Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
сабақ жоспары моңғолджар әлемі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Дүниежүзі тарихы, 6 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар № 12.2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Моңғолдар әлемдік империяны қалай құрды?
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
||
Сабақ мақсаттары |
Моңғол шапқыншылығының үдерісін зерттеу |
||
Бағалау критерийлері
|
|
||
Тарихи концепт (фокус)
|
себеп және салдар |
||
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: жазба жұмыстарын орындау. Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Пәнге тән лексика мен терминология: Моңғолдар, Шыңғыс хан, түмендер, «Жасақ», жарлық, басқақтар. Жағымды және қажетті жағдайлар, алдыңғы жағдайлар, католизаторлар, әлеуметтік, экономикалық және саяси себептер/ факторлар, ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді себептер/ факторлар
Ең маңызды өзгеріс немесе жетістік ... болған. Оң аргументтер: Ең маңызды себеп ретінде.......... болды Қолдау фактілері: Біздің есебіміз бойынша, себеп.......болды Қарсы аргументтер: Бұл сәтті болмады,себебі.... Басқа да себеп түрлері болды, мынандай сияқты...... Қорғауға бағытталған: Біздің ойымызша Х ең маңызды, Ү қарағанда, себебі..... Егер Х оқиғасы болмағанда, онда мүмкін еш уақытта Ү орын алмас еді. |
||
Құндылықтарды дарыту
|
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
||
Пәнаралық байланыстар |
География (кескін карта) |
||
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады. |
||
Бастапқы білім |
Оқушыларда ислам діні туралы жалпылама білімдері болуы мүмкін. |
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 0-2 |
1. Сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқу құралдары |
|
||||||||
|
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау 2-5 |
БЫМ/Б
Оқушыларға қызығушылықты оятушы материалды көрсету. Оқушылардың назарына тұлғалар көрсетілген (Шыңғыс хан. Құбылай, Батый) Біз бүгінгі сабағымызда не туралы сөз қозғамақпыз, қалай ойлайсыңдар?
|
Презентация |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс түрі Зерттеу жұмысы 5-15 15-25
25-35
35-40 |
Мұғалім Қытайдағы Құбылай ханның реформалары туралы әңгімелейді. (Т) Мұғалім топтарға ақпарат жазылған парақтарды таратады. Оқушылар топтарда әр мемлекеттерде моңғол шапқыншылығынан кейін орын алған өзгерістерлі анықтайды. 1–топ ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қазақстан мен Орталық Азияда орын алған өзгерістерді анықтайды. 2–топ ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Орыс мемлекетінде болған өзгерістерді анықтайды. 3-топ ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қытай мемлекетінде орын алған өзгерістерді анықтайды. Презентация және топтардың өздерін бағалауы. Дескрипторлар: Саяси өзгерістерді анықтай отырып 2 мысал келтіреді Экономикалық өзгерістерді анықтап 2 мысал келтіреді Мәдени өзгерістерді анықтап 2 мысал келтіреді Нақты аргументтер ұсынады
(Т) Оқушылардан моңғол шапқыншылығының хронологиясын құруды сұраңыз, хронологияда негізгі кезеңдер көрсетілген моңғол шапқыншылығы, Қазақстан мен Орта Азияға, Ресей мен Қытайға қатысты ықпалы көрініс табуы керек. Әр анықталған мерзімге топтар негіздеме тауып оқиғаның салдары мен нәтижесін келтіріп, анықтауы керек.
(Т) Топтағы оқушар қағазға немесе электронды түрде график сызуы керек. Горизонтальді осіне монғол шапқыншылығы жылдарын жазып вертикальді осіне 1 ден 5 ке дейін бегі орнату керек. Графиктегі 1 «өте көп», 3 -«жеткілікті» и 5 – «мүлдем жоқ».
1211-1215 1219-1224 1236-1242 Соңында оқушылар графикке моңғолдар мен моңғолдар жаулап алған елдердің бірін-бірі қалай өзгерткендігіне баға беріп, маңыздылығына қарай орналастыруы тиіс. (түспен ерекшелеу керектігін де ұмытпаған жөн). Дескрипторлар: Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды |
Құбылай ханның ел басқаруы (Доклад о периоде правления Хубилай-хана): http://asiasociety.org/countries/traditions/mongol-dynasty?page=0,0
Плано Карпини. Монғолдар тарихы. Плано Карпини. История монголов http://his95.narod.ru/doc00/karp/ Рубрук монғолдар туралы. Рубрук о монголах http://rusich.moy.su/publ/rubruk_o_mongolakh/ Қосымша 1
Қытай тарихы. Монғолдар қоластындағы Қытай. История Китая. Китай под властью монгол |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия және үй тапсырмасы 40-45 |
Рефлексия. ПТМС-формуланы қолдана отырып, монғолдар мен монғолдар жаулап алған елдер бір-бірін қаншалықты өзгерткендігін түсіндіріңдер. Позиция (Менің ойымна, бұл…) Түсіндіру (…себебі…) Мысал (Мен мына мысалмен дәлелдей аламын…) Салдары (Айтылғандарды қорыта келе, мынадай шешім жасауға болады…) |
https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/ |
|
||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
Сабақ ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлерін ескере отырып, білім туралы ақпаратты пайдаланады. Жұптасып жұмыс істеу кезінде қабілетті оқушылар әлсіз оқушыларға қолдау көрсетіп, әлсіз оқушыны мұғалім де қолдайды. Бейне баяндыі көріп, кескін картасында жұмыс жасағанда, дифференциялау жүргізіледі, қабілеті жоғары оқушылар бірінші, екінші, үшінші және төртінші крест жорықтарының бағыттарын жылдам анықтайды. |
Келесі оқу мақсаттары үшін қалыптастырушы бағалау: 6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау Жақын арадағы даму аймағын (ЖАДА) анықтайтын ой қозғау кезеңінде диагностикалық бағалау ұйымдастыру. Мағынаны тану кезеңінде оқушылар критерийлерге сәйкес бағаланады, олар себептерін аталған сипаттамаларға сәйкес жіктеуге мүмкіндік алады. |
Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыныпта жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. Интербелсенді тақта 10 минут шамасында жұмыс жасайды. |