Пән: музыка
Күні: 14.11.17ж
Сабақ
№: 10
Сынып: 2
«В»
|
Бөлім: Менің
мектебім
Сабақтың
тақырыбы: Сыңғырлаған
қоңырау
|
Мектеп: Талшық
ОМ
Мұғалімнің
аты-жөні: А.Б.Кажмуратова
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
2.1.1.2 Музыка жайлы
ой-сезімін визуалды элементтер мен музыкалық қимылдар арқылы
жеткізу
2.2.2.1 Дауысты және музыкалық
аспаптарды қолдану арқылы музыкалық фразалар (2-4 такт) шығару және
импровизациялау
2.3.1.1 Өз шығармашылық
жұмысын көрсету және бағалай
білу
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: «қоңырау дыбысының жазбаларын
тыңдайды, талдайды өз жұмыстарын бағалауға
тырысады;
Оқушылардың басым
бөлігі: «әнді үйреніп орындайды және музыкалық, шулы аспаптармен
сүйемелдейді;
Кейбір
оқушылар: қоңырау аспабының көмегімен
музыкалық композицияны
орындайды.
|
Бағалау
критерийі
|
-әннің әуенін таза, сөздерді
анық, мәнерлі орындайды;
-музыкалық, шулы аспаптармен
сүйемелдеу ырғағын шығарады;
-өз жұмыстарын таныстыра және
бағалай біледі.
|
Жетістік
критерийлері
|
сабаққа
белсенді қатысады; жаңа сөздердің мағынасын
түсінеді;
жақсы
мен жаманды ажыратады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Түрлі сапалы музыканы тыңдату
және тәрбиелік мәні зор әндерді айтқызу арқылы оқушыларға мәдени
құндылықтарды дарыту.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Көркем еңбек,
дүниетану
|
Ресурстар
|
Нота хрестоматиясы,
фонохрестоматия, оқулық, ұрмалы музыкалық шулы
аспаптар
|
Тілдік
құзыреттілік
|
-музыканы талдау
және талқылау барысында сәйкес терминдерді
қолданады;
-өз жұмысына
түсініктеме беріп, оны жақсарту үшін ұсыныстар
жасайды.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
-... музыка сипаты
қандай?
-Неге олай ойлайсың
...?
-...сәтті
орындалды?
|
Алдыңғы
білім
|
Бір отбасы
оқиғасы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
минут
|
(МК,
Ұ) 1-тапсырма. Тыңдау және
талдау
Қоңырау
дыбыстары
Мектеп
қоңырауы
Қоңырау – қазақ музыкалық
аспабы
В.А. Моцарттың «Волшебная
флейта» операсынан қоңырау дыбыстары – Қоңырау дыбыстарының
жазбаларын тыңдаңдар. Талдаңдар, айырмашылығы мен ұқсастығын
табыңдар.
Мына сұрақтарға жауап
бер:
–Қоңырау қандай дыбыс
шығарады?
–Үш қоңыраудың дыбыстары бірдей
ме, әлде ерекше ме?
– В. Моцарттың «Волшебная
флейта» шығармасында қоңырау дыбысы қандай сипат береді? Өз
түсінігіңді сыныптастарыңа жеткізіңдер.
|
Нота
хрестоматиясы
Фонохрестоматия
Оқулық 39-40 беттер
Қоғырау аспабының
дыбыс жазбалары
|
Сабақтың
ортасы
34
минут
Сабақтың
аяқталуы
2
минут
|
(Ұ) 2-тапсырма.
Орындау.
«Жас дәуірдің
түлегіміз»
Өлеңін жазған Е. Өтетілеуов.
Әнін жазған И. Нүсіпбаев.
1.Бау-бақша
белдер,
Орман, тау, көлдер
–
Көрікті шексіз
даламыз.
Дәулеті
тасқан,
Сәулеті асқан
–
Көңілді ауыл,
қаламыз.
2. Өзіміз
туған,
Көбелек қуған
–
Өлкеде өсіп,
толамыз.
Жалықпай
оқып,
Көңілге тоқып
–
Білімді адам
боламыз.
Қайырмасы: Жадырап
күндей,
Жайнаған гүлдей – 2
рет
Бақытты біздер
баламыз!
–Әнде не туралы айтылады?
Сыныптастарыңмен бірге талқылаңдар.
–
Әнді талаптарына сай үйреніп,
орындаңдар.
–
Әннің көңіл күйі
қандай?
–
Ұрмалы және музыкалық шулы
аспаптарды қолдана отырып, әнді
сүйемелдеңдер.
(Ө) 3-тапсырма.
Музыка шығару және орындау.
Төрттік және сегіздік
ұзақтықтарын қолдана отырып, шағын ән шығарып орындаңдар. Шағын
әннің ырғағын до, ми, соль ноталарында жазыңдар. Қоңырау аспабының
көмегімен музыкалық композицияны
орындаңдар.
|
Нота
хрестоматиясы
Фонохрестоматия
Музыкалық шулы
аспаптар
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
(Ө) Орындау.
Бағалау.
Ұрмалы, музыкалық және шулы
аспаптарды қолдана отырып, өздерінің композицияларын
орындаңдар.
Рефлексия.
-Мен не
білдім?
-Бүгін мен не
үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды?
-Ал қай тапсырманы мен оңай
орындадым?
|
Аспаптар
|
Дифференциация
– оқушыларға көбірек қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырмалар қоюды
жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
Тыңдалған музыкаға
сүйемелдеу жасау барысында кейбір оқушыларға ырғақ үлгілері ұсына
алады. Ән үйрену барысында кейбір оқушылар мұғалімнің көмегіне
жүгіндей орындай алады.
|
Бақылау;
Бағалау критрийлері
бойынша;
Ән орындау кезінде оқушылар
бірін-бірі өздері
бағалайды
|
Денсаулық сақтау
технологиялары
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет
түрлері
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр
кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен
оқушылардың ерекшелігіне көңіл
бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл
бөлу.
2:
Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не
білдім?
|