Материалдар / Сабақ жоспары Тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?

Сабақ жоспары Тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары Тақырыбы: Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар-2

     

Бөлім:

7-бөлім.Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары

Педагогтің аты-жөні

Сағындықова Балқия

Күні:

12. 04. 2024 ж.

Сынып:8

Қатысушылар саны:20

Қатыспағандар саны:1

Сабақтың тақырыбы

Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау

Сабақтың мақсаты

Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты талдау

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


БЫМ). Екінші дүниежүзілік соғыста қоланған негізгі қарулар туралы фотосуретті көрсету

.

Уақыт сызығымен танысу.

Оқушылар Екінші дүниежүзілік соғыстағы негізгі шайқастарды инфографикада талдау


мадақтау

Ұлы Отан соғысыИстория Великой Отечестевенной войны

http://great-victory.ru/

Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс



Екінші дұниежүзілік соғыста қолданған қарулармен танысып, сыныпта талқылау

шайқастар

Британия шайқасы

Перл-Харбор шайқасы

Атлантика шайқасы

Берлин шайқасы

Қолданған қару жарақтар















Интерпритация


Соғыстан кейін пайда болған жаңа атом қаруы дүниежүзілік соғыстарға әкелуі мүмкін бе?



«Әскери ғылым мен техниканың жетістіктері екінші дүниежүзілік соғысқа қандай қорытынды әкелді?»

Эссенің критерийлері:

1.Кіріспе

2.Дәлелдер мен дәйектер

3.Қорытынды

Дескрипторлары:

шайқастың аты;

-шайқаста қолданған қару түрлерін анықтайды

-қару түрлерін сипатта және сурет немесе фотосын инфографикада қолданады

-соғыста қолданған әскери ғылым мен техниканы бағалайды





ҚБ

«Ең үздік жауап»









ҚБ «Алақан-жұдырық



ҚБ «Жұлдызшалар»





ҚБ «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»





ҚБ «Бармақпен»







.

Вторая мировая война – хронологическая таблица

http://rugraz.net/index.php/ru/istoricheskoe-dostoinstvo/velikaja-otechestvennaja/821-vtoraja-mirovaja-vojna-hronologicheskaja-tablicaСсылка на сайт

Инфографика

https://www.easel.ly



Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект



Оқу тапсырмасы

Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?











































Бөлім:

8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында

Педагогтің аты-жөні

Даулбаева Роза

Күні:

18.04.2024ж

Сынып:8

Қатысушылар саны:21

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы

Зерттеу сұрағы:Қандай қазақстандық Ұлы Отан соғыс батырлары халық есінде сақталды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.1 – қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;

8.3.2.2 – Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар : Бауыржан Момышұлының батырлық,тұлғалық қасиетін айқындау.

Көпшілігі : Бауыржан Момышұлының шығармашылық қабілетін талдау .

Кейбірі : Бауыржан Момышұлының соғыс майданындағы ерлігін бағалау.

Құндылықтар

Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой шақыру:«Жүрегіміз темір, біздің, емес, жүрегіміз.болса да, біздің, темірді, отымыз, алады, бірақ, жібере,ерітіп, кек, қандай.

«Біздің жүрегіміз темір емес. Бірақ біздің кек отымыз қандай темірді болса да ерітіп, жібере алады ...»

ол- Отанға, қаруымыз, ең күшті, үрейді, біздің, сүйіспеншілік, деген, бар, жеңетін

Біздің үрейді жеңетін ең күшті қаруымыз бар, ол – Отанға деген сүйіспеншілік.

Мәскеу!, жер жоқ, кең –байтақ, бірақ, артымызда, Ресей,шегінерге.

«Ресей кең –байтақ, бірақ шегінерге жер жоқ, артымызда – Мәскеу!»-деген жалынды сөздерді айтқан кім?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар Бейне таспадан

«Бауыржан Момышұлы » деректі фильм талдайды,

өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

https://www.youtube.com/watch?v=sailmeWkm_A&nohtml5=False

Мұғалім презентациясы


Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

 «Кластер әдісі»

1.тапсырма

Бауыржан Момышұлының өмір жолындағы портретін жасайды 

4.Бауыржан Момышұлы батырлық , тұлғалық қасиеттеріне баға береді.

ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

2 тапсырма.

Сұрақ бізден, жауап сізден
1. Ұлы Отан соғысы қашан басталды? /1941ж. 22. 06/
2. Бауыржан Момышұлы қай жылдары өмір сүрген? /1910-1982 жж./
3. Қай күнді жеңіс күні деп тойлаймыз? /9 мамыр/
4.1941 жылы Совет Одағы соғыс самолеттерін шығару жөнінен нешінші орынға шықты? /3-інші/.
5. Ұлы Отан соғысында одақ бойынша қанша адам Кеңес Одаға Батыры атағына ие болды? /11мың 600 ден аса/
6. Екі мәрте Кеңес Одағы Батыры атанған Сергей Данилович Луганский жеке өзі жаудың қанша ұшағын атып түсірді? /37/
7. Бауыржан Момышұлына қай жылы Кеңес Одағының Батыры атағы берілді? /1990 жылы/
 

ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.

3 тапсырма «Таза тақта ойыны»

Терминдерге анықтама жазу.

Дивизия — 3-4 полктан құралған құрама әскер;

Генерал — ең тәжірибелі және саяси дайындығы мол әскерлерге басшылық етуде шеберлік пен біліктілікті көрсететін офицерлерге беріледі;

Батальон командирі — бірнеше ротадан құралған жаяу әскер бөлімінің басшысы;

Полк — 3-5 не одан да көп батальоннан тұратын әскери бөлім;

Миномет- жарылғыш жарықшақты снаряд, минаны ататын зеңбірек;

Бомба — іші оқ, дәрімен толтырылған жарылғыш, тұтанғыш снаряд. Жарылғыш бомбалардың сарыны күннің күркірегеніндей гүрілдей естіледі;

ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

Дискриптор:



1 Бауыржан Момышұлының Ұлы Отан соғысына қосқан үлесін талдайды

Бауыржан Момышұлының жазған шығармаларын және әскери еңбектерін қосқан үлесін зерттейді 

Дискриптор:

1. Бауыржан Момышұлына байланысты деректерді анықтайды.

2. Ұлы Отан Соғысында ерлікпен шайқасқаның біледі .

Дискриптор:

Соғыс ұғымын анықтайды.

Батыр ұғымына анықтайды.

Халық Қаһарманы ұғымын анықтайды.

Жауынгер ұғымын анықтайды




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады





«Ең үздік жауап»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»





«Бармақпен»






Мәтін: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан



Қ. Исабай. Алғы шепте. – Алматы: Санат, 2005.

https://www.youtube.com/watch?v=PN78tjcb9dg

Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010




Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Б. Момышұлы туралы қосымша деректер іздеу.

Б.Момышұлының қанатты сөздерін жаттап келу.





























Қысқа мерзімді жоспар-8

     

Бөлім:

8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында

Педагогтің аты-жөні

Даулбаева Роза

Күні:

1.05.2024ж.

Сынып:8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан – майдан арсеналы

Зерттеу сұрағы:«Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!» ұраны қалай жүзеге асты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.2.2 – Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;

Сабақтың мақсаты

Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделуі мен халықтың әлеуметтік жағдайын талдау арқылы Қазақстанның жеңіске қосқан үлесін бағалайды

Құндылықтар

Ұлттық мұраға ұқыпты қарау

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Бастапқы стимул тудыратын материал.

Оқушылар келмей тұрып сыныптың қабырғаларына, тақтаға тақырыпқа қатысты суреттер жапсырылады.



Не көріп тұрсыздар?

Қандай сұрақтарыңыз бар?

Қандай қорытынды шығарасыздар?

Оқушылардың жауаптары арқылы тақырыпқа шығу.

Мұғалім сабақтың тақырыбымен, мақсаттарыменоқушыларды таныстыру. Оқушылармен біргебағалау критерийлерін анықтау

Оқушылар суреттер бойынша өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Суреттер



Мұғалім презентациясы
















Жаңа сабақ

1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс Зерттеу дағдысына негізделген.Оқушылар бірнеше зерттеу сұрақтарына жауап беруі тиіс.

«Ойланудын алты қалпағы» тапсырмасын орындату.Оқушыларға тапсырмаларына қатысты мәтін тарату.Қосымша материалдар мен кітапты қолдану.

Әр оқушыға тапсырмалар бөлініп беріледі.

  • Экономиканы соғысқа бейімдеу

  • Эвакуация

  • Майдан арсеналы

  • Тылдағы өнеркәсіптегі ерлік

  • Тылдағы ауыл шаруашылығындағы еңбек

  • «Бәрі майдан үшін,бәрі жеңіс үшін»

ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

1. «Ақ қалпақ» Фактілер келтіріп, объективті ақпарат беру

2. «Қызыл қалпақ» Эмоцияларды сезіп,болжамдар беру

3. «Қара қалпақ » Сыни аналитикалық талдаужасап, негативті пікір беру

4. « Сары қалпақ » Шуақты оптимизм, позитивті пікір беру

5. « Жасыл қалпақ » Идеялар беру,шығармашылық көрсету

6. « Көк қалпақ » Үдеріскешолу жасау, шешім шығару

ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

3-тапсырма..

«Жұбыңды тап» әдісі ұйымдастырылады. Жаңа ұғымдар мен оның мағынасы карточкалар есебінде қиылып, таратылады

Оқушылар «ресурс », «мобилизация», «Рекорд», «Майдан», «Тыл», «Эвакуация», «Арсенал» ұғымдарынмағынасына қарай сәйкестендіреді.

ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Бағалау критерийлері:

-Тақырыпқа сай ақпарат беру

-Нақты болжамдар беру

-Сыни аналитикалық талдау жасау

Екі жақты талдауы

-Идеялар беру, шығармашылық көрсету

-Үдеріске шолу жасау, шешім шығару

-15 минут жұмыс уақыты

-10 мин қорғау уақыты







Оқушылар сөздердің мағынасын анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады





«Ең үздік жауап»









«Алақан-жұдырық»



«Жұлдызшалар»




Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012.

Қозыбаев М. Тарих зердесі (Замана асуы). 1 кітап. –Алматы: Ғылым, 1998









Ахметов Қ., Досқалиев Қ. Қазақстан – Сталинград майданының арсеналы. – Алматы, 1992

Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

Қазақстан – майдан арсеналы






Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!