятын орынды таңдап алып, бір оқушыны сол қағазға жатқызу. Оған
қозғалыссыз жатуы керектігін түсіндіру. Оқушылар басынан бастап
оның дене кескінін кезекпен сызады. Қалған оқушылары үздіксіз сызық
шығу үшін маркерді бір-біріне береді. Дайын болған сұлбаны
қабырғаға іліп, әр дене мүшесі жазылған қағазды өз орындарына
жапсырады.
Сен білесің
бе?
Мүмкіндігі шектеулі
адамдар үшін Паралимпиада ойындары өткізіледі. Оған қазақстандық
спортшылар да қатысып, жетістіктерге жетуде. Лондонда өткен сайыста
Қабира Асқарова 65 килограмдық зілтемірді көтерді. Александр
Колядин Сочида өткен Паралимпиада оң аяғына жасанды сүйек
қойылғанына қарамастан, шаңғымен 20 километрді 1 сағат 4 минутта
жүріп өтті.
|
Қағаз және
маркерлер.
|
Сергіту
сәті
|
Оңға түзу
тұр,
Солға түзу
тұр.
Алға бір
адым
Артқа бір
адым.
Оңға
бұрылып,
Солға
үңіліп
Жоғары, төмен
қарайық,
Орнымызды
табайық.
|
Жаттығу
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
|
Топтық
жұмыс:
1
топ: Кластер жасау (қол,аяқ
бөліктері)
Иық, саусақтар,
жіліншік, білезік, тізе, сан, білек, шынтақ, башпай,
табан.
2
топ: Аяқ, қолға жасалатын
жаттығуларын ұйымдастырып сынып оқушыларына
жасату.
3 топ: Берілген адам сұлбасына
дене мүшелерінің атауы жазылған қима қағаздарды ретімен
жапсырады.
|
Ватман, маркер,
желім, қима қағаздар.
|
Бағалау
Кері
байланыс
|
3-4 оқушы кезек - кезек ыстық
орындыққа отырып сыныптастарының сұрақтарына жауап
береді.
|
Балмұздақтар арқылы
бағалау.
«Ыстық орындық»
әдісі.
|
Үйге тапсырма:
мазмұндау.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|