Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспары :Бір түзу бойымен денеге әрекет ететін күштерді қосу. 7сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу |
Мұғалім: Джакимбаева Н.Ж. Күні: |
|||||
СЫНЫП: 7 ғ |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету; 7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
||||||
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||
Тілдік құзіреттілік |
Жаңа білім. Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу. |
|||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||
Пәнаралық байланыс |
Математика, қазақ тілі. |
|||||
Алдыңғы тақырып |
Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру |
|||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
Басталуы 2 минут Өткенге шолу 10 минут |
1.Оқушылармен сәлемдесу.Оқушыларды күштің атауы арқылы топтарға бөлу.Оқушылардың зейінін шоғырландыру I топ-Ауырлық күші; II топ- Серпімділік күші;III топ- Үйкеліс күші . «Суреттер сөйледі» әдісі. Интерактивті тақтада көрсетілген суреттер бойынша оқушылар топ болып физикалық әңгіме құрастырады. Яғни, әңгіме барысында физикалық құбылыстар мен заңдылықтарға сүйене отырып және физикалық шамалар мен өлшем бірліктерді пайдалана отырып әңгіме құрайды. «Кім алғыр?» ойыны 5 минут
11. Теңізде қандай тастар болмайды ? ( құрғақ) 12. Македонский заманындағы уақыт көрсеткіші немесе өлшеуіші болған не? ( тауық)Жазуға болатын химиялық элемент? ( Бор) |
I топАуырлық күші; II топ- Серпімділік күші; III топ- Үйкеліс күші
Интер белсенді тақта, слайдтар
|
||||
Ортасы 10 минут |
ІV. Жаңа тақырыпты бекіту.
«Ойлан, жұптас,талқыла»Деңгейлік
есептер:І. Жеке
жұмыс. (өзін-өзі бағалайды) сызбанұсқа дайындайды - 3 есептердің шығарылу жолын
талдайды – 2 |
Флипчарттар
|
||||
Сергіту сәті 2 минут |
Күшке арналған жаттығу |
|
||||
Аяқталуы 16 минут |
Сабақты
қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі
арқылы 1.Денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің
әрекетіндей әрекет жасайтын күш...................2.Егер екі күш
денеге бір бағытта әрекет ететін болса, онда.......3. Егер екі
күш денеге қарама-қарсы бағытта әрекет ететін
болса,.........4. Егер денеге мәндері бойынша тең,
қарама-қарсы бағытта әрекет ететін болса,................. 1. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта үш күш әрекет етеді: F1= 50Н; F2= 100Н; F3= 150Н. Олардың теңәрекетті күші неге тең? 2. Дененің қандай да бір нүктесіне әрекет ететін екі қүштің шамасы модуль бойынша 3 Н және 5 Н. Неліктен олардың теңірекетті күші 8 Н және 2 Н болуы мүмкін екенін түсіндіріңдер. 3. Төменде берілген массасы m білеушеге әрекет ететін екі күштің шамалары мен бағыттары бойынша олардың теңәрекетті күшін аңықтаңдар. Ол күш қай жаққа қарай бағытталған?A) F1= 10Н; F2= 10Н; Ә) F1= 3 Н; F2= 8 Н; Б) F1= 20 Н; F2= 50 Н; В) F1= 5 Н; F2= 15 Н; 4. Денеге бір түзудің бойымен үш күш әрекет етеді: F1= 6 Н; F2= 3 Н; F3= 9 Н. Теңәрекетті күші неге тең? Бұл есептің дұрыс төрт жауабы болуы мүмкін. Рефлексия: «БББ әдісі
» арқылы |
|
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? --Тапсырмалар оқушылардың деңгейіне қарай сараланды;-Деңгейі жоғары тапсырмаларды оқушыларға жүзеге асыру жоспарланды Оқу және сабақ мақсаттарына сәйкес тапсырмалар дайындауды;- Оқытудың белсенді әдістерін тиімді қолдануды жүзеге асыруға тырыстым. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Тапсырманы орындау барысында
оқушылар өзін-өзі, бірін- бірі, топпен бағалады;-«қорытынды
шығару және есте сақтау»әдісі-«жеке тұлғаға бағдарланған
тәсіл» |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
Рефлексия Сабақ оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар небілді?Сыныптағы ахуалқандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілгенуақыт ішіндеүлгердім бе? Менөз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен |
«Менің көңіл-күйім баспалдағы» Бұл тарауды рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
|||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылардың бір-бірін топ бойынша бағалауы сәтті болды 2: Жаңа сабақ бойынша оқушылар өз ойларын толық жеткізді Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Графикпен шығарылған есептер оқушыға өте түсінікті болды 2: Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосуға орай ұлттық ойындар сабақты толықтыра түсті .Мысалы: арқан тарту т.б. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |