Материалдар / Сабақ жоспары: Жуан және жіңішке жұп дауыстылар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары: Жуан және жіңішке жұп дауыстылар

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сыныпқа арналған сабақ жоспары
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Тіл және сөйлеу

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

19 – сабақ. (Ана тілі. Оқулық 28 – 29 бет, «Атамұра» баспасы, 2021 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу;

1.4.3.1.сөйлемді бас әріптен бастап жахып, соңына тиісті тыныс белгіні қою.

Сабақтың мақсаты

  • Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту және есте сақтау арқылы жазады

  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қояды.

Құндылық

  • Талап: Сыни және креативті ойлау

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы



Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылармен амандасу

2.Оқушыларды түгендейді

3.Көңіл - күйіміз қалай?

4.Ендеше сабағымызды бастайық?


1.Оқушылар мұғаліммен амандасады

2.Кезекші оқушыларды түгендейді

3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!

4.Оқушылар сабаққа зейінін салады



Керемет!


Рисунок 1

ұйымдастыру



Ұжым ережесі





Алдағы білім

5 минут

Ұжымдық жұмыс ережесі

  • Сабақта бір - бірімізді : Сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Сабақта уақытты: Үнемдейміз!

  • Сабақта тапсырмаларды: Нақты, дәл жауап береміз!

  • Сабаққа қатсықанда: Шапшаңдықты, тапқырлықты көрсетеміз!

Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!


18 -сабақ. Жуан және жіңішке жұп дауыстылар

3 жаттығу

Ұн

Үн

Қапта ұн

Құста үн

Ескен Елубай

Ұстаз сабақты қорытындылайды




Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды





  • Алдағы білімді пысықтау

Жатқа жазады

Ұн

Үн

Қапта ұн

Құста үн

Ескен Елубай











Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз»

Жарайсың!

Жақсы!

Талпын



ұжым




Рисунок 2

29 -бет


Сабақтың

ортасы




Ұжымдық жұмыс

10 минут








Қызығушылығын ояту


Қаңтардың отызы

Сынып жұмысы

19 – сабақ. Диктант

Сабақтың мақсаты:

  • Дыбыс және әріп туралы;

  • Дыбыстардың дауысты және дауыссыз болатынын;

  • Дауысты дыбыстардың жуан және жіңішке болатынын білетін боласың;

  • Дыбыс түрлерін ажыратуды үйренесің



Ереже

Сөздегі дауысты дыбыстар жуан болса, сөз жуан айтылады: айна, жылқы, сауысқа


Ереже

Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса, сөз жіңішке айтылады: үй, көгершін, өнер


Күн ретін айтады



Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді



  • Жаңа сабақты ұғынады

Дыбыстар екіге бөлінеді - дауысты және дауыссыз дыбыстар.

Дауысты дыбыс екіге бөлінеді жауан жіңішке

Жуан: а, о, ы, ұ

Жіңішке: ә, е, ө, ү, і





  • Сөздегі дауысты дыбыстар жуан болса, сөз жуан айтылады

  • Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса, сөз жіңішке айтылады






















Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз»

Жарайсың! Жақсы!

Талпын!




















Оқулық

29 – бет

Рисунок 4

ТРисунок 10 әжірбие

10 минут

Ұжымдық жұмыс




















ҰРисунок 13 жымдық жұмыс

10 минут




1-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

Тыңдалым; Айтылым;

«Миға шабуыл»

Сұрақтар:

  • Дыбыс пен әріптің айырмашылығы қандай?

  • Сөз дегеніміз не?

  • Қыс сөзінде неше әріп, неше дыбыс бар?

  • Сөйлем деген не?


  • Сөйлем соңында қандай тыныс белгілері қойылады?


Жазылымға дайындық:

  • Қазір қай ай?

  • Ауа райы қандай?

  • Қыс келбеті қандай екен?

  • Қаңтар деген сөздің айтылуы да, жазылуы да бірдей екеніне назарларын аударту.

  • Ендеше, қазір сендер «Қаңтар» деген тақырыпта диктант жазасыңдар. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.



2-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

Тыңдалым; Айтылым; Жазылым;

«Көркем жаз» әдісі

Жазылым кезеңі.

Мұғалім мәтінді бір орында тұрып оқиды. Мәтінді дауыстап, асықпай оқып шығады. Сосын оқушылардан мәтінде кездескен мағынасы түсініксіз сөздер жайлы сұрайды. Оқушы жауаптарынан соң, сөздік жұмысы жүргізіледі. Жазылуы қиын сөз болған жағдайда тақтаға жазып қоюға болады. Мұғалім сөйлемді толық оқып береді. Содан кейін сөйлемнің алғашқы сөзінен бастап сөзді бір рет қана оқиды (бір сөзді екі немесе бірнеше рет қайталауға болмайды).

Сөйлем аяқталған соң, балалардың жазып үлгерген,

үлгермегенін тексеру үшін сөйлемді бір рет қайта оқиды. Тыныс белгісі қойылатынын хабарламайды. Сөйлем ұғымының ережесі оқушыларға таныс болғандықтан, мұғалімнің дауыс ырғағынан байқап, тыныс белгісін өздері қойып отырулары қажет. Егер кейбір тыныс белгілері өтілмеген ережеге сәйкес келсе, мұғалім ескертіп айтады. Мәтін аяқталғаннан кейін, басынан бастап толық бір рет оқып шығады.

Мұнда оқушылар өздерінің жазған жұмыстарын тексеруге мүмкіндік алады.


Дескриптор:

сөйлемді бас әріптен бастап жазады;

тиісті тыныс белгісін қойып жазады





  • Сұрақтарға жауап береді

  • Дыбысты естиміз айтамыз, ал әріпті көреміз жазамыз

  • Сөз дыбыстардан тұрады

  • Қыс – 3 дыбыс, 3 әріп

  • Сөлем деген - әр алуан сөздердің өзара тіркесіп келіп, тиянақталған ойды білдіруі.

  • Сөйлемнің соңында нүкте қойылады


  • Қазір қыс айы

  • Ауа – райы суық

  • Қыстың келбеті керемет, табиғаты тамаша



«Қыс» суретіне назар аударып, қыс келбеті суреттелген бейнекөріністі тамашалайды.















Диктант

«Қаңтар»


Қаңтар айы келді. Жер бетін ақ қар басты. Айнала ақ көрпе жамылды. Аяз бет қариды. Далада жүрсең, кірпігіңе қырау тұрады. (20 сөз)



Түсіндірілетін сөздер: қырау, қариды.



  • Мәтінді екінші рет тыңдайды.

  • Жеке-жеке сөйлемді тыңдап жазады

  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.

  • Тиісті тыныс белгілерін қояды.








Қ.Б.

Өте жақсы! Жарайсың! Мадақтау





Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!