Күні:27.01Сынып: 1 Б | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ұлы дала тарихы |
Сабақтың мақсаты | 1.3.1.1 Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Ғұндар және олардың қозғалысы туралы мағлұмат алу;Картадан ғұндардың қоныс аударған жерлерін көрсетуге үйренy;Өзі жүретін бағыттарының сызбасын сызуды үйрену. |
Тірек сөздер: | Ғұндарқоныс аударукөшпенді ел |
Тілдік құзыреттілік | қоныс аудару – переселение – мigration. |
Ресурстар: | Суреттер, пластилинАқ Бұғы туралы аңыз бойынша жекелеген бес сюжетті сурет, оқушылар санына қарай жаңа сөздер жазылған тірек сөздер, «Экскурсия жетекшісі» ойынын жүргізуге арналған ғұндар туралы суреттер.Гумилев Л.Н. Хунну. Степная трилогия. – Санкт-Петербург, 1993.Өтенияз С. Атилла. Алматы, 2000.Ежелгі Қазақстан тарихы. Очерк. Алма-Ата, 1993.Байпаков К.М. Ежелгі Қазақстан тарихы. Алматы: Рауан, 1994. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басыЫнтымақтастық атмосферасын қалыптастыру3 минут | Аққу болып ұшамызКөлге келiп қонамызКөлдiң бетiн құшамызҚайта самғап ұшамыз.– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! |
Шаттық шебері
|
Сабақтың ортасы
5 минут
5 минут
7 минут
Топтық жұмыс10 минут |
Ғұндар және олардың қозғалысы туралы мағлұмат алу;А) Тақтадағы оқулықтағы 1-суретті мұқият қарап шығуға тапсырма беріледі. Оқушылар өз бетімен суретте кімдер бейнеленгені, олардың қай уақытта өмір сүргені туралы болжамын айтады, олардың сыртқы келбетін суреттейді. Киімдері және заттары бойынша олардың немен айналысқанын анықтайды.Оқылым2. Мәтінді өз бетімен оқып шығуға және өз жорамалдарын мәтіндегі нұсқамен салыстыруға тапсырма беру; А) мәтінді тез және қызығып оқуына мүмкіндік беруТыңдалым«Ұлы дала тарихы» туралы деректі материалды видеодан көрсетіп, тыңдату«Ақ Бұғы» туралы аңызды әңгімелеуАйтылым1-тапсырма Сюжетті сурет бойынша «Ақ Бұғы» туралы аңызды топ мүшесі ортаға шығып әңгімелейді2-тапсырмаҒұндардың керек –жарақтарын киімдерін ермексазбен бейнелеу |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Пәнаралық байланыс3 минут |
«Сұрақтар жаңбыры» ойыныАй аттарын атаУақытты анықтауАпта күндері |
|
Тілдік құзыреттілік | «Өз орнын табу» ойыны2«қоныс аудару», 2 «переселение», 2«migration» |
|
Қосымша тапсырма | 33- жұмыс парағыАдамдар не үшін көшеді? |
Оқулық, дәптерлер. |
Сабақтың соңы 2 минут
| Рефлексия |
|
Бағалау | Оқушылар–– ғұндар және олардың тіршілігі туралы; –– ертеде халықтың қоныс аударуы туралы;–– олардың қоныс аудару себептері туралы білді.Оқушылар–– картадан ғұндардың қоныс аударған жерлерін көрсетуге;–– өз жүрген бағыттарының картасын салуға үйренді.Бағалаудың бір түрі ретінде оқушыларға жұпта талқылауға және жауап беруге үш сұрақ беріледі:–– Сақтардан кейін біздің жерімізді кімдер мекендеді?–– Олар қандай тіршілік етті? Олар немен айналысқан?–– Ертеде халық не үшін қоныс аударған? |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.2: Рефлексия.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
|