Мектеп
|
Шығыс Қазақстан облысы
білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша «№27 орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Сынып
|
2
«А»
|
Қатысқандар саны
-
|
Қатыспағандар
саны-
|
Мұғалім
|
Амирхасимова Гульнара
Аймухамбетовна
|
Пәні
|
Әдебиеттік
оқу
|
Күні
|
01.03.2021
|
Бөлім
|
Салт- дәстүр және ауыз
әдебиеті
|
Тақырып
|
Құлыншағым құлдырап.
Торы құлын (халық шығармасы)
|
Оқу
мақсаты:
|
2.2.6.1-кейіпкерлердің
сыртқы келбетін сипаттау, мінез- құлқы мен іс- әрекетін бағалау
2.2.9.1- сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан,
сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге
салу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар: Төрт түліктің
бірі құлын туралы жалпы мәлімет алады. Оқулықта берілген және
қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Өз бетінше жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Кейбір оқушылар:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Сілтемелер
|
Сергіту сәті «Қара жорға» https://www.youtube.com/watch?v=tLmhYawWYOQ
|
Тілдік
мақсат
|
Жаңа сөздер, сөз тіркестері
мен терминология:
Тұлпар,
құнан,бие,байтал,дөнен, бесті, арғымақ,
сәйгүлік
|
Алдыңғы
оқу
|
Қошақаны қойдың .
Қой
|
Ресурстар
|
1.Жалпы орта білім
берудің білім беретін пәндерінің үлгілік оқу бағдарламалары (2018
жылғы 10 мамырдағы №199 бұйрықпен
бекітілген)
2. Әдебиеттік оқу пәні
бойынша тақырыптық-күнтізбелік жоспар 2- сынып 2020-2021 оқу
жылы
3.Жалпы білім беретін
мектептің 2-сынып оқушыларына арналған әдебиеттік оқу оқулығы 3-
бөлім 55-56- бет Алматы «Атамұра»
2017
|
Құндылықтарды
дамыту
|
Малды құрметтеуді, қоршаған ортаны қорғауды
үйренеді. Малға қатысты ырым-тыйымдарды есте
сақтайды.
|
Оқу
мақсаты:
|
2.2.6.1-кейіпкерлердің сыртқы
келбетін сипаттау, мінез- құлқы мен іс- әрекетін бағалау 2.2.9.1-
сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден
табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге
салу
|
Бағалау
критерийі:
|
-Тапсырмаларды орындай
алады.
-Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Саралап оқыту
тапсырмалары
|
Ұжымдық
жұмыс
Жаңа тақырыптың
түсіндірілуі
|
Бірлескен жұмыс (2
тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс
жауапты ұсыну арқылы үйрету
|
Жеке
жұмыс
Зерттеу күнделігін
жүргізу
|
Сабақ
барысы
|
Оқытушының іс-
әрекеті
|
Оқушының іс-
әрекеті
|
Бағалау
|
ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылармен
амандасу
Психологиялық дайындық
Атам мені, «құлыным»-
дейді, Әжем мені, «ботам»-
дейді. Әкем мені, «шырағым»-
дейді, Анам мені, «қозым»-
дейді. Ал шынында мен
кіммін? Мен дарынды
баламын!
«Суреттер сөйлейді» әдісі
-
Тақтадағы суреттерге
назар аударайық. Қандай ортақ тақырып беруге
болады?
-
Дұрыс айтасыңдар. Төрт
түлік. Өткен сабағымызда төрт түліктің бірі қойдың төлі қошақан
туралы оқыған болатынбыз.
-
Енді мына сөздерді бірге
оқиық. (Арғымақ, сайгүлік, тұлпар)
-
Төрт түліктің қайсысына
қатысты айтылған сөздер?
-
Ендеше, бүгін сабағымыз
жылқының төлі құлыншақ жайлы болмақ. Құлыншағым құлдырап тақырыбы
бойынша «Торы құлын» халық шығармасымен
танысамыз.
Сабақтың мақсатымен
таныстыру
|
Оқушылар қайталап хормен
айтады.
Суреттерге қарай отырып
ортақ тақырыбын табады. «Төрт
түлік»
Тақтадағы сөздерді
оқиды.
|
Мадақтау
|
Төрт түлік
суреттері
А4 қағазына жазылған арғымақ,
сайгүлік, тұлпар сөздері
|
Сабақтың
ортасы
|
Білу және
түсіну
Мақал-мәтелдерді түсініп
оқы
Тұяқ тайға
жеткізер,
Тай құнанға
жеткізер.
Құнан атқа
жеткізер,
Ат мұратқа
жеткізер.
- Мына мақал-мәтелдерді
түсініп оқиық. Жылқы малына қатысты сөздерді сарамалдап
айтыңдар.
«Білгенге маржан» қосымша
ақпаратпен таныстыру
Жылқы
қазақ үшін ең құнды, қасиетті мал. Ол жасына, түріне
қарай: құлын, жабағы, тай, құнан, байтал, дөнен, бесті, бие,
ат, сәурік, айғыр деп
ажыратылады.
Бұрыңғы ел қорғаған ерлер
жылқы ішіндегі
таңдаулыларын жорға, жүйрік, тұлпар,
сәйгүлік, дүлдір, арғымақ
.. деп сипаттап, ерекше
бағалаған.
Тыңдалым.
Оқулықтағы «Торы құлын» халық
шығармасын аудиожазбадан
тыңдау.
Оқылым.
Өлеңді тізбектей
оқу.
«Ұйқасын тап» әдісі бойынша
өлең жолынан құлынды сипаттап тұрған сөздерді тауып
оқу.
|
Дескриптор:
Барлық
оқушы:
Мақал – мәтелдерді
түсініп оқиды.
Басым бөлігі: Мақал
мағынасын ұғады.
Кейбір
оқушылар:
өз ойын толық жеткізіп,
дәлелдейді;
Өлеңді тізбектей
оқиды.
Құлынды сипаттап тұрған
сөздерді теріп оқиды.
|
.
Бағалау «Үш
шапалақ»
|
Оқулық, суреттер,
таныстырылым.
Акт.
Оқулық
|
Сергіту
сәті
|
Сергіту сәті
«Қаражорға»
https://www.youtube.com/watch?v=tLmhYawWYOQ
|
Қимылды би ырғағымен қозғала
отырып бойларын сергітетін жаттығулар
жасайды.
|
|
.
|
|
Жазалым
Мәтіндегі сөздерді
пайдаланып, торы құлынды. Сипаттап
жаз.
Басы......
Жалы......
Көзі......
Саны........
Ерні ...... Құйрығы
.......
Жағы ....... Денесі
.........
Мойыны.......
Сабақты
бекіту
Ассоциация «Жылқы
туралы»
|
Торы құлынды сипаттап
жазады.
Дескриптор:
Барлық оқушылар:
Оқулықтан сипаттап тұрған сөздерді
табады.
Басым бөлігі: Тірек
сөздерді пайдаланып сөйлем құрап
жазады.
Кейбір оқушылар: Сын
есімге сұрақ қоя біледі.
Оқушылар жылқы туралы не
білетінін жазады
|
|
|
Сабақтың
соңы
Қорытынды
кезеңі
Рефлексия
|
Тест
жұмысы
Жеке
жұмыс
1.Қойдың
төлі
1)бұзау 2).құлын
3)қозы
2.Жылқының
төлі
1)бұзау 2)құлын
3)қозы
3.Жылқының сүтінен әзірленетін
тағамдар
1)қымыз 2)шұбат
3)айран
4.Құлынның жағы
қандай?
1)садақтай 2)қалақтай
3)жұлдыздай
5.Жылқы атауына қатысты
мақал-мәтелді тап
1)Тұлпар-ер
қанаты
2)Мал өсірсең,қой
өсір-
Өнімі оның
көл-көсір.
3)Нар жолында жүк
қалмас.
Өзін-өзі бағалау (дұрыс
жауабын көрсету)
|
Тест тапсырмасында
берілген сұрақтардың дұрыс бір жауабы номерін
көрсетеді.
Дескриптор:
Смайлк пайдаланып,
сабақты қаншалықты түсінгенін
анықтайды
|
« Ойлаудың бес гүлі
» әдісімен тест қорытындысын
бағалау
Өзін-өзі бағалау.
Бағдаршам
|
Тест сұрақтары, жазылған
цифрлар (1,2,3)
|
Үйге тапсырма
беру
|
55-56
беттер.
|
Күнделікке үй тапсырмасын
жазады.
|
|
|