|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қозғалыс
Пәні: Биология |
Мектеп:Социализм НОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Жангалиева Салтанат Хайрбулатовна |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері. Баяу және жылдам ұйқы. |
||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.7. 8 – ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Тез және баяу ұйқы кезеңдерін білу. |
||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Адам үшін және жоғарғы сатыдағы жануарлардың тіршілігі үшін ұйқының маңызын бағалау. |
|||||||||||||||
|
2. Кейбір оқушы: Ұйқының қандай кезеңінде адам түс көретінін дәлелдеу. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Ағзаның тынығуы үшін күн тәртібінің маңызын түсіндіру. - Күн тәртібін құрастырады. - Күн тәртібінің сақталуының ағзаға әсерін сипаттайды. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология: Ұйқы, баяу ұйқы фазасы, тез ұйқы фазасы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: ∙ Біздің (денеміздің) денсаулыгын қамқорлыққа алу үшін біздің салауатты (психикамыздың) болуы да маңызды. Бұл (психикалық гигиена) деп аталады. ∙ Егер сіздің (ұйқыңыз 8 сағат бойы), Сіз... боласыз Сіздің денеңіз бен психиканыз сау болып қалады. ∙ Егер Сіз (стрессті төмендеткіңіз) келсе, онда Сіз...(Сіз...тиіс...) Қорытындылай келе, біздің (психикамыз бен жадымыз) сау қалпында екендігіне көз жеткізуіміз үшін, бізге...керек.
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың бойына денсаулықтарын шынықтыруға, салауатты өмір сүруге қажеттілігін түсіндіре отырып, күн тәртібінің дұрыс ұйымдастырылуын, сабырлық, ұстамдылық қасиеттерін дамыту. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану. Психология адамның ақыл-ой қызметтерінің, мінез-құлқының физиологиялық және әлеуметтік қажеттіліктерінің байланысы. |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.1.7.7. Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||||
|
Бастапқы бөлімі
|
«Жасушалық биология» бөлімінде оқушылар жасуша, ұлпа, мүше және мүшелер жүйелерін түсіндіре алады. ҚБ: «Түрлі түсті жетон» арқылы |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
15 минут
Сабақтың соңы
5 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру.
Сыныпқа қолайлы ахуал қалыптастыру мақсатында «Импульс» әдісі арқылы психологиялық тренинг өткіземін. Оқушылар бір-бірінің қолдарын қысу арқылы белгі білдіреді. Осы бағытта аяқ арқылы да жүргізіледі.
Оқушыларды түрлі конфеттердің түстері арқылы 3 топқа бөлемін.
Барлық оқушы қатысады.
«Ой қозғау» жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға тапсырмалар көрсетіледі. (сурет түрінде) Оқушыларға ұйықтап жатқан адамдардын суретін көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашамын.
Суреттерде не көріп тұрсыздар? Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? 1-тапсырма Ұйқы дегеніміз не? 2-тапсырма Ағзаның қалпына келуін түсіндіріңіз?
Бағалау кретерийлері: Ұйқы деген не екенін білу. Ұйқының, организмнің тынығуына, қалпына келуіне әсерін түсіндіру.
Дескрипторлар: Ұйқы деген не екнін біледі Ұйқының, организмнің тынығуына, қалпына келуіне әсерін түсіндіреді.
Оқушыларға ұйқы ұғымына анықтама беруді ұсынып, ұйқының тірі ағзаның тіршілігі үшін қажетті шарт екенін бүкіл сыныппен талқылау.
Қалыптастырушы бағалау: Жапон әдісі бойынша бағалау. 1 саусақ – түсіндім 2 саусақ – сұрағым бар 3саусақ – мүлде түсінбедім
Көпшілік окушы орындайды: Ұйқы қалыпты болуы үшін қанша ұйықтау керек? Организмнің толық дамуына қажетті бир тауліктегі ұйқының мөлшері.
Қалыптастырушы бағалау «Архиватор» әдісі арқылы бағалау
Кейбір оқушылар орындайды
Түс көру – қиял процесінің ұйқы кезіндегі енжар бейнесі.
Ұйқының бұзылуының кең тараған түрі - ұйқысыздық (орыс. бессонница). Бүл жүйкенің шектен тыс шаршауынан, ұзақ уақытқа созылған ауыр ой еңбегінің өсерінен болады. ішімдікті, есірткіні пайдалану, шылым шегу, зиянды әдеттер ұйқының бұзылуына негізгі себеп бола алады.
Ұйқысыздықтан құтылудың жолы:
1) еңбек жөне тынығу ережесін қатаң сақтау;
2) таза ауада серуендеу;
3) ой еңбегі мен қимыл-әрекетке байланысты еңбектерді бірімен-бірін үйлестіре білу.
Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ»әдісі
5 минуттық эссе «Ұйқының қандай кезеңінде адам түс көретінін дәлелдеу» тақырыбында эссе жазыңдар Қалыптастырушы бағалау «От шашу әдісі»
Рефлексия Мен енді білемін..... Маған ұнағаны..... Менің түсінбей қалғаным..... Мен жақсы түсіндім..... Мен келесі сабақта білгім келеді......
|
Очкур 7 сынып оқулығы
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пән аралық
байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Барлық оқушылар:Ұйқының маңызын, ұйқы фазаларын түсіндіре алады. Көпшілік оқушылар: Тез ұйқы мен баяу ұйқыны ажырата алады. Кейбір оқушылар:Психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіріп, шешу жолдарын айта алады. |
Үй тапсырмасын сұрауда «Жасушалық биолгия» әдісі арқылы ҚБ «Түрлі түсті жетон» әдісі арқылы қолпаштау, жетелеу сөздері арқылы. Жаңа меңгеру «Ой қозғау» арқылы ҚБ «Жапон», «Архиватор», «Бас бармақ» әдісі арқылы. Сабақтың соңғы бөлімі. «5 минутық эссе» әдісі арқылы. ҚБ «От шашу» Оқушылардың жеке жауабы.
|
Денсаулықты сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.осы сабақта қолданылатын қауіпсіздщік техникасы ережелерінің тармақтары. |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Ұйқы және оның маңызы. 7-сынып
Сабақ жоспары: Ұйқы және оның маңызы. 7-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қозғалыс
Пәні: Биология |
Мектеп:Социализм НОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Жангалиева Салтанат Хайрбулатовна |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері. Баяу және жылдам ұйқы. |
||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.7. 8 – ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Тез және баяу ұйқы кезеңдерін білу. |
||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Адам үшін және жоғарғы сатыдағы жануарлардың тіршілігі үшін ұйқының маңызын бағалау. |
|||||||||||||||
|
2. Кейбір оқушы: Ұйқының қандай кезеңінде адам түс көретінін дәлелдеу. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Ағзаның тынығуы үшін күн тәртібінің маңызын түсіндіру. - Күн тәртібін құрастырады. - Күн тәртібінің сақталуының ағзаға әсерін сипаттайды. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология: Ұйқы, баяу ұйқы фазасы, тез ұйқы фазасы Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: ∙ Біздің (денеміздің) денсаулыгын қамқорлыққа алу үшін біздің салауатты (психикамыздың) болуы да маңызды. Бұл (психикалық гигиена) деп аталады. ∙ Егер сіздің (ұйқыңыз 8 сағат бойы), Сіз... боласыз Сіздің денеңіз бен психиканыз сау болып қалады. ∙ Егер Сіз (стрессті төмендеткіңіз) келсе, онда Сіз...(Сіз...тиіс...) Қорытындылай келе, біздің (психикамыз бен жадымыз) сау қалпында екендігіне көз жеткізуіміз үшін, бізге...керек.
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың бойына денсаулықтарын шынықтыруға, салауатты өмір сүруге қажеттілігін түсіндіре отырып, күн тәртібінің дұрыс ұйымдастырылуын, сабырлық, ұстамдылық қасиеттерін дамыту. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану. Психология адамның ақыл-ой қызметтерінің, мінез-құлқының физиологиялық және әлеуметтік қажеттіліктерінің байланысы. |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.1.7.7. Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі. |
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||||
|
Бастапқы бөлімі
|
«Жасушалық биология» бөлімінде оқушылар жасуша, ұлпа, мүше және мүшелер жүйелерін түсіндіре алады. ҚБ: «Түрлі түсті жетон» арқылы |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
15 минут
Сабақтың соңы
5 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру.
Сыныпқа қолайлы ахуал қалыптастыру мақсатында «Импульс» әдісі арқылы психологиялық тренинг өткіземін. Оқушылар бір-бірінің қолдарын қысу арқылы белгі білдіреді. Осы бағытта аяқ арқылы да жүргізіледі.
Оқушыларды түрлі конфеттердің түстері арқылы 3 топқа бөлемін.
Барлық оқушы қатысады.
«Ой қозғау» жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға тапсырмалар көрсетіледі. (сурет түрінде) Оқушыларға ұйықтап жатқан адамдардын суретін көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашамын.
Суреттерде не көріп тұрсыздар? Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? 1-тапсырма Ұйқы дегеніміз не? 2-тапсырма Ағзаның қалпына келуін түсіндіріңіз?
Бағалау кретерийлері: Ұйқы деген не екенін білу. Ұйқының, организмнің тынығуына, қалпына келуіне әсерін түсіндіру.
Дескрипторлар: Ұйқы деген не екнін біледі Ұйқының, организмнің тынығуына, қалпына келуіне әсерін түсіндіреді.
Оқушыларға ұйқы ұғымына анықтама беруді ұсынып, ұйқының тірі ағзаның тіршілігі үшін қажетті шарт екенін бүкіл сыныппен талқылау.
Қалыптастырушы бағалау: Жапон әдісі бойынша бағалау. 1 саусақ – түсіндім 2 саусақ – сұрағым бар 3саусақ – мүлде түсінбедім
Көпшілік окушы орындайды: Ұйқы қалыпты болуы үшін қанша ұйықтау керек? Организмнің толық дамуына қажетті бир тауліктегі ұйқының мөлшері.
Қалыптастырушы бағалау «Архиватор» әдісі арқылы бағалау
Кейбір оқушылар орындайды
Түс көру – қиял процесінің ұйқы кезіндегі енжар бейнесі.
Ұйқының бұзылуының кең тараған түрі - ұйқысыздық (орыс. бессонница). Бүл жүйкенің шектен тыс шаршауынан, ұзақ уақытқа созылған ауыр ой еңбегінің өсерінен болады. ішімдікті, есірткіні пайдалану, шылым шегу, зиянды әдеттер ұйқының бұзылуына негізгі себеп бола алады.
Ұйқысыздықтан құтылудың жолы:
1) еңбек жөне тынығу ережесін қатаң сақтау;
2) таза ауада серуендеу;
3) ой еңбегі мен қимыл-әрекетке байланысты еңбектерді бірімен-бірін үйлестіре білу.
Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ»әдісі
5 минуттық эссе «Ұйқының қандай кезеңінде адам түс көретінін дәлелдеу» тақырыбында эссе жазыңдар Қалыптастырушы бағалау «От шашу әдісі»
Рефлексия Мен енді білемін..... Маған ұнағаны..... Менің түсінбей қалғаным..... Мен жақсы түсіндім..... Мен келесі сабақта білгім келеді......
|
Очкур 7 сынып оқулығы
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пән аралық
байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Барлық оқушылар:Ұйқының маңызын, ұйқы фазаларын түсіндіре алады. Көпшілік оқушылар: Тез ұйқы мен баяу ұйқыны ажырата алады. Кейбір оқушылар:Психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіріп, шешу жолдарын айта алады. |
Үй тапсырмасын сұрауда «Жасушалық биолгия» әдісі арқылы ҚБ «Түрлі түсті жетон» әдісі арқылы қолпаштау, жетелеу сөздері арқылы. Жаңа меңгеру «Ой қозғау» арқылы ҚБ «Жапон», «Архиватор», «Бас бармақ» әдісі арқылы. Сабақтың соңғы бөлімі. «5 минутық эссе» әдісі арқылы. ҚБ «От шашу» Оқушылардың жеке жауабы.
|
Денсаулықты сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.осы сабақта қолданылатын қауіпсіздщік техникасы ережелерінің тармақтары. |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















