Материалдар / Сабақ жоспары "Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары "Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім мазмұны негізінде мұғалімдерге 5-сынып бойынша мысал үлгі сабақ жоспарым
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Шілде 2018
3178
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары



Қысқа мерзімді жоспар Мектеп: №37 жом

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Алтаева Ж.С.

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сәйкес)


5.4.2.2.-тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:Тірі ағзалардың құрылымын сипаттай алады

Басым оқушылар:Тірі ағзалардың ерекшеліктерін біледі.

Кейбір оқушылар:Тірі ағзалардық құрылымына әсер ететін факторларын анықтай алады.

Бағалау критерийі


Түсіну:Тірі ағзалардың құрылымын түсінеді

Қолдану:Тірі ағзаларды құрылымына қарай,бір біріне ерекшелігін ажырата алады.

Жинақтау:Тірі ағзалардың құрылымына сипаттама беріп,жинақтай алады.

Тілдік мақсаттар


Оқылым: Мәтінмен танысады, оны оқиды

Айтылым: Тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылаулар арқылы бір бірімен пікір алмасады.

Тыңдалым: Бір бірінің пікір ұсыныстарын тыңдайды, қорытындылайды

Жазылым: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін тұжырымдамалық кестесін жазады.

Құндылықтарға баулу



Қазақстанның тірі ағзалардың ерекшелігіне тоқталып,оларды қорғауға үйрету арқылы еңбек және шығармашылық құндылықтарын дамыту және өмірбойы білім алуға ынталандыру.


Пәнаралық байланыс


Биология.Тірі ағзалардың құрылымдарын үйреніп,оларды қорғауға дағдылану.

Алдыңғы білім

Тірі ағзалардың қасиеттері

«Ыстық орындық» әдісі арқылы

1.Тірі ағзалардың түрлері?

2.Тірі ағзалардың пайда болуы?

3.Тірі ағзалардың көбегейгіштік қасиеті?








Жоспар



Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер,

ресурстар

Сабатың басы


Ұйымдастыру:

  1. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

  2. «Ақ тілек» сергіту сәті арқылы сыныпта жағымды ахуал орнату.

  3. Оқушылар «Пазл» әдісі тірі ағзалардың суреттері арқылы

3 топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұраймын.

1.Тірі ағзалардың түрлері?

2.Тірі ағзалардың пайда болуы?

3.Тірі ағзалардың көбегейгіштік қасиеті?


Оқулық,

АКТ,

қима қағаздар

Сабақтың ортасы


1-тапсырма

Бейнетаспа көмегімен кейбір тірі ағзалардың түзілісін,деңгейлерге бөлінуін көрсету.

БФЕ (Барлық факторларды ескеру)

Бұл әдіс оқушылар шешім қабылдағанда немесе қандай да бір идеяны ойлағанда, оларды барлық сәйкес келетін факторларды ойлауға шақырады.

Пікір/ Сұрақ/Талқыланатын мәселе:

Артықшылықтар/иә

Кемшіліктер/қарсы

Қызықты факторлар

2-тапсырма

«Класстер» әдісі арқылы популяциялық-түрліктерге ажыратады.

3-тапсырма

Әткеншек (Карусель)

Биоценоз-экологиялық жүйе туралы мәлімет жинақтайды.

Бекіту сұрақтары: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері мазмұнын ашу үшін «Фишбоун» әдісін қолданамын.

  1. Ағзаға сипаттама

  2. Тірі материя жаратылымының барлық деңгейлеріне қандай қасиеттер тән?

  3. Популяция, биогеоценоз, биосфера – түсінік беру.


Себептері қ

Shape1 Shape7 Shape6 Shape5 Shape4 Shape3 Shape2 Мәселе о

Shape8 р

Shape9 Shape14 Shape11 Shape12 Shape13 Shape10 ы

т

дәлелдері ы

н










Оқулық,

АКТ,

маркерлер,

плакаттар









Оқулық,

АКТ







Жұмыс дәптері,

АКТ


Сабақтың соңы


Кері байланыс

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі

Shape15 Shape16 Shape17



Оқулық,

АКТ,

қима қағаздар



Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Оқушыларға ойлау қабілеттеріне байланысты деңгейлік сұрақтар бердім.

С

1.Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлеріне сипаттама бер?

Б

2.Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлеріне зерттеу жасап,эссе жаз?

А

3.Өз өлкемізде кең таралған тірі ағзалар туралы сурет салу.


Өзін-өзі бағалау, яғни дайын бағалау парақшалары арқылы.

Түйінді ойларды қорыта алу мүмкіндіктері, шынайылық, әділ бағалануы ескеріледі.

Дескрипторлар:

  • Тірі ағзалардың түзілуін талқылайды

  • Тірі ағзалардың деңгейлерін біледі.

  • Биоценоз туралы мәлімет бере алады.

Тірі ағзалардың түзілуін үйрену барысында биология пәнімен байланыстырдым.Биосфераның дамуы туралы мәлімет бере отырып,тарих пәнімен байланыстырдым.

АКТ дан бейнетаспа арқылы тірі ағзалардың түзілуін көрсеткенім тиімді болды,оқушылар өз көзімен көре алды.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жіткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Бұл тарауда сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақтың мақсаттары шынайы және қолжетімді болды.

Интербелсенді тәсілдерді пайдаланып,АКТ ны тиімді пайдаланғандығым,барлық оқушыларды тақырыпты меңгеруге ықпал етті,олардың қызығушылығын арттыруға себеп болды.

«Фишбон» әдісі оқушылардың жас ерекшелігіне қарамай таңдағанымды байқадым.



Қорытынды бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Әдіс тәсілдерді дұрыс таңдағандығым

Оқыту мен оқуды жүйелі түрде ұйымдастыруға көмектесті

2.Кері байланыс оқушылардың өз өзін шынайы бағалауға көмектесті


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Ойын түріндегі әдістерді көбірек пайдаланғанымда сабағым тиімдірек болар еді

2.Биологтармен кіріктірілген сабақ ұйымдастырылғанда функционалдық сауаттылықты дамытуға ерекше әсер ететін еді.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Рефлексиялық сабақтарды үнемі жүзеге асырып отыруға мән беруім керек.Бұл қабілеті төмен оқушылардың назардан тыс қалып кетпеуіне себеп болар еді.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!