|
Бөлім |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің ТАӘ |
Жәмешова А.Б |
|
|
Күні |
12.09.2023ж |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.4 – қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жылдамдық, орташа жылдамдық шамаларының физикалық мағынасын біледі, түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Жылдамдықты өмірмен байланыстыра алады. Кейбір оқушылар: Жылдамдықтың бірліктерін ХБЖ-ін меңгере отырып, есептер шығаруда қолдана алады |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. |
|
|
|
|
5 мин |
Үй жұмысын "Ия немесе жоқ" әдісі бойынша тексеру 1 қатар: 1. Механикалық қозғалысты сипаттау үшін қозғалыс траекториясы, орын ауыстыру және жүрілген жол деген ұғымдар да енгізіледі. (ия) 2. Дене кезкелген тең уақыт аралықтарында ұзындығы бiрдей жол жүрсе, ондай қозғалыс бiрқалыпсыз қозғалыс деп аталады. (жоқ)
3. 4. Таңдап алынған санақ денесімен байланысқан координаталар жүйесі мен сағаттар тізбесі механикада санақ денесі деп аталады. (жоқ) 5. Жүрілген жолды (дененің орналасу күйін) анықтау үшін тікбұрышты декарттық координаталар(x, y, z)жүйесі қолданылады. (ия) 2 қатар: 1. Үлкен денелердің де, кіші денелердің де қозғалысын табиғи құбылыс ретінде физиканың механика деп аталатын арнайы бөлімі зерттейді. (ия) 2. Дене кей жағдайда тұтас қозғалмай, оның жеке бөлiктерi ғана қозғалуы мүмкiн. (ия) 3. Механикалық қозғалысдеп дененiң уақыт өтуi не қарай басқа денемен салыстырғанда орны ның өзгеруiн айтады. (ия) 4. Қозғалыс траекториясының ұзындығын метр деп атайды. (жоқ) 5. Жүгілген жол – скалярлық шама; әдеттеоны «t» әрпімен белгілейді. (жоқ) 3 қатар: 1. Бірбіріне қатысты бірқалыпты түзусызықты қозғалатын барлық санақ жүйелері инерциялық санақ жүйелері болып табылады. (ия) 2. Пойыз темiржолдың түзу тегiс бөлiгiнде бiрқалыпты қозғала алмайды. (жоқ) 3. Дене кезкелген тең уақыт аралығында әртүрлi жол жүрiп өтсе, ондай қозғалысты бiрқалыпсыз қозғалыс деп атайды. (ия) 4. Бiрқалыпты және бiрқалыпсыз қозғалыстарды қандай тәжiрибе жасап бақылауға болмайды? (жоқ) 5. Әртүрлі санақ жүйелеріндегі механикалық қозғалыстарды зерттей келіп, Галилей салыстырмалылық туралы тұңғыш рет ғылыми қорытынды жасады. (ия) |
Дескриптор -Оқушылар бірөалыпты және бірқалыпты емес қозғалыс түрлерін аджырата алады -Механикалық қозғалысты сипаттай алады -Сұрақтарға жылдам жауап бере алады. |
Мадақтау
|
Кеспе қағаздар презентация |
|
15 мин |
Жаңа сабақ
Есепті шығару жолы көрсетіледі
|
Оқушылар жаңа сабақты мұқият тыңдайды. Дәптерге керекті мәліметтерді жазады. Қосымша сұрақтарға дайындалады. |
Мадақтау
|
Презентация |
|
12 мин |
Жеке жұмыс:
|
Дескриптор -Қозғалыстың түрлерін ажырата алады -Берілген формуланы есепте қолдана алады -ХБЖ -ға келтіре алады |
1-10 балл |
Карточкалар |
|
|
Есеп шығару: 2.1 жаттығу №3,4,5,6 |
|
|
|
|
3 мин |
Үйге тапсырма: 2.1 жаттығу №6 |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Жылдамдық және орташа жылдамдық"
Сабақ жоспары "Жылдамдық және орташа жылдамдық"
|
Бөлім |
Денелердің өзара әрекеттесуі |
|
|
Педагогтің ТАӘ |
Жәмешова А.Б |
|
|
Күні |
12.09.2023ж |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.4 – қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жылдамдық, орташа жылдамдық шамаларының физикалық мағынасын біледі, түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Жылдамдықты өмірмен байланыстыра алады. Кейбір оқушылар: Жылдамдықтың бірліктерін ХБЖ-ін меңгере отырып, есептер шығаруда қолдана алады |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. |
|
|
|
|
5 мин |
Үй жұмысын "Ия немесе жоқ" әдісі бойынша тексеру 1 қатар: 1. Механикалық қозғалысты сипаттау үшін қозғалыс траекториясы, орын ауыстыру және жүрілген жол деген ұғымдар да енгізіледі. (ия) 2. Дене кезкелген тең уақыт аралықтарында ұзындығы бiрдей жол жүрсе, ондай қозғалыс бiрқалыпсыз қозғалыс деп аталады. (жоқ)
3. 4. Таңдап алынған санақ денесімен байланысқан координаталар жүйесі мен сағаттар тізбесі механикада санақ денесі деп аталады. (жоқ) 5. Жүрілген жолды (дененің орналасу күйін) анықтау үшін тікбұрышты декарттық координаталар(x, y, z)жүйесі қолданылады. (ия) 2 қатар: 1. Үлкен денелердің де, кіші денелердің де қозғалысын табиғи құбылыс ретінде физиканың механика деп аталатын арнайы бөлімі зерттейді. (ия) 2. Дене кей жағдайда тұтас қозғалмай, оның жеке бөлiктерi ғана қозғалуы мүмкiн. (ия) 3. Механикалық қозғалысдеп дененiң уақыт өтуi не қарай басқа денемен салыстырғанда орны ның өзгеруiн айтады. (ия) 4. Қозғалыс траекториясының ұзындығын метр деп атайды. (жоқ) 5. Жүгілген жол – скалярлық шама; әдеттеоны «t» әрпімен белгілейді. (жоқ) 3 қатар: 1. Бірбіріне қатысты бірқалыпты түзусызықты қозғалатын барлық санақ жүйелері инерциялық санақ жүйелері болып табылады. (ия) 2. Пойыз темiржолдың түзу тегiс бөлiгiнде бiрқалыпты қозғала алмайды. (жоқ) 3. Дене кезкелген тең уақыт аралығында әртүрлi жол жүрiп өтсе, ондай қозғалысты бiрқалыпсыз қозғалыс деп атайды. (ия) 4. Бiрқалыпты және бiрқалыпсыз қозғалыстарды қандай тәжiрибе жасап бақылауға болмайды? (жоқ) 5. Әртүрлі санақ жүйелеріндегі механикалық қозғалыстарды зерттей келіп, Галилей салыстырмалылық туралы тұңғыш рет ғылыми қорытынды жасады. (ия) |
Дескриптор -Оқушылар бірөалыпты және бірқалыпты емес қозғалыс түрлерін аджырата алады -Механикалық қозғалысты сипаттай алады -Сұрақтарға жылдам жауап бере алады. |
Мадақтау
|
Кеспе қағаздар презентация |
|
15 мин |
Жаңа сабақ
Есепті шығару жолы көрсетіледі
|
Оқушылар жаңа сабақты мұқият тыңдайды. Дәптерге керекті мәліметтерді жазады. Қосымша сұрақтарға дайындалады. |
Мадақтау
|
Презентация |
|
12 мин |
Жеке жұмыс:
|
Дескриптор -Қозғалыстың түрлерін ажырата алады -Берілген формуланы есепте қолдана алады -ХБЖ -ға келтіре алады |
1-10 балл |
Карточкалар |
|
|
Есеп шығару: 2.1 жаттығу №3,4,5,6 |
|
|
|
|
3 мин |
Үйге тапсырма: 2.1 жаттығу №6 |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















