Күні:
|
Сынып:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
|
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
|
Дизайн және технология
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ағашты механикалық
өңдеу барысындағы жұмысты
ұйымдастыру
|
Сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.1.6.1-Жобаланатын
нысанды дайындау барысында конструкциялық, табиғи және жасанды
материалдардың физикалық, технологиялық және механикалық
қасиеттерін анықтау және
салыстыру
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар
орындай алады: Заманауи технологиялық
машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын
зерттеу
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Заманауи технологиялық
машиналармен қауіпсіз жұмыс жасау жолдарын білу және
түсіну
|
Кейбір оқушылар
орындай алады: Қауіпсіздік техника
ережелерін және еңбек гигиенасын сақтау. Ағаш материалдарды білу,
олардың қасиеттері мен техникасын
өңдеу.
|
Бағалау
критерийлері:
|
•
Табиғи және жасанды материалдардың физикалық,
технологиялық, механикалық қасиеттерін
анықтайды
• Конструкциялық, табиғи
және жасанды материалдардың физикалық, технологиялық, механикалық
қасиеттерін салыстырады
|
Тілдік
мақсат:
|
Оқушылар орындай
алады: Диза́йн (от англ.
design — проектировать, чертить, задумать, а также проект, план,
рисунок) — көркемсурет және сәулет өнерінің өнеркәсіп бұйымдарының
ең үздік үлгілерін жасау және заттық ортаны үйлестіру шараларын
қамтитын бағытының атауы. Дизайн қызметінің ерекшелігі – әсем әрі
көркем жасалған тұтыну заттары мен бұйымдардың қоршаған ортаға
лайық үйлесімін жүзеге асырып, ұдайы олардың жаңа үлгілерін ойлап
табу.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Инструменты Instruments
Құралдар
Древесина Wood Ағаш
Бұл ағаш .......
Ағаштан алынған
пиламатериал ….
|
Пәнаралық
байланыстар
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Мақсаттылық, өмір бойы білім
алу.
|
Алдыңғы
оқу:
|
Оқушылар бұрын механизмін қозғалыс тетіктері және пайдалану
дағдысын қол электр құралдарын қауіпсіз ережелерін сақтай отырып,
жұмыс істеу.
Физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін,
конструкцияны ,анықтады және табиғи және жасанды материалдар мен
оларды қолдану саласын пайдалану.
Материалдық шығындарды
анықтап бұйымдарды дайындау. Бірнеше бөлшектерді қолдана отырып,
ажыратылатын және ажыратылмайтын
қосылыстару.
|
Жоспарланған
уақыт:
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесу.
Оқушылармен сәлемдесу.
Сабақтың мақсаты мен оқу критерийлерін
айту.
Топтасу.
Оқушылар топтарға
біріктіру.
1 топ- Дискілі электроара;
2 топ – электр сүргі;
3 топ – электр ара;
4 топ – электр
бұрғы.
|
Үлгілер
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушылармен жұмыс істеу
ережелері туралы әңгіме қозғау кесетін, колющими және басқа да
құралдармен, олардың тағайындау. Осыған тәртібін сақтау аспаптар
және жабдық
оқушыларға токар
станокта жұмыс істеу үшін қауіпсіздік ережелерін аударуға ұсыныңыз.
Қажет болған жағдайда мұғалім түзетеді және тармақтарын
толықтырады.
Тапсырма
Заманауи технологиялық
машиналармен қауіпсіз жұмыс жасауды
түсіндіріңіз.
Мысалы
Дескриптор
Білім
алушы
− заманауи техникалық
машиналар туралы
түсіндіреді;
− қауіпсіздік ережесін
сақтайды.
Тапсырма
Нысан дайындау үшін
конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардың физикалық,
технологиялық және механикалық қасиеттерін анықтап,
салыстыру
Мысалы
Дескриптор
Білім
алушы
− материалдардың
физикалық қасиеттерін
анықтайды;
− материалдардың технологиялық қасиеттерін анықтайды; −
материалдардың механикалық қасиеттерін анықтайды; − материалдарды
схема түрінде салыстырады.
|
Әр түрлі ағаш материалдар
материалдарды өңдеу үшін құрал-саймандар мен
жабдықтарды,
ағашты өңдеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша
нұсқаулық
ағаш өңдеу кезіндегі қауіпсіздік
техникасы
Материалдардың қасиеттері
ағаш материал қасиеттері
|
Сабақтың соңы
|
Бекіту тапсырмалары
Жұмыс орнын
тазалау.
Бүгінгі сабақта
оқушылардың не үйренгендігін сұрап
шығу.
Рефлексия
Жұмыс істеу кезінде
станокта ағаш өңдеу бойынша алған білімдерін келешекте аталған
тақырыптарды қолдануға болады.
|
|
Бағалау
|
Журналға жазылатын
комментарий жазылады
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
Оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
Қауіпсіздік техникасы
ережелері
|
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
_________________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
|
Қорытынды баға
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:_____________________________________________________________________________________
2:_____________________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:_____________________________________________________________________________________
2:_____________________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы
менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
1.____________________________________________________________________________________
2_____________________________________________________________________________________
|