Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты арнайы
лексиканың көмегімен заттардың тұтануға арналған сынақ нәтижелерін
ауызша салыстыра
алады
Термин сөздермен
жұмыс: атмосфера, озон, азот, инертті
газ , аэрозол, тропосфера
Негізгі сөздер
мен тіркестер: атмофера, тропосфера, азот,
көмір қышқыл газы
Айтылым:
окушылар өтіліген тақырып
бойынша бір-бірімен пікір
алмасады.
Тыңдалым: окушылар жаңа тақырып бойынша
материалды тыңдайды.
Оқылым: оқулықтағы мәтінді
оқиды.
Жазылым: Атмосфераның құрамының
диаграммасын сызу, мини хабарлама
жазады
|
Құндылықтарға
баулу
|
Мәңгілік ел жалпы ұлттық
идеясының аясында оқушыларды
топтық жұмыс арқылы бір біріне
құрметтеуге, жауаптарын тындауға, талдау
жасауға. ауаны қорғауға
баулу.
Талқылауға арналған
тармақтар:
Атмосфераның қай
бөлігінде тіршілік бар?
Қабаттардың биіктігі бойынша
қандай ерекшеліктері бар?
Сіз неліктен .........
екенін айта аласыз ба ?
Сіз неліктен атмосфера
құрамының әр түрлі болатынын білесіз
бе?
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Ұйымдастыру бөлімі.
Сәлемдесу.
Жақсы көңіл-күй
қалыптастыру.
Сабақтын мақсатымен
таныстыру.
Күтілетін нәтижені
аңықтау. Окушылар қорапшадағы әріптер алып 3 топка бөлу әріптерден
сөз құрастыру (газ, күн,
ауа).
Ой қозгау: Бүгін
топтардың атаулары өзгеше. Олардың арасында қандай ұқсастығы
бар?Бүгін сабақ не туралы деп ойласыз? Қандай тақырыпты
өтеміз?
Ф. «Қолпаштау» әдісі арқылы
«Жарайсын, Керемет»
|
Қорапша, термин
сөздер
|
Сабақтың
ортасы
Білу
10
мин
Түсіну
15
мин
Талдау
10
мин
Сабақтын
соңы
Рефлексия
Кері
байланыс
2
мин
|
1 – Тапсырма.
«Постер құру» әдісі:Топтық
жұмыс.
«Үш
шапалақ» әдісімен
бағалайды.
Атфосфера
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Атмосфера ұғымын
түсіндіреді.
|
Атмосфералық
ұғымдарды біледі;
|
2 – Тапсырма.
Жұптық жұмыс. 1. Диаграмма бойынша
атмосфера құрамы туралы мини хабарлама
жазу
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Атмосфера құрамын
графикалық түрде бейнелейді және маңызын
сипаттайды;
|
Атмосфераны құрайтын газдардың
пайыздық үлестерін диаграммада
көрсетеді
|
3 - Тапсырма.Жеке
жұмыс. «Семантикалық карта»
әдісі.
Таза ауаның
компоненттері
Компоненттер Мөлшері
%
Азот
78,08
Оттек
20,94
Аргон
0,93
Көміртегі диоксиді
0,03
Озон 0,00005
аз
Арасында кішігірім
гелий, метан,
криптона және сутегі
кездеседі 0,002 аз неон
бар
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Критерии: Атмосфера құрамындағы
газдардың мөлшерін талдайды, бір бірінен ажырата
алады..
|
Атмосфера құрамындағы
газдардың мөлшерін талдайды, бір бірінен
ажыратады.
|
Сыныпқа тапсырма «Бос
орынды толтыр» әдісі арқылы.
Оқушылар жасырылған ақпаратты
табуы керек
Ауа- бұл мына
газдардың қоспасы
/ | |
\
78% 21% 1%
0.03%
.
Оқушылар бос орынды
,толтыра отырып өз ойлырын ортаға салып, тақырыптың мағынасын
ашады
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Критерии: атмосфераның құрамдас
бөліктерін түсініп, маңызын
сипаттайды;
|
- кескінді пайдаланып, әр
қабаттың ерекшелігін талдайды, газдардың пайыздық үлестерін
біледі
|
«Қол
сигналдары» әдісі:
-
Бәрі дұрыс
(бас бармақ жоғарыға қарай
көтерілген);
-
Кейбір
тұстарды дұрыс емес (бас бармақ жанына қарай көрсетіп
тұр);
-
Көпшілігі
дұрыс емес (бас бармақ төменге қарай көрсетіп
тұр).
«Температураны
өлшеу» әдісі
Бұл әдіс оқушылар
тапсырманы қаншалықты дұрыс орындап жатқанын анықтау үшін
қолданылады. Ол үшін оқушы қызметін тоқтатып, мұғалім
оқушылардан: «Біз не істеп
жатырмыз?» деп сұрайды. Оқушы
жауаптарынан мұғалім олар қаншалықты тапсырманың мәнісін немесе оны
орындау ретін түсінгенін анықтай
алады.
Қағаздан жасалған
ұялы телефондарға оқушылар
сабақтың қалай
өткенін және қаншалықты
жемісті болғанын
досына SMS – арқылы жазып
білдіреді
Оқушылар жауап жазып
бүгінгі сабақтан алған білімдерін көрсетеді.
|
Оқулық 47-48
бет
АКТ құралдары,
презентация, Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
жинағы
Үлестірмелі
материал
Үлестірмелі
материал, стикер
Қима
қағаз,
Ұялы
телефон
|