Материалдар / Сабақ жоспары Ондық бөлшектерді қосу және азайту
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары Ондық бөлшектерді қосу және азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пәнінің мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Маусым 2018
466
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану.

Мектеп: Талдысай жалпы білім беретін орта мектебі

Күні:

Мұғалім аты-жөні: Сакауов Н.К.

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.27.

Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.

Сабақтың мақсаты:

Барлығы:Ондық бөлшектерді қосып, азайта алады.

Көпшілігі: Ондық бөлшектерді қосуды, азайтуды мәтінді есептерде қолдана алады.

Кейбірі: Ондық бөлшектерді қосудың,азайтудың ауыстырымдылық , терімділік қасиеттерін пайдаланып есептер шығара алады.

Бағалау критерийі

1.Ондық бөлшектерді қосады.

2.Ондық бөлшектерді азайтады.

3.Ондық бөлшектерді қосып азайтуды мәтінді есептерде қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады

-екі ондық бөлшекті қосу(азайту)үшін ... керек

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу.

Пәнаралық байланыс

Геометрия, физика.

Алдыңғы білім

Ондық бөлшектерді біледі, оқиды ,жаза алады.

Ондық бөлшектерді салыстыра алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезендері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурс

тар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру:Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін «Қар көшкіні» тренингі

Қар көшкіні: Оқушылар шеңбер құрайды.Әрбір қатысушы өз есімін атап, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есімін қосады.

Мыс: Алғыр Асан.

Жаңа тақырыпты ашу үшін «Проблемалық ситуациялар қою» әдіс-тәсілін қолданамыз.


Азайту:

1) 8,5*0,5

2) 12,6*2,5

3) 13,5*3,5


Қосу:

1) 2,5*3,5

2) 12,8*2,8

3) 3,7*2,5


Нұсқау: Оқушылар сыни тұрғысынан ойлану арқылы теңсіздікті қанағаттандыру үшін амалдарды ойлап табады.


Сабақтың ортасы

Оқушылар жаңа тақырыпты өз бетінше меңгеру мақсатында «түртіп алу» әдісін қолданады.

v-

?-

+-

Дескрипторлар:

-оқыған мәтін бойынша тақырыптың түйінді ережесін айта алады;

-оқыған мәтін бойынша таныс емес жағдайларды айта алады;

-оқыған мәтін бойынша мысалдар келтіре алады.

Кері байланыс: жалған сөйлем.


«Ойлан ,жұптас, бөліс» (жұптық жұмыс):

І-жұп:

Ондық бөлшектерге қосу, азайту амалын орындаңдар:

0,07+13,23

ІІ-жұп:

25,6-0,41

9

ІІІ-жұп:

0,1+9,9-1,5


Дескрипторлар:

- Ондық бөлшектерді қосады.

-Ондық бөлшектерді азайтады.

-Ондық бөлшектерге амалдар қолданып мәнін есептейді.

Кері байланыс: «Бағдар шам»


Оқулықпен жұмыс: (Ұжымдық жұмыс)

1272

Дискрептор:

-Ондық бөлшектерді қосу, азайту ережелерін біледі және пайдаланады.


Кері байланыс: «Температураны өлшеу»


«Жеке жұмыс» №1273-1277;

Дескрипторлар:

- Жай бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдыра алады.

- Ондық бөлшектерді қосу, азайту ережелерін біледі және пайдаланады.

Кері байланыс: «Бармақпен бағалау»


Топтық жұмыс: Оқушыларға мазайка қиындылары беріліп,құрастыру арқылы топқа бөлінеді

І-топ: №1281

Катердің көлде (ағынсыз судағы) жүзу жылдамдығы 19,3км/сағ

Ағыс жылдамдығы 2,4 км/сағ өзенде катердің;

а) ағыспен жүзгендегі;

в) ағысқа қарсы жүзгендегі жылдамдығын табыңдар.


ІІ-топ: №1282

Үшбұрыштың бірінші қабырғасы 6,3 см.Үшбұрыштың бірінші қабырғасының ұзындығы екінші қабырғасының үзындығынан 2,8 см кем болса, үшінші қабырғасының ұзындығынан 0,9см артық. Үшбұрыштың периметрін табыңдар.

Дескрипторлар:

- Есептің шартын құра алады.

- Мәтінді есептерде ондық бөлшектерді қосу, азайту ережесін пайдаланады


Кері байланыс: «смайлик» арқылы


Тапсырма:Ұжымдық жұмыс,оқушылардан кері байланыс алу:


Дескрипторлар:

  • Ондық бөлшектерге қосу амалын қолдана алады.

  • Ондық бөлшектерге азайту амалын қолдана алады.

Кері байланыс: ауызша

«Айналу» әдісі арқылы оқушылардың есеп шығару дағдысын қалыптастыру мақсатында.

(37,5-8,609)-(3,27+0,008)

Дескрипторлар:

-амалдардың орындау ретін көрсетеді;

-ережені пайдаланып ондық бөлшектерді қосады;

- ережені пайдаланып ондық бөлшектерді азайтады;

Кері байланыс: жазбаша


Сабақтың соңы

Өзіндік жұмыс:

1.Берілген тізімдегі барлық сандардың қосындысын табыңдар: 3,4; 0,87; 2,9;

А) 6,17; В) 6; С) 7,17; Д) 7;


2.Берілген тізімдегі сандардың ең үлкені мен ең кішісінің айырмасын табыңдар: 3,9; 15,11; 3,09; 15,01;

А) 11,92; В) 12,02; С) 11,21; Д) 11,11;


3.Машинаның бөлшегі екі бөлшектен тұрады. Бірінші бөлшектің массасы 1,34кг, ал екіншісі 0,678кг жеңіл.Бүкіл бөлшек массасы қандай?

А) 3,358кг; В) 2,002кг; С) 0,62кг; Д) 2,018кг;


Дескрипторлар:

1.Ондық бөлшектерді қосады.

2.Ондық бөлшектерді азайтады.

3.Ондық бөлшектерді қосып азайтуды мәтінді есептерде қолдана алады.

Кері байланыс: «Бағдар шам»

Рефлексия.

«Сөйлемді жалғастыр»

Бүгін мен……………….. ……….білдім.

Маған…………………………….қызықты болды.

Мен ……………….. тапсырманы орындадым.

Енді мен ………………қол жеткізе аламын.

Кері байланыс:

Тақтаға «Табыс»(алма) ағашының суреті салынған. Оқушыларға

екі түсті қызыл және жасыл түс беріледі. Оқушылар алманы алма ағашына жапсырады.Жасыл мен бәрін өте жақсы түсіндім деп есептеймін,менің көңіл күйім жақсы ,ал қызыл түс толықтыруды қажет етемін, менің көңіл күйім жоқ дегенді білдіреді.

-«түсіндім»

- «толықтыруды қажет

етемін»


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?





Ұжымдық, жеке, топқа тапсырмалар беру арқылы оқушылардың тақырыпты меңгергендігіне нақты көз жеткізілді.Шапшаң болған оқушыларға қосымша есептерді берілді.








Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушыларға тапсырма беру барысында оқушылардың деңгейіне сәйкестелді.Жеке тапсырма беру барысында оқушылардың қызығушылы

ғы сараланды. Тапсырмалар құрылымы оқушы деңгейімен қатар сабақтың кезеңдеріне,уақытқа сәйкестелді.

Мақсатқа жеті үшін кері байланыс арқылы «қалыптастырушы бағалаудың» мынадай түрлерін қолдандым:

«Жалған сөйлем»

«Бағдар шам»

«Температураны өлшеу»

«Бармақпен бағалау»

«Смайлик арқылы»

«Ауызша»

«Жазбаша»

«Бағдар шам»

«Қалыптастырушы бағалау» арқылы оқушылардың түсіну деңгейі анықталып,кері байланыс арқылы толықтырылып отырылды.

«Қар көшкіні»,

«Түртіп алу»

«Ойлан ,жұптас, бөліс» (жұптық жұмыс):

«Ұжымдық жұмыс»

«Жеке жұмыс»

«Топтық жұмыс»

«Айналу»

«Өзіндік жұмыс»





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!