CАБАҚ ЖОСПАРЫ
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1А Қазақстандағыежелгі адамдардың өмірі
Күні: |
Мектеп: С.Торайғыров атындағы ЖОББМ
Мұғалімнің Т.А.Ә.:Ахметова Бақытгүл Байжановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ботай мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтағы оқу мақ саттары (оқу жоспарына сілтеме) |
5.4.1.1 Ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Б: Мал шаруашылығының дамуына сипаттама береді К: Жылқыны қолға үйреудің маңыздылығын түсіндіре алады. К:Өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Мал шаруашалғының мәнін түсіндіре алады. Ботайлықтардың өмірлерін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Тілдік сөздік қоры: Ботай мәдениеті. Ауыздық. Пәндік лексика: Қазақстанның табиғи-географиялықжағдайы...... Терімшілік пен аң аулау кәсібі..... Мал шаруашылығының дамуы... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы: |
Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды тәрбиелеу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімдер |
Неолит. Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңі |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 2мин
Топқа бөлу«Мозаика» тәсілі 1мин
Миға шабуыл (өткен материалға оралу, ойға салу, дұрысын қабылдау және толығырақ жауап беруге итермелеу) 5мин
|
Амандасу .«Шаттық шеңбері» психологиялық жағымды ахуал тудыру.
Топ басшылары үстел үстінде тұрған жабық конверттер алды,онда әр топқа берілетін тапсырмалар болатын.
Тақырыпты ашу мақсатында «Кубизм»
әдісін
1.Тас пен мыстан жасалған еңбек құралы қатар қолданылған кезең? 2.Адамзат баласының металдан жасалған құралдарды игере басталған дәуір? 3.б.з.б.3000-б.з.б.2800мың жылдар аралығы қай дәуірді қамтиды? 4.Торғай, Тобыл өзендерінің бойында орналасқан қоныс? 5.70мың жылқының сүйек қалдықтары табылған қоныс? 6.Солтүстік Қазақстан жеріндегі 158тұрғын үй табылған тұрақ, жылқы сүйектері өте көп табылған энеолит кезеңінің ерекше ескерткіші?-деген сұрақтар арқылы жаңа тақырыпқа шығу.
|
Топқа бөлуге арналған суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Жаңа тақырыпты меңгеру 20мин
8мин
5мин |
1-тапсырма «ДЖИГСО» әдісі жабық конверттерді ашқаннан кейін өздігінен іске асты. Мақсатым: Жаңа тақырыпты меңгерту арқылы білімдерін жетілдіру. 1-топ: Жылқыны қолға үйрету адамдарға қандай жаңа кәсіптерді игеруге мүмкіндік берді? 2-топ: Неліктен жылқыны қолға үйретті? 3-топ: Қазақстанның қандай аймақтарында жылқыны өсірген және оны неден көруге болады? Бағалау критерийі: 1.Жылқы шаруашылығы туралы негізгі білімді біледі 2.Ботайлықтардың өмірлерін сипаттайды Дескриптор: 1. Жылқыны қолға үйретужолдарымен танысады. 2. Жылқыны қолға үйретудің маңыздылығын түсінеді. 3. Ботайлықтардың өмірлерін сипаттайды. Оқушылар өз тақырыптарына түсінік қалыптастыру үшін уақыт бердім.Оқулықтан тыс барлық топта қосымша ақпарат құралдырын пайдалануды ұсынамын. Құнды пікірлер айта біледі және білмегендері бір- біріне үйретеді Жаңа сабақты пысықтауда оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы білімдерін тереңдете түседі. Құрдастар арасындағы өзара қарым-қатынас оқуда маңызды рөл атқарады. Балалар бір-біріне көмек береді. Оқуды дамытудағы сұрақтардың маңызын қарастырып бір-біріне сұрақтар қою арқылы тақырып бойынша сындарлы сөйлеуге ынталанады,қызығушылықтары артады,білімге құштарлығы дамып, зерттеуге ынталанады. Өзін-өзі бағалау «Тұлпар» стратегиясы
2-тапсырма: «Аялдама» стратегиясы: 1-аялдама тапсырмасы
2- аялдама тапсырмасы
3- аялдаматапсырмасы
4-аялдама тапсырмасы
Бағалау критерийі: 1.Бүгінгі өмірмен байланыстыру. 2. Өзіндік көзқарасын, пікірін ұсыну. Дескриптор: 1.Жылқы қолға үйрету де, ежелгі адамдардың кәсібін жан-жақты дамуына тигізген үлесін сипаттау.
3-тапсырма Сурет бойынша жұмыс 1.Суретте не бейнеленген 2.Осы бейне туралы не білесін 3.Бүгінгі тақырыппен қалай байлныстырасыздар. Бағалау критерийі: 1.Білгенімен бөліседі. 2.Қосымша ақпарат алады. |
Оқулық НЗМ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 3мин
Үйге тапсырма 1мин |
Кері байланыс:әр оқушымен кері байланыс жасалады
«Ботайлықтардың жылқыны қолға үйрету» тақырыбында эссе жазып келу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ҚОСЫМША АҚПАРАТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау - сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыптың меңгеру кезінде және қойылған мақсатқа жету үшін «ДЖИГСО» әдісі жоспарладым, себебі топтық жұмыс ұйымдастыру кезінде оқушылар бір-біріне жұмыс істеудің тиімді мүмкіндіктері пайда болады; білім деңгейі жоғары оқушылар ойларымен бөлісуге мүмкіндік туады және білім алуда тез және терең алға жылжуына деген ынтасы жүзеге асады; Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру оқушылардың жұмыс істеу қарқынын мен оқу деңгейіне ескеріп жоспарланады: Оқушылар үнемі бағаланып отырады, осылайша саралаудың басқа датүрлері оқушылардың қажеттіліктеріне қарай үнемі түзетіліп отыруы мүмкін. Саралау: оқу мақсаттарын белгілеуде, белсенді оқыту тәсілдерін пайдалануда, үй тапсырмасын беруде көрініс табады. Белсенді оқудың әдіс тәсілдерінен сұрақ қою, талқылау, модельдеу және көрсету, рефлексия іс-әрекеттері орындалады.
|
Оқушылардың жаңа білімді меңгерукезінде,
білім мен дағдыларын тексереріп нәтижелерін бағалау үшін, оқу
процесінде әр түрлі тапсырмалардан кейін кері байланыс жүргізуді
жоспарладым. |
Топтық жұмыс кезінде оқушылар арасында тұрып жүру, қозғалыс әрекеттері кезінде оқушылардың қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақталады. Парталар жұмыс жасауға ыңғайлы орналастырылады, бөлме алдын ала салқындатылады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Тақырып:Ботай мәдениеті
Сабақ жоспары. Тақырып:Ботай мәдениеті
CАБАҚ ЖОСПАРЫ
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1А Қазақстандағыежелгі адамдардың өмірі
Күні: |
Мектеп: С.Торайғыров атындағы ЖОББМ
Мұғалімнің Т.А.Ә.:Ахметова Бақытгүл Байжановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ботай мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтағы оқу мақ саттары (оқу жоспарына сілтеме) |
5.4.1.1 Ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Б: Мал шаруашылығының дамуына сипаттама береді К: Жылқыны қолға үйреудің маңыздылығын түсіндіре алады. К:Өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Мал шаруашалғының мәнін түсіндіре алады. Ботайлықтардың өмірлерін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Тілдік сөздік қоры: Ботай мәдениеті. Ауыздық. Пәндік лексика: Қазақстанның табиғи-географиялықжағдайы...... Терімшілік пен аң аулау кәсібі..... Мал шаруашылығының дамуы... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы: |
Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды тәрбиелеу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімдер |
Неолит. Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңі |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 2мин
Топқа бөлу«Мозаика» тәсілі 1мин
Миға шабуыл (өткен материалға оралу, ойға салу, дұрысын қабылдау және толығырақ жауап беруге итермелеу) 5мин
|
Амандасу .«Шаттық шеңбері» психологиялық жағымды ахуал тудыру.
Топ басшылары үстел үстінде тұрған жабық конверттер алды,онда әр топқа берілетін тапсырмалар болатын.
Тақырыпты ашу мақсатында «Кубизм»
әдісін
1.Тас пен мыстан жасалған еңбек құралы қатар қолданылған кезең? 2.Адамзат баласының металдан жасалған құралдарды игере басталған дәуір? 3.б.з.б.3000-б.з.б.2800мың жылдар аралығы қай дәуірді қамтиды? 4.Торғай, Тобыл өзендерінің бойында орналасқан қоныс? 5.70мың жылқының сүйек қалдықтары табылған қоныс? 6.Солтүстік Қазақстан жеріндегі 158тұрғын үй табылған тұрақ, жылқы сүйектері өте көп табылған энеолит кезеңінің ерекше ескерткіші?-деген сұрақтар арқылы жаңа тақырыпқа шығу.
|
Топқа бөлуге арналған суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Жаңа тақырыпты меңгеру 20мин
8мин
5мин |
1-тапсырма «ДЖИГСО» әдісі жабық конверттерді ашқаннан кейін өздігінен іске асты. Мақсатым: Жаңа тақырыпты меңгерту арқылы білімдерін жетілдіру. 1-топ: Жылқыны қолға үйрету адамдарға қандай жаңа кәсіптерді игеруге мүмкіндік берді? 2-топ: Неліктен жылқыны қолға үйретті? 3-топ: Қазақстанның қандай аймақтарында жылқыны өсірген және оны неден көруге болады? Бағалау критерийі: 1.Жылқы шаруашылығы туралы негізгі білімді біледі 2.Ботайлықтардың өмірлерін сипаттайды Дескриптор: 1. Жылқыны қолға үйретужолдарымен танысады. 2. Жылқыны қолға үйретудің маңыздылығын түсінеді. 3. Ботайлықтардың өмірлерін сипаттайды. Оқушылар өз тақырыптарына түсінік қалыптастыру үшін уақыт бердім.Оқулықтан тыс барлық топта қосымша ақпарат құралдырын пайдалануды ұсынамын. Құнды пікірлер айта біледі және білмегендері бір- біріне үйретеді Жаңа сабақты пысықтауда оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы білімдерін тереңдете түседі. Құрдастар арасындағы өзара қарым-қатынас оқуда маңызды рөл атқарады. Балалар бір-біріне көмек береді. Оқуды дамытудағы сұрақтардың маңызын қарастырып бір-біріне сұрақтар қою арқылы тақырып бойынша сындарлы сөйлеуге ынталанады,қызығушылықтары артады,білімге құштарлығы дамып, зерттеуге ынталанады. Өзін-өзі бағалау «Тұлпар» стратегиясы
2-тапсырма: «Аялдама» стратегиясы: 1-аялдама тапсырмасы
2- аялдама тапсырмасы
3- аялдаматапсырмасы
4-аялдама тапсырмасы
Бағалау критерийі: 1.Бүгінгі өмірмен байланыстыру. 2. Өзіндік көзқарасын, пікірін ұсыну. Дескриптор: 1.Жылқы қолға үйрету де, ежелгі адамдардың кәсібін жан-жақты дамуына тигізген үлесін сипаттау.
3-тапсырма Сурет бойынша жұмыс 1.Суретте не бейнеленген 2.Осы бейне туралы не білесін 3.Бүгінгі тақырыппен қалай байлныстырасыздар. Бағалау критерийі: 1.Білгенімен бөліседі. 2.Қосымша ақпарат алады. |
Оқулық НЗМ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 3мин
Үйге тапсырма 1мин |
Кері байланыс:әр оқушымен кері байланыс жасалады
«Ботайлықтардың жылқыны қолға үйрету» тақырыбында эссе жазып келу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ҚОСЫМША АҚПАРАТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау - сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыптың меңгеру кезінде және қойылған мақсатқа жету үшін «ДЖИГСО» әдісі жоспарладым, себебі топтық жұмыс ұйымдастыру кезінде оқушылар бір-біріне жұмыс істеудің тиімді мүмкіндіктері пайда болады; білім деңгейі жоғары оқушылар ойларымен бөлісуге мүмкіндік туады және білім алуда тез және терең алға жылжуына деген ынтасы жүзеге асады; Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру оқушылардың жұмыс істеу қарқынын мен оқу деңгейіне ескеріп жоспарланады: Оқушылар үнемі бағаланып отырады, осылайша саралаудың басқа датүрлері оқушылардың қажеттіліктеріне қарай үнемі түзетіліп отыруы мүмкін. Саралау: оқу мақсаттарын белгілеуде, белсенді оқыту тәсілдерін пайдалануда, үй тапсырмасын беруде көрініс табады. Белсенді оқудың әдіс тәсілдерінен сұрақ қою, талқылау, модельдеу және көрсету, рефлексия іс-әрекеттері орындалады.
|
Оқушылардың жаңа білімді меңгерукезінде,
білім мен дағдыларын тексереріп нәтижелерін бағалау үшін, оқу
процесінде әр түрлі тапсырмалардан кейін кері байланыс жүргізуді
жоспарладым. |
Топтық жұмыс кезінде оқушылар арасында тұрып жүру, қозғалыс әрекеттері кезінде оқушылардың қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақталады. Парталар жұмыс жасауға ыңғайлы орналастырылады, бөлме алдын ала салқындатылады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















