|
Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы: Мектеп: Талдысай жалпы білім беретін орта мектебі 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сакауов Н.К. Сыныбы: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.28 Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады. Көпшілігі: көбейтудің қасиеттерін пайдаланып есептер шығара алады. Кейбіреуі: мәтін есептерде ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді пайдаланып шығара алады. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді. - ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады - мәтінді есептердегі ондық бөлшектерді көбейте алады; |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... керек; - ... неше цифр болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек; - екі ондық бөлшекті көбейту үшін ... керек; Пәнге қатысты лексика мен терминология - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - үтірмен ажыратылатын таңбалар саны; - үтірден кейінгі таңбалар саны; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с үлестер; |
|||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану , геометрия |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған бөлімдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру «Адасқан әріптер» тренингі Карточкаларға әріптерінің орны ауысып кеткен бірнеше терминдер жазылады, оқушыларға таратылады. Бірдей сөздер бір топқа отырады: УҚСО (ҚОСУ) ЗЙАТАУ (АЗАЙТУ) НОЫДҚ ӨШЛЕБК ( ОНДЫҚ БӨЛШЕК) УБӨКТЙЕ (КӨБЕЙТУ) Сұрақ-жауап: «Лездеме»
«Зерделеу және зерттеу». Әрбір топқа массасы бірдей 5 тг тиындар таратылады. Топтар сол тиындарды өлшеп, массаларын жазады. Мысалы: 5 тг тиын 0,025 кг. - Сонда бір топтағы тиындардың барлық массасы қанша? - Барлық сыныптағы тиындардың массасы қанша? 0,025+0,025+0,025+0,025+0,025+0,025 = 0,15 0,15+0,15+0,15+0,15 = 0,6 Дескриптор:
Кері байланыс: «Мұғалім-оқушы»
|
Карточкалар Тиындар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Аралар» әдісі 1-топ: а) 0,05*3 = 2-топ: а) 0,5*4 = б) 0,125*12,4 = б) 2,5*6,4 = 3-топ: а) 0,36*5 = 4-топ: а) 0,8*6 = б) 8,21*0,23 = б) 3,56*2,5 = Дескриптор: 1. ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады, ережені қорытады; 2. ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады, тұжырымдайды; Кері байланыс: «Сұрақ-жауап»
«Жұптық жұмыс»: көбейтуді орындаңдар. 1-топ: №1335 (1,3), 1359 (2,4) 2-топ: №1335 (2,4), 1359 (1,3) 3-топ: №1335 (5,7), 1359 (6,8) 4-топ: №1335 (6,8), 1359 (5,7) Дескриптор: 1. ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады; 2. ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады; Кері байланыс: «Оқушы-оқушы»
«Серпілген сауал» 1-топ: а) (2,6+3,7)*5 = 2-топ: а) (18,7-6,03)*8 = ә) (2-0,7)*50 = ә) (15,07-8,9)*30 = 3-топ: а) (24,95+17,8)*9 = 4-топ: а) (48,3-19,83)*2 = ә) (3-1,7)*10 = ә) (4-1,7)*20 = Дескриптор: 1. көбейтудің қасиеттерін біледі 2. көбейту қасиеттерін пайдаланып өрнектің мәнін таба алады Кері байланыс: «Бас бармақ» «Ойлан, топтас, бөліс» . Топтық жұмыс. №1. Бір диванды қаптауға 3,25 м, ал бір орындықты қаптауға 0,4 м мата керек. 2 диванды және 12 орындықты қаптауға неше метр мата қажет? №2. Жеңіл машинаның жылдамдығы 74,8 км/сағ жылдамдықпен жүріп, 4 сағатта қандай қашықтыққа барады? №3. Тік төртбұрыштың ені 4,5 см, ұзындығы 8 см. Тік төрбұрыштың ауданын табыңдар. №4. Банкке 540 мың теңге салынды. Оның бір жылдық өсімі алғашқы ақшаның 0,05-індей. Банкке салынған ақша бір жылдан соң неше теңге болады? Дескриптор: 1. есептің шартын қысқаша жаза алады 2. мәтінді есепті ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді пайдаланып шығара алады. Кері байланыс: «Температураны өлшеу» Өзіндік жұмыс. №1. Көбейтуді орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы
Кері байланыс: «Бағдаршам» №2. Кестені толтырыңыз:
Дескриптор: Білім алушы
Кері байланыс: «Смайликтер» |
Плакат, маркер
Оқулықтар
Смайликтер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
|
|
||||||||||||
|
Саралау
|
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
|
Оқушылардың дағдылары және қажеттіліктерінің әр түрлілігіне байланысты тапсырмаларды әр түрлі деңгейде беремін. Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындадым. Оқушылар арасында өзара диалогқа түсіру үшін «Зерделеу және зерттеу» әдісін қолдана отырып топтық жұмысты ұйымдастырамын. Берілген тапсырмаларды орындау үшін оқулықтағы мысалдарды үлгі етуге нұсқау беремін. Уақыт үнемдеу мақсатында үлестірмелі парақшалар дайындадым. АКТ пайдаланамын. |
Оқу жету үшін әр тапсырмалар соңында қалыптастырушы бағалау түрлері қолданылды. Қалыптастырушы бағалау түрлері: ашық және жабық сұрақтар, бағдаршам, смайлик, бас бармақ. Критерийлер құрылып дескриптар жасалынды. |
«Адасқан әріптер» «Лездеме» «Зерделеу және зерттеу» «Аралар» «Жұптық жұмыс» «Серпілген сауал» «Ойлан, топтас, бөліс»
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
сабақ жоспары Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
|
Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы: Мектеп: Талдысай жалпы білім беретін орта мектебі 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сакауов Н.К. Сыныбы: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.28 Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады. Көпшілігі: көбейтудің қасиеттерін пайдаланып есептер шығара алады. Кейбіреуі: мәтін есептерде ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді пайдаланып шығара алады. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді. - ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады - мәтінді есептердегі ондық бөлшектерді көбейте алады; |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... керек; - ... неше цифр болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек; - екі ондық бөлшекті көбейту үшін ... керек; Пәнге қатысты лексика мен терминология - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - үтірмен ажыратылатын таңбалар саны; - үтірден кейінгі таңбалар саны; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с үлестер; |
|||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану , геометрия |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған бөлімдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру «Адасқан әріптер» тренингі Карточкаларға әріптерінің орны ауысып кеткен бірнеше терминдер жазылады, оқушыларға таратылады. Бірдей сөздер бір топқа отырады: УҚСО (ҚОСУ) ЗЙАТАУ (АЗАЙТУ) НОЫДҚ ӨШЛЕБК ( ОНДЫҚ БӨЛШЕК) УБӨКТЙЕ (КӨБЕЙТУ) Сұрақ-жауап: «Лездеме»
«Зерделеу және зерттеу». Әрбір топқа массасы бірдей 5 тг тиындар таратылады. Топтар сол тиындарды өлшеп, массаларын жазады. Мысалы: 5 тг тиын 0,025 кг. - Сонда бір топтағы тиындардың барлық массасы қанша? - Барлық сыныптағы тиындардың массасы қанша? 0,025+0,025+0,025+0,025+0,025+0,025 = 0,15 0,15+0,15+0,15+0,15 = 0,6 Дескриптор:
Кері байланыс: «Мұғалім-оқушы»
|
Карточкалар Тиындар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Аралар» әдісі 1-топ: а) 0,05*3 = 2-топ: а) 0,5*4 = б) 0,125*12,4 = б) 2,5*6,4 = 3-топ: а) 0,36*5 = 4-топ: а) 0,8*6 = б) 8,21*0,23 = б) 3,56*2,5 = Дескриптор: 1. ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады, ережені қорытады; 2. ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады, тұжырымдайды; Кері байланыс: «Сұрақ-жауап»
«Жұптық жұмыс»: көбейтуді орындаңдар. 1-топ: №1335 (1,3), 1359 (2,4) 2-топ: №1335 (2,4), 1359 (1,3) 3-топ: №1335 (5,7), 1359 (6,8) 4-топ: №1335 (6,8), 1359 (5,7) Дескриптор: 1. ондық бөлшекті натурал санға көбейте алады; 2. ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейте алады; Кері байланыс: «Оқушы-оқушы»
«Серпілген сауал» 1-топ: а) (2,6+3,7)*5 = 2-топ: а) (18,7-6,03)*8 = ә) (2-0,7)*50 = ә) (15,07-8,9)*30 = 3-топ: а) (24,95+17,8)*9 = 4-топ: а) (48,3-19,83)*2 = ә) (3-1,7)*10 = ә) (4-1,7)*20 = Дескриптор: 1. көбейтудің қасиеттерін біледі 2. көбейту қасиеттерін пайдаланып өрнектің мәнін таба алады Кері байланыс: «Бас бармақ» «Ойлан, топтас, бөліс» . Топтық жұмыс. №1. Бір диванды қаптауға 3,25 м, ал бір орындықты қаптауға 0,4 м мата керек. 2 диванды және 12 орындықты қаптауға неше метр мата қажет? №2. Жеңіл машинаның жылдамдығы 74,8 км/сағ жылдамдықпен жүріп, 4 сағатта қандай қашықтыққа барады? №3. Тік төртбұрыштың ені 4,5 см, ұзындығы 8 см. Тік төрбұрыштың ауданын табыңдар. №4. Банкке 540 мың теңге салынды. Оның бір жылдық өсімі алғашқы ақшаның 0,05-індей. Банкке салынған ақша бір жылдан соң неше теңге болады? Дескриптор: 1. есептің шартын қысқаша жаза алады 2. мәтінді есепті ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді пайдаланып шығара алады. Кері байланыс: «Температураны өлшеу» Өзіндік жұмыс. №1. Көбейтуді орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы
Кері байланыс: «Бағдаршам» №2. Кестені толтырыңыз:
Дескриптор: Білім алушы
Кері байланыс: «Смайликтер» |
Плакат, маркер
Оқулықтар
Смайликтер |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
|
|
||||||||||||
|
Саралау
|
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
|
Оқушылардың дағдылары және қажеттіліктерінің әр түрлілігіне байланысты тапсырмаларды әр түрлі деңгейде беремін. Қарқыны жылдам оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындадым. Оқушылар арасында өзара диалогқа түсіру үшін «Зерделеу және зерттеу» әдісін қолдана отырып топтық жұмысты ұйымдастырамын. Берілген тапсырмаларды орындау үшін оқулықтағы мысалдарды үлгі етуге нұсқау беремін. Уақыт үнемдеу мақсатында үлестірмелі парақшалар дайындадым. АКТ пайдаланамын. |
Оқу жету үшін әр тапсырмалар соңында қалыптастырушы бағалау түрлері қолданылды. Қалыптастырушы бағалау түрлері: ашық және жабық сұрақтар, бағдаршам, смайлик, бас бармақ. Критерийлер құрылып дескриптар жасалынды. |
«Адасқан әріптер» «Лездеме» «Зерделеу және зерттеу» «Аралар» «Жұптық жұмыс» «Серпілген сауал» «Ойлан, топтас, бөліс»
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













