Материалдар / сабақ жоспары: Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

сабақ жоспары: Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрі

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ халқының және әлем халықтарының музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтай отырып түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрімен танысу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қаңтар 2022
929
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін о.і.м:


Педагогтің аты жөні:

Рзабай Ж.М

Күні:

25.01.2022

Сынып:

5 Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері (жалғасы)


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.3 - қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;

5.1.3.3 - музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін

музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау.

Сабақтың мақсаты:

Қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды,музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
























Сабақтың ортасы


















Түркі тілдес халықтардың музыкалық аспаптары

1-ші тапсырма. Ізденіс ойының шарты.

«Музыкалық аспаптар» кестесін асапатардың дыбыс шығару тәсіліне қарай, реттілігімен кестені толтырамыз.

2-тапсырма: Тыңдалым. Бейнероликті тамашала.

«Сиқырлы чатхан» хакас халқының аңызы

«Жетіген» туралы қазақ халқының аңызы

«Өзбек халқының музыкалық дәстүрі»

Өзбек халқы өте көне заманда пайда болған музыкалық өнерін мақтаныш етеді. Қазір оның мазмұны мен көркемдік құралдарға бай көптеген түрі бар. Заман талаптарына сай бейімделсе де, халық ата-бабадан қалған дәстүрін, музыкалық мұрасын қатты құрметтейді және жастар арасында насихаттайды. Әсіресе тұрмыс-салт музыкасы, дәстүрлі аспаптық шығармашылығы, дастан мен маком өнері, халық әндері, би өнері кең танымал.

3-ші тапсырма. Әнді орындау.

Әнді анықтау.

«Угәй, угәй, әй угәй ай»

(қазақтың халық әуені)

Ай қараңғы аспанда түн емес пе, угай-ай,

Жақсы әйелдер өмірде гүл емес пе, угай-ай.

Қыздар гүл-гүл болғанда, жігіт бұлбұл, угай-ай,

Бұлбұл қонып гүліне түнемес пе, угай-ай.

Угай-угай – әніміз, Арпа, бидай дәніміз.

Уғай-ай деп ән салсаң, Келіспей ме сәніміз.

Өлең деген немене білген ұлға, угай-ай,

Ақ теңгесін кім қимас алар пұлға, угай-ай.

Орылыңның барында ойна да күл, угай-ай,

Өлеңнен соң адыра қалар тұлға, угай-ай,

Өлеңнен соң адыра қалар тұлға, угай-ай.

Угай угай-әніміз, Арпа, бидай дәніміз.

Угай-ай деп ән салсаң, Келіспей ме сәніміз.

Әншілер ән орындаған кездемузыкалық аспаптарды пайдаланады ма? Мысалдар келтіріп,өз ойыңды айт. Е.Хусайыновтың орындауында тыңдаған халық әуенін мына сөздермен қосып , сыныппен бірге үйрен және мәнерлеп орындап бер.




1-ші тапсырма. Мұғалімге ән

жазбасын дайындау ұсынылады.

Сұрақтарды талқылаңдар.








2-ші тапсырма. Бұл тапсырманы

орындау үшін білім алушыларға

музыкалық аспаптарды беріңіз.






3-ші тапсырма. Білім алушыларға

Шығармашылыққа жетелетін тапсырмаларды орпындау









Әнді біргелікте орындайды









Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

























Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі































Кез келген басқа

көмеймен орындалатын

әннің жазбасы









Сабақтың соңы

Бағалау

Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды

Үйге тапсырма:

«Угәй, угәй, әй угәй ай» әнін жаттап келіңдер.

Рефлексия:

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Рефлексия сұрақтарына жазап жазады


Рефлексия тақтайшасы







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!