Сабақ
тақырыбы:
|
Ежелгі
ата-бабаларымыз
|
Мектеп:
|
Күні
:
|
|
Мұғалімнің есімі: Бегалиева
А.Ж
|
СЫНЫП:
1б-сынып
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Оқу мақсаты:
|
|
|
|
|
Тірек сөздер:
|
көшпенді ел – кочевник – nomadic people;
көлік – транспорт –
transport;
әскер – армия – army; бостандық – свобода –
freedom.
|
Ресурстар:
|
Сабақ тақырыбына байланысты арнайы
таныстырылым, көлік түрлерінің суреттері, А3 көлеміндегі парақ,
маркерлер, стикерлер, «Көшпенділер» ойынына арналған музыкалық
композиция, сақ мәдениетінің заттары бейнеленген
суреттер.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
1.3.1.1 көрнекі
материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы
әңгімелеу
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс
әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
5 мин
Оқушыларды топқа
бөлу
2минут
|
Арайлап таң
атты,
Алтын сәуле
таратты.
Жарқырады
күніміз.
Жарқырайды
даламыз.
Қайырлы
таң,
Қайырлы күн,
балалар! ***
Балалар, бір біріміздің қолымыздан ұстап,
алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша,
қандай қуаыш!
Көлік түрлерінің суреттері барүлестірмелі
парақшалар арқылы топқа бөлінеді
|
Шаттық
шеңбері
|
Сабақтың
ортасы
7
минут
|
«Көшпенділер»
ойыны
«Көш қозғалды» дегенде келесі топпен орын
ауыстырасыңдар
«Көш қоныстанды» дегенде тоқтап
қаласыңдар
Осы ойын арқылы оқушылар жаңа
сабақ
жөнінде іршама түсінік
алады
|
Оқушылардың топпен
жұмысы
|
Сергіту
сәті
2минут
|
«Мен
қазақпын»
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
Аяқталуы
10
минут
|
«Көшпенді ел»
Әр топқа А3 қағаз бен маркер
беріледі
Тапсырма
Оқулықпен
жұмыс
Мына суретте кім
бейнеленген?
Бұл адамдар қалай тіршілік
еткен?
Шаруашылықтары
қандай?
Қандай көлік түрін пайдаланған? Деген
сұрақтарға жауап берулері керек.
Өз ойларын қағазға түсіріп, топпен
қорғайды.
Топпен жасаған жұмыстарын қабырғаға іліп, топ
ара жұмыстрын тексереді, үсыныстарынстикерге
жазады.
|
А3
қағаз
Маркер
стикер
|
Қызықты
тапсырма
7
минут
|
«Мен кіммін!»
Бұл айдарда қыздар өз аттарын кім екенін,
неліктен солай қойылғаны туралы
сұралады.
Томирис есімді қыздарды танитындары
сұралады.
Оқулықпен
жұмыс.
«Томирис деген
кім?»
Томирис Азия тарихындағы ең танымал
әйелдердің бірі, сақ ханшайымы. Ол жауларынан еш жеңілуді
білмегенКир патшасын жеңіп шығады. Аңызға сай Томирис өжет мінезді,
өте сұлу әйел болған
Видеоролик
Сыныптан кімнің есімі атақты адамдардың
есімімен аталғаны сұралады.
|
видеоролик
|
Сабақтың
соңы
5 мин
2 мин
рефлексия
|
Қорытындылау
Парқшаларға тірек сөздер жазылып ілінеді.
Оқушылар парақшаларды жинап топтасады.Әр сөз үш тілде
қайталанады.
«Сақтар-көшпенді халық» «Саки-кочевой народ»
«saks-nomadic people»
Бота Бейсенованың «Тұлпарым» әнін
шырқау
«Бас бармақ»
тәсілі
|
Парақшалар
Видео
үлестірмелер
|