Материалдар / сабақ жоспары. Химиялық формулалар бойынша есептеулер 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

сабақ жоспары. Химиялық формулалар бойынша есептеулер 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
І. 1.формуланы қолданып қосылыстағы элементтің массалық үлесін табу 2. Берілген массалық үлестер бойынша қосылыстың формуласын шығару ІІ. Комплексті қосылыстағы заттардың массалық үлесін табу. ІІІ. Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу мен элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығаруға өз бетімен мысал келтіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Желтоқсан 2021
1190
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Күні:


Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Химиялық формулалар бойынша есептеулер

оқу мақсаттары

8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару;

Сабақтың мақсаты

І.

1.формуланы қолданып қосылыстағы элементтің массалық үлесін табу

2. Берілген массалық үлестер бойынша қосылыстың формуласын шығару

ІІ.

Комплексті қосылыстағы заттардың массалық үлесін табу.

ІІІ.

Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу мен элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығаруға өз бетімен мысал келтіру

Бағалау критерийі

1. Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табады

2. Элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығарады

Ойлау дағдылары

білу,түсіну,қолдану

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:пәнге қатысты арнайы ұғымдарды лексиканың көмегімен ауызша сипаттайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Химиялық қосылыс,Химиялық қосылыстың массалық үлестері

Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер:

. - қосылыстың атомдық санын көрсететін шама

..... – салыстырмалы атомдық массаны өрнектейтін шама

..... – салыстырмалы молекулалық массаны өрнектейтін шама

Массалық үлесті табу үшін...................

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық, ,өмір бойы білім алу,жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім


7.1.2.10 -салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу;

7.1.2.16 -химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/ формулалық массасын есептеу;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

ресурстар

Сабақтың басы

3-мин

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Атом, молекула» ойыны арқылы 4 топқа бөлу.Ойнап жүріп ойлану.

Химиялық қауіпсіздік ережесін еске түсіру.

5 -мин

Өткен материалды еске түсіру. «Сенесің бе, сенбейсің бе?» әдісі. Оқушыларға екі түсті қағаз беріледі. Мұғалім тұжырымдарды оқиды, ал оқушылар «сенемін» - көк түсті, «сенбеймін»- қызыл түсті белгіні көтереді.

1.Химиялық формула – заттың құрамын химиялық элемент таңбалары және индекстер арқылы шартты түрде жазу.

2.Индекс –молекуладағы химиялық элемент атомының санын көрсетпейді.

3.Атомдардың немесе молекулалардың санын көрсету үшін коэффицент пайдаланылады.

4.Индекс - химиялық формуланың немесе элемент таңбасының алдына, ал коэффицент элемент таңбасының оң жағынан төменірек жазылады.

5.Тотығу дәрежесі – қосылыстарды тек иондардан тұрады деп болжап,есептеумен табылған шартты заряды.

6.Жай заттардың тотығу дәрежесі нольге тең.

7. салыстырмалы атомдық масса – Mr , ал салыстырмалы молекулалық масса -Ar белгіленеді.

ҚБ түсті үшбұрышпен бағалау

Жеті сұрақтың 7-уі,6-уы дұрыс болса- жасыл түсті үшбұрыш;

5-уі дұрыс болса – сары түсті үшбұрыш;

3,4-уі дұрыс болса – қызыл түсті үшбұрыш.


Слайд ,




Түсті белгілер


Shape2 Shape1






Shape3



Shape4



Shape5




Сабақтың ортасы

20мин










































10 мин

Мұғалім сабақтың тақырыбын ашу үшін «Артығын тап» әдісін қолданады. Мақсатты анықтайды.

Оқушылар таныс емес шаманы анықтайды : N. Ar. Mr. W

Мәтінмен танысу .«Түртіп алу» әдісі

Мұғалім шамамен танысу үшін кітаппен жұмыстану керектігін айтады.

Оқушылар жаңа тақырыпты оқулықтан оқиды, қажетті анықтамалар мен өрнекті түртіп алады.

Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабақ талданады.

Суреттен не байқап тұрсыздар? Оқушылар өз ойларын білдіреді.

ҚБ қызыл шеңбер беріледі.

Тапсырмалар

1-тапсырма : Жеке жұмыс.

Мұғалім тапсырманы орындау алгоритмін ұсынады.

Оқушы берілген нұсқаны алгоритмді қолдана отырып шығарады.

1-нұсқа«Калий - марганец - о - төрт»

2-нұсқа: «Алюминий –екі-о-үш»

3-нұсқа: «кальций –о-аш-екі»

4-нұсқа: «аш-екі-эс-о- төрт»

1-қадам: берілген мәліметті пайдаланып заттың химиялық формуласын жаз.

2-қадам: заттың салыстырмалы молекулалық массасын тап

3-қадам: заттың құрамындағы әр элементтің массалық үлесін (%) формуланы қолданып есепте.

ҚБ жасыл түсті шаршы –үш қадамды толық орындағандарға

сары түсті шаршы – екі қадамды орындағандарға

қызыл түсті шаршы – бір қадамды орындағандарға

Динамикалық үзіліс (2 мин). «Сыңарыңды тап» ойыны

Мұғалім пайызы жазылған элементтерді оқушыларға таратып, сыңарын тауып жұптастырады және түзілген оксидтердің негіздік және қышқылдық оксидтер болып екі топқа бөледі.

Ca(71%), О(29%), Mg (60%) , О(40%), Na(74 %), О(26%) ,

K(83%), О(17%) , AI (53%), О(47%) , Cu(80%), О(20%),

H(11%), О(89%), S(50%), О(50%), C(27%), О(73%)

Si(47%), О(53%), N(30%) , О(70%), P(44%), О(56%)

ҚБ сары түсті шеңбер беріледі

2-тапсырма: Жұптық жұмыс

Мұғалім элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын табуға есеп береді.

Оқушы есепті жеке орындап,жұпта талқылайды.
1-нұсқа. Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% - стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% күкірт болса, молекулалық формуласы қандай?

2- нұсқа. Сізді құмырсқа шаққанда шаққан жеріңіз құмырсқадан бөлінетін қышқылдың әсерінен ашиды. Ол қышқылдың құрамында: 26, 09% - көміртегі, 4, 35% - сутегі, 96, 50% - оттегі бар болса, қышқылдың формуласы қандай?
3-нұсқа. "Барий ботқасы" деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% барий, 13, 73% - күкірт, 27, 47% - оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай?

4-нұсқа. Таза күйіндегі гематит минералының молекула құрамында 70 % темір, 30% оттек болады деп есептеп , қарапайым формуласын табыңдар.

ҚБ жасыл түсті бесбұрыш - молекулалық формуланы дұрыс тапса ;

Сары түсті бесбұрыш – формулаға қойып есептей алса;

Қызыл түсті бесбұрыш – есептің шартын жазса.


3- тапсырма : Мұғалім комплексті қосылыстағы заттардың массалық үлесін табуға есеп береді. Оқушы алдымен тапсырманы жеке орындап, кейін жұппен және топпен талқылайды.


Тотияйнның (CaSO4 *5H2O) құрамындағы заттардың массалық үлесін табыңыз.

ҚБ жасыл түсті жұлдызша – есепті толық шығарғандарға;

Сары түсті жұлдызша – бір заттың массалық үлесін тапса;

қызыл түсті жұлдызша–салыстырмалы молекулалық массаны таба алса ;









Оқулық 28–бет

15-сурет

Shape6







Қосымша №1


Shape7

Shape8



Shape9











Shape11 Shape10

71%

Са



Shape12

29%


Shape13

О



Shape14





қосымша №2


«Химия анықтамалығы» журналы

«Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру тапсырмалары

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!