Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А: Тірі ағзалардың қоректенуі | Мектеп: №53 мектеп-гимназия |
Күні:30.11.2018 Мұғалім:Усенбекова Ғ.Е |
Сынып: 7 «А» | Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | «Фотосинтезге қажетті жағдайлар» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.2фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу |
Сабақ мақсаттары | фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу-алынған нәтижелерді талдау |
Бағалау критерийлері | Сұраққа жауап береді, жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминологияқоректенукрахмал, нәруыз, қант, майфотосинтезхлоропластмезофиллборпылдақ паренхимабағаналы паренхимаэпидермислептесікфлоэма және ксилемаөткізгіш ұлпа жасушааралықтірек ұлпасыөткізгіш шоқ (жүйке) |
Құндылықтарды дарыту
| Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;ЫнтымақтастықӨмір бойы оқу |
Пәнаралық байланыстар | Физика (газ алмасу үдерісі)Химия (органикалық заттардың түзілуі) |
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялауMicrosoft PowerPoint |
Бастапқы білім
| Оқушылар 5-сыныптың «Жаратылыстану» пәні материалдары бойынша қоректенудің тірі ағзалардың басты қасиеттерінің бірі екенін білулері керек, фотосинтездің күн энергиясын пайдаланып, бейорганикалық заттардан органикалық заттарды түзетін үдеріс екенін түсінеді., |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басыҚызығушылықты ояту 5 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру«Сәлемдесу» жаттығуыМақсаты: қатысушылармен сәлемдесу, топқа энергия беру;Жаттығу барысы:Қатысушыларға шеңбер құрып тұруға және 4 топқа бөліну ұсынылады: «европалықтар», «жапондықтар» , «африкандықтар» және «италиандықтар». Кеійін әрбір қатысушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «европалықтар» қолдарын қысады, «жапондықтар» бастарын иеді, «африкандықтар» мұрындарымен, «италияндықтар» құшақтасады.
«Ыстық орындық» орындық әдісі(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.Жаттығудың сипаттамасы:Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады. | Әрбір қатысушы әр түрлі рольдерді болуы үшін, жаттығуды қайталауға болады.
«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық.
|
Сабақтың ортасы
10 мин
| Білу және түсінуОқушыларға сурет беріледі.Ортақ тапсырма: «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақырыптың мазмұнын ашады.(ТЖ)1-топ: Фотосинтез ұғымын сипаттаңдар.2-топ: Өсімдіктің тыныс алуы және қажетті жағдайлар?3-топ: Фотосинтездегі жарықтың, судың рөлі қандай? |
|
Сергіту сәті2 мин | «Шаттық ауа райы» ойыны | Оқушылар ойын ойнап сергіп қалады. |
20 мин | «Тірі ағзалардың қоректенуі» бөлімі бойынша жиынтық бағалау |
|
Сабақтың соңыОй толғаныс3 мин
| Бекіту: сабақ мақсатына оралуКері байланыс:
| Сабақтағы проблемаларкестесі
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіҚорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс |
Барлық оқушылар фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттейді.Көпшілік оқушылар зерттеу барысында алынған мәліметтерді талдайды.Кейбір оқушылар алынған нәтижелерін басқа жұптармен салытырып, қорытынды жасайды, өз жұмыстарын бағалайды. | Жеке жұмысты бағалауОқушының жеке ойын жеткізе алуы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ұсынуын бағалау Оқушының дербес жұмыс жасауы, көздеген нәтижеге қол жеткізуі
| Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: 2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |